BudKocka.cz logo

Nuvaring - spolehlivý antikoncepční kroužek

Zdraví Menstruace Markéta 5. srpna 2013
kroužek

Rozhodnutí, jakou zvolit antikoncepci, je zejména pro mladé dívky, které si ještě nemohou dovolit nebo nechtějí mít dítě, velmi zásadní. Za nejspolehlivější a nejjednodušší hormonální metodu se obvykle považují prášky, ale v poslední době se i někteří gynekologové začínají stavět proti nim a mnoha dívkám jsou ze zdravotních důvodů nebo genetických dispozic zapovězené. Řešením může být antikoncepční kroužek - NuvaRing, který sice také obsahuje hormony, ale je tzv. nízkodávkový a nemusí se užívat každý den.

Co je NuvaRing a jak se používá?

NuvaRing je antikoncepční vaginální kroužek, který obsahuje malé množství dvou ženských pohlavních hormonů (etonogestrelum a ethinylestradiolum). Ty se pomalu uvolňují do krevního oběhu, kde zabrání uvolnění vajíčka z vaječníků a tím i otěhotnění. V prvním cyklu se NuvaRing zavádí do pochvy první den menstruace a ponechá se v těle 21 dní. Poté následuje týdenní pauza bez kroužku, během které by měla přijít menstruace. Po 7 dnech se kroužek opět zavede na další 21denní cyklus. Vše je v návodu podrobně popsáno.
Funguje tedy stejně jako tabletky se 7denní pauzou.

Jaké jsou výhody NuvaRingu?

Zásadní výhodou je, že není nutné polykat každý den prášky, protože, ruku na srdce, občas zapomene snad každá žena. Také je jeho spolehlivost vysoká. Podle tzv. Pearl indexu (tj. matematické vyjádření spolehlivosti antikoncepce, uvádějící, kolik žen ze sta ročně při užívání dané ochrany otěhotní) se pohybuje kolem 0,65. Více než polovina selhání je způsobena nesprávným používáním.
Na rozdíl od tabletek, při používání kroužku nedochází tak často k poruchám cyklu, jako je např. špinění a menstruace v očekávaném termínu přichází včas u téměř 99 % uživatelek. Také nezvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku a poševních zánětů.

NuvaRing má i nevýhody

Ačkoli je vaginální kroužek nízkohormonový, stejně jako tabletky se nedoporučuje ženám, které trpí nebo trpěly trombózou nebo mají v anamnéze závažné rizikové faktory pro tvorbu krevní sraženiny, prodělaly infarkt nebo mrtvici nebo někdy měly jejich příznaky, trpí tzv. „migrénou s aurou”, cukrovkou s postižením cév, závažným onemocněním nebo nádorem jater, pankreatidou, rakovinou prsou či pohlavního ústrojí. Před použitím si přečtěte příbalový leták, kde najdete více informací.

Účinnost kroužku mohou snížit antibiotika, léky na epilepsii, tuberkulózu, virus HIV a třezalka.
Nesmí se používat v těhotenství ani po dobu kojení.
Některé ženy mohou mít problémy s jeho zavedením, popř. následným vypadáváním.
Podle 96 % uživatelek je však jeho zavedení snadné a jen 1 % jej cítí, což může být způsobeno nesprávným zavedením.

NuvaRing a pohlavní styk

Některé uživatelky na diskuzních fórech uvádějí, že jim nebo jejich partnerovi byl kroužek během styku nepříjemný, ale podle průzkumu jej 90 % mužů při milování necítí a 95 % z nich proti této metodě antikoncepce u partnerky nemá námitky.

Ohledně vašeho zdravotního stavu se před používáním této metody poraďte s gynekologem, stejně jako při potížích při zavádění nebo vypadávání.
Jinak jde ale o antikoncepci s nejnižšími dávkami hormonů na trhu, s vysokou spolehlivostí, při které na rozdíl od tabletek nedochází k nepříjemným potížím během cyklu a jen minimálně ovlivňuje tělesnou hmotnost.

Nuvaring je pochopitelně na předpis a dá se poté koupit v lékárně. Cena na měsíc je cca 350 Kč a na tři měsíce cca 900 Kč.

Máte zkušenosti s tímto kroužkem?Názory k článku


Není nic lepšího,mohu jen doporučit,používám ho leta,
pavla, 19. září 2016

Bohužel mě stál 1200kč. Asi drahá lékárna:(
Jarča, 6. října 2016

Spis to bude tim, ze clanek je psany v roce 2013
Jankaaaa, 9. listopadu 2016

Napište, co si o tom myslíte