Premenstruační syndrom: Jak se projevuje a jak ho léčit?
Zdraví Problémy Menstruace Markéta 16. května 2017Premenstruační syndrom (PMS, někdy zvaný předmenstruační syndrom, premenstruační stres či premenstruační tenze) je kombinace emocionálních, psychických a fyzických změn a změn nálady, které se objevují v období po konci ovulace a obvykle končí prvním dnem menstruace.
Změny nálad v tomto období byly popsány již v době starověkého Řecka, termín PMS vznikl roku 1953. Proč premenstruační syndrom vzniká je stále záhadou, většina důkazů však hovoří o změnách nebo interakcích mezi pohlavními hormony a chemickými látkami v mozku známými jako neurotransmitery.
Jaké jsou příznaky PMS?
Mezi nejčastější emocionální symptomy patří zlost a podrážděnost, úzkost, napětí, deprese, plačtivost, přecitlivělost a časté a náhlé změny nálad. Mezi fyzické symptomy pak únava, nadýmání (z důvodu zadržování vody), nafouklé břicho, přibírání, citlivost prsou, akné, poruchy spánku (nadměrné spaní nebo naopak nespavost) a změny chuti k jídlu.
Jak je premenstruační syndrom častý?
Až 90 % žen se někdy v životě setká s některými příznaky PMS. Klinicky významný PMS (tzn. se středně těžkými až těžkými příznaky, které ženu omezují v běžném životě) se vyskytuje u 20 - 30 % žena a asi 3 - 8 % trpí jeho závažnější variantou známou jako PMDD (premenstruační dysforická porucha).
Jak se PMS diagnostikuje?
Velmi užitečným nástrojem je, když si žena vede menstruační kalendář, ve kterém dokumentuje fyzické a emocionální příznaky v průběhu měsíce. Pokud v období kolem ovulace či po ní dojde ke změnám, které přetrvávají až do nástupu menstruačního krvácení, pak se s nejvyšší pravděpodobností jedná o premenstruační syndrom. Vedení takového deníku umožní ženě lépe porozumět svému tělu a pocitům.
PMS nebo něco jiného?
Některé zdravotní problémy mohou mít podobné příznaky jako PMS. Patří mezi ně hlavně deprese, idiopatický edém (cyklické zadržování vody v těle), chronická únava, hypotyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) a syndrom dráždivého tračníku.
Rozeznat od premenstruačního syndromu je lze tím, že příznaky PMS mizí během menstruace až do další ovulace, pokud tedy symptomy přetrvávají po celou dobu cyklu, o premenstruační syndrom se zřejmě nejedná. Může však zhoršit příznaky jiných zdravotních problémů, které nejspolehlivěji odhalí krevní či jiné testy.
Další možností je užívání léků, které dočasně pozastaví funkce vaječníků. Pokud léky přinesou úlevu od nepříjemných příznaků, jednalo se s nejvyšší pravděpodobností o PMS.
Už máte doma menstruační kalíšek? Víte, jaké má kalíšek výhody?
Jak zmírnit příznaky premenstruačního syndromu?
Léčba PMS může být stejně složitá jako jeho diagnóza. Některé přístupy postrádají solidní vědecký základ, ale zdá se, že některým ženám pomáhají. Všeobecně se doporučuje zlepšit životní styl - cvičit, omezit kouření, alkohol, kofein, sůl a rafinované cukry a mít emoční podporu blízkých.
Některé výzkumy naznačují, že v tomto období pomáhá užívat doplňky stravy s vápníkem a hořčíkem.
Existují nějaké léky na PMS?
Pokud žena trpí silně nepříjemnými příznaky, může lékař předepsat léky. Podle toho, jaké symptomy jsou nejsilnější, mohou pomoci diuretika (zvyšují vylučování moči), analgetika (tlumí bolest), antidepresiva, hormonální antikoncepce nebo medikamenty potlačující funkce vaječníků.
Jak může cvičení pomoci při PMS?
Výzkumy naznačují, že zejména mladším ženám pomáhá cvičení zmírnit některé z příznaků. Fyzická aktivita snižuje nervové napětí a úzkost a celkově zlepšuje zdraví. Uvolňují se při ní hormony štěstí (endorfiny), které ovlivňují náladu, vnímání bolesti, paměť a učení.
Vhodná jsou aerobní cvičení, i ta méně náročná jako plavání, procházky a tanec.
Podělte se, co vám pomáhá na premenstruační syndrom.