BudKocka.cz logo

Zrádná a častá alergie na slunce

Zdraví Léto Alergie Eliška 31. května 2016
alergie

Alergie na slunce je pro většinu lidí neznámou alergií, ale v poslední době se stává častým problémem jak u mladších, tak i u starších osob. Víte, jaké jsou její projevy, příznaky a jak vypadá její léčba?

Sluníčko a jeho paprsky jsou velmi oblíbené a po dlouhé zimě již opravdu potřebné. Slunce dodává energii, dobrou náladu, vitamín D, ale pro někoho mohou být i zdrojem nepříjemné vyrážky či spálení. Nemusíme jezdit do exotických krajin, stačí být jen doma a negativní účinky slunce se mohou u některých projevit i zde.

Co to je sluneční alergie?

Slunce je v poslední době agresivnější kvůli zmenšující se ozónové vrstvě. Sluneční záření rovněž u nás a nejen u moře či na horách je zrádnější, což může někomu vadit. Při pobytu na slunci mohou vzniknout různé ekzémy či vyrážky, které jsou ale odlišné od klasického spálení. Obvykle se objevují po velké dávce slunění nebo pobytu na slunci.

Jedná se tak o sluneční alergii, jež se odborně nazývá polymorfní světelná erupce. Vyrážky a ekzém se objeví až po několika hodinách od slunění. Způsobuje je neznámý alergen, který vniká kvůli UV záření. Solární alergie se může objevit u dospělých i u dětí.

Příznaky a projevy alergie na slunce

Hlavním příznakem solární alergie je vyrážka, jež se nejčastěji objevuje na místech, která nekryje oblečení. Bývá to krk, ruce, hrudník atd. Vyrážka je většinou svědí, bolí a objevují se na ní pupínky, které mokvají. Někdy se může objevit pouze zarudnutí, které se nápadně podobá kopřivce.

Jaká je prevence?

Nejlepší prevencí je nepobývat dlouho na slunku, vyhnout se období mezi 11 - 14 hodin. Jako prevence může sloužit i zvyknutí si na sluneční záření, přičemž budete dobu na slunci postupně prodlužovat. Ovšem toto je na delší dobu.
Preventivně můžete brát antihistaminika již tři dny před pobytem na slunci.

Nezapomeňte na krémy

Opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem jsou často nutností. Na sluneční alergii fungují i různé krémy, které koupíte v lékárně, můžete vyzkoušet například Eucerin - Proti sluneční alergii, Ladival Of - alergická kůže, Trioderm, Piz Buin Allergy Lotion atd.

Léčba alergie na sluníčko

Když už se objeví vyrážka, je nejlepší na zklidnění vzít antihistaminikum, které předepíše lékař nebo si koupíte v lékárně bez předpisu (Zyrtec, Zodac, Claritine atd.). Nutné je brát jej podle doporučení, dokud alergie nezmizí. Dále na mokvající vyrážku je možné použít dětský pudr, krémy s kortikoidy, případně aplikovat na pokožku regenerační masti na citlivou pokožku.

Vyvarujte se používání dráždivých přípravků (včetně běžných opalovacích krémů), pobytu na slunci bez oblečení přes vyrážku a omezte koupání v moři.

Nepleťte si spálení s alergií!

Mnoho lidí si myslí, že má alergii na slunce, ale pouze se spálí, když se dlouhou dobu vystavují slunci. Pokud je to klasické spálení, nejedná se o alergii, nýbrž o důsledek dlouhodobého pobytu na slunci kvůli opalování, práci na slunci nebo pohybování se po městě atd.

Máte zkušenosti s alergií na slunce? Jak se vám projevuje a jak ji léčíte? Napište své poznatky do diskuze.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte