BudKocka.cz logo

Co jíst při průjmu? Jaké jídlo je vhodné?

Zdraví Rady Markéta 20. března 2016
jablka při průjmu

Mít občas průjem není nic závažného, čeho byste se musela obávat. Příčiny mohou být od střevní chřipky po jídlo nebo jen nějaké potraviny, na které máte alergii. Prvních 24 hodin se doporučuje jíst jen prostá a jednoduchá jídla a hodně pít. Víte, které potraviny vám uleví?

Pokud vás trápí průjem, dejte si proto pozor na to, co jíte. Při průjmu byste měla jíst dietní jídla, dále se vyhýbejte polotovarům, mastným a sladkým jídlům. Důležité je, aby trávicí trakt nebyl namáhán. K zastavení kromě prášků pomůže jíst následující vhodné potraviny a dostatečný pitný režim. Některým funguje i hladovka. Záleží tudíž pouze na vás, co vyzkoušíte. Na každého babské rady proti průjmu fungují jinak.

Banány

Díky tomu, že jsou banány lehce stravitelné, jsou dobrou volbou na uklidnění podrážděné trávicí soustavy. Vysoký obsah draslíku v nich pomáhá nahradit elektrolyty, které mohou být z těla vyloučeny při silných záchvatech průjmu. Také jsou bohaté na pektin, rozpustnou vlákninu, která pomáhá vstřebávat tekutiny ve střevech. Banány jsou dále dobrým zdrojem inulinu, další rozpustné vlákniny. Inulin je prebiotikum, látka, která podporuje množení dobrých bakterií (probiotik) v zažívacím systému.

Bílá rýže a bramborová kaše

Při průjmu se hodí i rýže a brambory. Díky nízkému obsahu vlákniny jsou tyto sacharidy snadno stravitelné už nahoře v trávicí soustavě. Jezte rýži a brambory samotné - máslo má vysoký obsah tuku, který by mohl váš zažívací systém podráždit a zhoršit křeče.

Bílé pečivo

Když střeva pracují normálně, je důležité konzumovat celozrnné výrobky. Při akutním průjmu je ale lepší dát přednost zpracované pšenici a výrobkům z ní (klasické bílé pečivo). Odstraněná vnější slupka zrn v těchto potravinách způsobuje, že jsou stravitelnější a jako bonus, sůl v pečivu je prospěšná, pokud jde o obnovení rovnováhy elektrolytů.

Jablečné pyré

Stejně jako banány jsou i jablka dobrým zdrojem pektinu. Nicméně vysoký obsah vlákniny v syrových jablkách může citlivému trávicímu traktu uškodit. V podobě pyré budou stravitelnější a tělo z nich získá pektin, cukry a další živiny. Pokud vám ale někdy jablka vadí, při průjmu se jim vyhněte.

Jogurt

Při akutních záchvatech průjmu se obecně doporučuje vyhýbat se mléčným výrobkům, ale jogurt je výjimkou z tohoto pravidla. Kupte si jogurty obsahující živé či aktivní kultury, konkrétně Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum. Tyto aktivní kultury jsou probiotika, která pomáhají vytvořit zdravější rovnováhu bakterií v trávicím traktu.

Dušené kuřecí maso

Díky své nevýraznosti je dušené kuřecí maso lehce stravitelným zdrojem bílkovin a poměrně bezpečným způsobem, jak tělu dodat nějaké živiny. Máslo a oleje jsou pro podrážděnou zažívací soustavu velmi těžké, proto maso nesmažte a neopékejte.

Borůvky

Borůvky obsahují třísloviny, látky, které se mj. používají k léčbě průjmu. Také jsou zdrojem antokyanů, dalšího typu flavonoidů (přírodní antioxidanty pozitivně působící na lidský organismus), které mají antibakteriální vlastnosti a rozpustnou vlákninu pektin.
Doporučuje se konzumovat sušené borůvky nebo z nich udělat čaj povařením drcených sušených borůvek asi 10 minut.

Mátový čaj

Máta uklidňuje podrážděný zažívací systém, uvolňuje svaly podél střevního traktu, čímž zmírňuje křeče a zdá se, že je také účinná proti plynatosti.

Pokud dieta, lehká strava a prášky (např. živočišné uhlí, Imodium, Endiaron, Loperon či Smecta) nepomáhají a příznaky trvají několik dní, popř. se objevuje i krvácení, plynatost a nadýmání, navštivte lékaře, který zjistí, zda průjem není příznakem vážnějšího problému a doporučí další léčbu.



Názory k článku


Při průjmu je vhodná hlavně dietní strava a dost pít,
Soňa, 6. července 2016

Napište, co si o tom myslíte