BudKocka.cz logo

Rakytníkový olej se chlubí skvělými účinky

Zdraví Potraviny Markéta 26. září 2017
rakytníkový olej

Zázračný rakytníkový olej se získává z keřů nebo keřovitých stromů rakytníku řešetlákového (úzkolistého), latinsky Hippophae rhamnoides. Název Hippophae pochází z řečtiny a doslova znamená „třpytící se kůň”, protože už staří Řekové si všimli, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde roste, mají lesklejší srst.

Původně tato dřevina pochází z Ruska, proto se jí říká i sibiřský zázrak nebo citroník severu. Už odnepaměti jsou známy příznivé účinky rakytníku na zdraví, používá se i v potravinářství, kosmetice a zemědělství.

Co rakytníkový olej obsahuje?

V rakytníkovém oleji (a plodech rakytníku) najdeme řadu důležitých živin, vitamínů a minerálů jako vitamíny A, B1 a B2, C, D, E a K, karotenoidy, flavonoidy, aminokyseliny, kyselinu listovou, různé minerální soli (železo, bór, mangan) a nenasycené mastné kyseliny omega-3, 6, 7 a 9 (tento olej je nejlepším neživočišným zdrojem kyseliny omega-7).

Na co vše jej lze použít?

Pro zdravou a mladistvou pleť

Rakytníkový olej má antibakteriální, protizánětlivé a antikoagulační účinky. Podporuje i hojení pokožky. Když se tento olej použije u různých případů popálenin, mnohonásobně zlepšuje regeneraci. Má také efekty proti stárnutí, protože pleť hydratuje a zvyšuje její pružnost a pomáhá jako prevence a léčba akné a růžovky, chronického onemocnění projevující se zarudnutím obličeje a malými červenými hrbolky.

Rakytníkový olej obsahuje desetkrát více vitamínu C než třeba pomeranč a tím i maximum potřebných antioxidantů, které chrání buněčné stěny a strukturu DNA, což také zlepšuje povrch pokožky a rozdělení pigmentu.

rakytník

Na suché oči

Účastníci jedné studie používali 2 g rakytníkového oleje po dobu tří měsíců. Vzorky slz před a po proběhnutí výzkumu ukázaly, že olej měl pozitivní účinek na syndrom suchých očí a zarudnutí. Podle některých lékařů tzv. umělé slzy neřeší hlavní příčinu suchých očí, zatímco kyselina omega-7 obsažená v rakytníkovém oleji funguje systematicky zevnitř a poskytuje tak úlevu.

Jako podpora při menopauze

Omega mastné kyseliny příznivě působí na strukturu kůže, sliznice v trávicím systému a v pochvě a membránu buněk v celém těle. Mastná kyselina omega-7 pomáhá buňkám udržovat vlhkost a je tak vhodná pro ty, kteří trpí tzv. Sjögrenovým syndromem, což je autoimunitní nemoc, při níž buňky napadají žlázy produkující slzy a sliny a projevující se nadměrnou suchostí zejména očí, v ústech a vagině.

Při léčbě kardiovaskulárních onemocnění

Podle jedné studie dostávali pacienti s ischemickou chorobou srdeční 10 mg rakytníkového oleje denně po dobu šesti týdnů. Došlo u nich ke snížení hladiny cholesterolu, zlepšení anginy pectoris a celkově srdečních funkcí.

Jako prevence žaludečních vředů a refluxní choroby jícnu

Žaludeční vředy a refluxní choroba jícnu (resp. její komplikace zvaná refluxní ezofagitida) jsou dnes častými obtížemi. Jistě máte i v okolí někoho, kdo na ně někdy trpěl. Ústní podávání rakytníkového oleje zklidňuje sliznice v trávicím traktu a pomáhá tak proti vzniku vředů a při jejich léčbě. Omega-7 mastná kyselina má příznivé účinky na celý trávicí systém.

rakytníkový sirup

Jako ochrana před poškozením jater

Díky svým silným antioxidačním účinkům snižuje rakytníkový olej koncentraci tzv. alfatoxinů, karcinogenních látek, které se v játrech metabolizují. Také pomáhá regulovat hladiny jaterních enzymů a žlučových kyselin.

Rakytníkový sirup

Můžete si jej (stejně jako olej) koupit v obchodech se zdravou výživu i v e-shopech, ale také jednoduše vyrobit doma, recept je snadný.

Recept na rakytníkový sirup

Bobule se properou studenou vodou a nechají na cedníku okapat. Poté se rozmixují, přelijí do jemného cedníku a třou tak dlouho, až zbudou jen slupky a semena (slupky se mohou nechat sušit pro přípravu oleje nebo čaje). Získaná šťáva s dužninou se zahřeje (až na 80°C) a smíchá se stejným množstvím cukru. Hotový sirup se skladuje v tmavých sklenicích na na temném chladném místě.

Obsahuje až dvacetkrát více vitamínu C než třeba pomeranče nebo citrony a používá se mj. při žaludečních potížích, chřipce a nachlazení, infekcích nebo proti jarní únavě.

Další účinky rakytníkového oleje

Rakytníkový olej posiluje imunitu, snižuje cholesterol, pomáhá při vysokém krevním tlaku, kašli, astmatu, angínách, dně nebo pálení žáhy. Rychleji uzdravuje říznutí a rány a působí protizánětlivě.

Máte s tímto olejem zkušenosti? Kvůli čemu konkrétně jej používáte?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte