BudKocka.cz logo

Co jíst při nemocech štítné žlázy?

Zdraví Nemoci Dieta Markéta 4. října 2014
žena jí zdravý salát

Štítná žláza patří k nejdůležitějším orgánům v těle, podílí se na různých funkcích organismu. Jejím úkolem je shromažďovat jód z krve, aby mohla produkovat hormony regulující spotřebu energie ve všech buňkách a orgánech. Její činnost řídí speciální hormon vylučovaný podvěskem mozkovým.

Nemoci štítné žlázy jsou daleko častější u žen (především ve středním a vyšším věku) než u mužů. K poruchám dochází, když ji imunitní systém nepovažuje za část těla a vyrábí proti ní protilátky.

Příčinou však mohou být i dědičnost, hormonální poruchy, chirurgické zákroky, ozařování či některé druhy léků a nedostatek jódu.
Nejobvyklejším problémem štítné žlázy je buď její hyperfunkce (zvýšená funkce), nebo hypofunkce (snížená funkce).

Příznaky hyperfunkce štítné žlázy

Jedná se o autoimunitní onemocnění, tedy způsobené vlastními protilátkami organismu. Lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy jsou nervózní, potí se, hubnou, mají vypouklé oči, trpí bušením srdce, nespavostí, dušností, průjmem, žíznivostí, řídnutím kostí, vysokým krevním tlakem, u žen se může objevit nepravidelná menstruace.

Příznaky hypofunkce štítné žlázy

Objevuje se především při nedostatku jódu, ozáření nebo užívání některých léků. Hypofunkce štítné žlázy zpomaluje v podstatě všechny procesy v těle. Lidé s její sníženou funkcí jsou unavení, depresivní, letargičtí, mají zpomalené pohyby a problémy s pamětí, nabírají na váze, trpí zácpou, nesnášenlivostí zimy, lehkou anémií, padáním vlasů a bolestmi svalů, mívají suchou pokožku a vlasy a otoky kolem očí.

Pokud vás trápí nemoci štítné žlázy, měla byste zaměřit na to, co jíte. Strava by měla být pestrá, měla byste konzumovat doporučené potraviny a vaše dieta by se měla dodržovat celkem dlouho.

Co jíst při snížené funkci štítné žlázy?

Existuje řada skvělých potravin, které váš stav zlepší, dodají vám energii a zároveň mají řadu dalších zdravotních účinků. Patří sem:

Zelenina

Hlavně artyčoky (silný jaterní detoxikant), brambory (výborný zdroj tyrosinu - snížená funkce štítné žlázy bývá spojena s nedostatkem této aminokyseliny), celer, cuketa, dýně, houby, mořské řasy (jsou bohaté na jód), mrkev, okra, okurky, papriky, pórek, rajčata a vojtěška.

Ovoce

Především ananas, avokádo (zdroj tyrosinu), banány, borůvky, brusinky (výborný zdroj jódu - doporučuje se kupovat je čerstvé či mražené a dělat z nich domácí šťávy, džusy z hypermarketů většinou obsahují hodně cukru nebo nezdravých sladidel) a jsou sterilované, datle (vhodné jen v malém množství), grapefruit, kiwi, maliny, meruňky, ostružiny, papája, sušené švestky (stejně jako datle jen malé množství) a třešně.

Fazole

Zejména adzuki, bílé (námořnické), černé, červené, lima, mungo a pinto. Všechny jsou skvělým zdrojem jódu a také vlákniny, což je důležité pro lidi s hypofunkcí štítné žlázy, kteří často také trpí zácpou.

Obiloviny

Hlavně amarant, quinoa, pohanka, hnědá a divoká rýže. Především výrobky z pohanky a rýže jsou velmi výživné.

Ořechy

Především lískové, makadamové, para (obsahují selen, ale stačí jen málo pro správnou funkci štítné žlázy) a kokosy.

Ryby

Zejména sardinky a losos. Bohužel většina mořských ryb je dnes kontaminována polychlorovanými bifenyly a rtutí, které štítnou žlázu mohou otrávit. Proto se doporučuje konzumovat ryby a mořské plody jen 1x týdně. Pokuste se získat omega-3 mastné kyseliny (jejich nedostatek je rovněž spojován se sníženou funkcí štítné žlázy) z doplňků stravy.

Živočišné produkty

Hlavně kuřecí, krůtí (obsahují tyrosin), hovězí, jehněčí a vejce. Bez dostatku bílkovin nemůže štítná žláza správně fungovat. Kupujte však pouze bio maso a vejce. Vyhýbejte se zpracovanému a konzervovanému masu (lančmít, slanina) i uzenému a vakuově balenému.

Oleje

Především kokosový, který štítnou žlázu přirozeně stimuluje, a olivový.

Bylinky a koření

Zejména černý pepř, česnek, chilli, koriandr, kurkuma, máta peprná, petržel, rozmarýn, skořice a zázvor. Pomáhají nastartovat metabolismus, koriandr je skvělým detoxikantem kovů z organismu, především rtuti.

Nejlepší potraviny při zvýšené funkci štítné žlázy

Ovoce

Bobulovité ovoce (jahody, borůvky, maliny, rybíz apod.)
Jsou plné antioxidantů, které posilují imunitní systém. Dejte si porci tohoto druhu ovoce každý den.

Zelenina

Brukvovitá zelenina (brokolice, květák, kapusta, zelí)
Tento druh zeleniny pomáhá organismu zneškodňovat goitrogenní látky, které produkuje štítná žláza s hyperfunkcí.

Potraviny obsahující vitamín D a omega-3 mastné kyseliny

Vitamín D společně s vápníkem zabraňuje řídnutí kostí, které se u lidí se zvýšenou funkcí štítné žlázy může objevit. „Déčko” najdete v houbách, vejcích a především na sluníčku. Důležité jsou také omega-3 mastné kyseliny, které obsahují vlašské ořechy, olivový a lněný olej. Losos, který je jejich bohatým zdrojem, je zakázán kvůli vysokému obsahu jódu.

Krůtí maso

Krůtí maso je výborným zdrojem bílkovin, které vaše tělo potřebuje, aby mělo energii a pro budování a posilování svalů. Častým příznakem hyperfunkce je váhový úbytek, proto zařaďte do svého jídelníčku alespoň jednu potravinu bohatou na proteiny v každém denním jídle. Kromě živočišných produktů je najdete i ve fazolích a ořeších.

Mléčné výrobky

Pro prevenci osteoporózy nezapomínejte na vápník. Konzumujte 1- 3 porce mléčných produktů denně, hlavně jogurty, sýry a mléko. Ještě více vápníku než kravské mléko obsahují různá rostlinná mléka, mák a vybraná zelenina.

Čemu se při hyperfunkci štítné žlázy vyhnout?

Pozor na průmyslově zpracovaná a smažená jídla, jodizovanou sůl, vejce, červené maso, cukr, kofein a mořské řasy.

Měla jste někdy problém se štítnou žlázu? Pomohla vám i změna jídelníčku?



Názory k článku
Dobrý den,
Děkuji za zajímavý a asi i dost prospěšný článek. Jen poznámka : u nadměrné činnosti štítné žlázy se losos pacientům zakazuje právě pro vysoký obsah jódu , což by situaci mohlo ještě podstatně zhoršit, případně vyvolat krizi.
Dr Anna Vlčková, praktická lékařka
Anna Vlčková, 28. června 2015

Děkujeme za upozornění. Opraveno.
Redakce, 29. června 2015

Opravdu kofein je škodlivý při onemocnění snížené funkci štítné žlázy? Já bez kávy nemohu být.
Hanči, 6. července 2015

Dobry den, jak se pozná zvyšte na funkce stitne zlazy nebo cukrovka, mam všechny příznaky , deprese, moc Velká únava, po jídle usínám , vypijí kavu usínám, s nim koláč nebo buchtu,, hroznový cukr celou tubu , bonbóny, čokoládu , usínám, od 8/1 jsem mela váhu 72 kg, od 8/1 2016 se začal váha rapidní zvyšovat a 17/2 2016 uz vašim 774 jak je to mozne nemůže jít o únavový syndrom, cukrovku jake jsou pri těchto onemocněních zvyšuje hodnoty, můžeme mne poradit prosim Vas co se ma s tim dělat, popřípadě , na koho se mam obrátit, Děkují Vám a přeji Vám hezke dny .
S pozdravem Jána
Jana, 17. února 2016

mám sníženou funkci štítné žlázy ale nevěděla jsem, že je pro i káva škodlivá. Jsem totiž jejím milovníkem a pokud je dieta v tomto smyslu porušena, co se děje? Děkuji za odpověď.
klotylda, 15. června 2016

A co když už štítnou nemám...? Jakou stravu pak?
Šárka, 29. března 2017

Hezký, bohužel mám příznaky obou hyper i hypo,plus ještě třes rukou...tak si vyber.
Wolfik, 13. května 2017

Mam stitnou zlazu a zacala jsem rapidne pribirat i kdyz skoro nejim mam deprese motani hlavy a Velkou unavu beru letrox150 uz si nevim rady....
Renata B., 30. července 2017

Ja mam vyoperovanu stitnu a neviem ako sa zdravo stravovat kila my stale skacu hore dolu
Erika, 17. dubna 2018

Napište, co si o tom myslíte