BudKocka.cz logo

Úpal a úžeh: Příznaky, léčba a prevence

Zdraví Léto Eliška 17. července 2017
opalování

Krásné letní počasí s sebou přináší i nepříjemnosti v podobě úpalu a úžehu. Úpal a úžeh se mnoha lidem plete, někteří jej mají za jednu a tu samou věc, ale je to úplně jinak. O co přesně se jedná?

Úpal a úžeh je podobný v tom, že vzniká při delším pobytu na slunci, má podobné příznaky a hlavní rozdíl úpalu a úžehu je v době nástupu. Jeden se projeví hned a druhý až po několika hodinách. První pomoc je v obou případech velmi důležitá.

Co je úpal?

Úpal vzniká, protože organismus dlouho vystavujeme vysokým teplotám a dochází k selhání termoregulace. Organismus je přehřátý a jeho funkce selhávají. Je typický v teplém a vlhkém prostředí.

Tělo je přehřáté, nemůže se ochlazovat a nemůže si tvořit pot kvůli chybějícím tekutinám a vysokým teplotám.

Rizikovější osoby jsou děti, starší lidé a obézní lidé.

Příznaky úpalu

Mezi hlavní příznaky patří bolest hlavy, horká a červená kůže, závratě, dezorientace, pocení, zvracení, průjem, suchá kůže, zrychlený tep a dech. Úpal se projevuje již na slunci nebo hned vzápětí.

Léčba úpalu

Léčba spočívá v tom, že je nutné dotyčného dostat pryč z teplého místa na chladnější. Venku je vhodný stín nebo chladná místnost s čerstvým vzduchem. Následně dotyčného omývejte vlažnou vodou nebo použijte studené zábaly, aby se mu postupně snížila teplota. Dodejte mu dostatek tekutin, které by měly být vlažné nebo studené.

Jak se úpalu vyhnout?

Jako nejlepší prevence je zdržet se pobytu na slunci přes poledne, používat pokrývku hlavy a pít dostatek tekutin.

Co je úžeh?

Úžeh nebo také sluneční úpal vzniká kvůli podrážení mozku a mozkových blan díky nadměrnému slunečnímu záření. Jedná se vlastně o přehřátí mozku. Občas vzniká společně s úpalem.

Rizikové jsou děti, starší a obézní lidé.

Příznaky jsou podobné jako u úpalu, ale objevují se až za několik hodin po slunění nebo pobytu na slunci.

Příznaky úžehu

Mezi příznaky patří bolesti hlavy, ztuhnutí šíje, závratě, spálení kůže, hukot v uších, zimnice, křeče, zvracení, průjem atd. Projeví se až několik hodin po pobytu na slunci.

Léčba úžehu

Dotyčného je nutné přenést na chladné a stinné místo. Pravidelně mu dávejte studené obklady na hlavu, která by měla být podepřená. Vhodné je mít v místnosti čerstvý vzduch nebo ventilátor. Dotyčnému dávejte opatrně tekutiny (např. rehydratační roztok, iontový nápoj nebo mírně osolená voda). V případě problémů je nutné jej dopravit k lékaři, ať nedojde ke komplikacím.

Jak se úžehu vyhnout?

Vhodnou prevencí je nosit pokrývku hlavy, vyhýbat se nadměrnému pobytu na slunci a dostatečně pít.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte