BudKocka.cz logo

Jak na nafouklé břicho? Co dělat, ať není tak nafouknuté?

Zdraví Rady Monika 23. května 2017
nafouklé břicho

Míváte pocit, že vám rázem vyrostlo břicho a nevíte, co s tím? Víte, že nejste těhotná a že jste nepřibrala, ale občas máte pocit, že břicho vypadá jako kdybyste byla ve třetím měsíci? Víte, proč občas máte nafouklé břicho a co s ním můžete udělat?

Nafouklé břicho se neobjeví jen tak, vždy má nějakou příčinu. A když budete znát příčinu, snadno se jej zbavíte. Připravili jsme seznam těch nejčastějších příčin, díky kterým máte nafouknuté břicho.

Nadýmání a plynatost

Často je břicho nafouknuté kvůli nadýmání a plynatosti. Břicho může být na dotek tvrdé nebo i bolestivé. Mezi nadýmavá jídla patří luštěniny, brokolice, květák, cibule atd., při jejich trávení se uvolní plyny, které plyny. To se týká i těžkých jídel, převážně smažených a tučných.

Nediagnostikovaná celiakie

Hubnete, máte průjmy nebo zácpy, jste unavená a chudokrevná, trápí vás plynatost, nafouknuté břicho, bolesti břicha nebo křeče i po každém jídle? Tak to byste měla zbystřit. Jedná se o hlavní příznaky celiakie, která se takto projevuje, pokud se nedodržuje bezlepková dieta. Většina ji drží, až poté, co jim byla diagnostikovaná celiakie. Pokud máte podobné problémy, zajděte si za lékařem na vyšetření.

celikie a rohlík

Hormony a menstruace

Premenstruační syndrom (před menstruací) se nepříjemně projevuje u mnoha žen, u některých více, u některých méně. Kromě změny nálady, únavy, nadýmání a citlivosti prsou je jedním ze symptomů i nafouklé břicho. Břicho se zmenší s příchodem menstruace nebo u někoho až po menstruaci.

Syndrom dráždivého tračníku

Pokud vás trápí syndrom dráždivého tračníku, určitě jste se setkala s nafouknutém břichem, které vzniká kvůli špatnému trávení a vyprazdňování. Dráždivý tračník je způsoben stresem, stravovacími návyky, alergiemi, léky nebo špatnou pohyblivostí střev.

Potravinová alergie

Alergie na potraviny jsou častější, než si myslíte. Mezi nejčastější alergeny patří vejce, sója, arašídy, exotické ovoce, ořechy, mořské plody atd., dále mohou vzniknout i zkřížené alergie (alergie na břízu a jablka). Alergie se mnohdy projevují průjmem, zácpou, bolestmi břicha nebo se objevuje pocit plného břicha.

alergie na vejce

Může to být i ze stresu

Stres významně ovlivňuje funkci střev, vzniká stav, jemuž se říká střevní neuróza. Ta se projevuje nutkavým pocitem na stolici, špatným vyprazdňováním, bolestmi břicha, zvracením, pálením žáhy, nadýmáním, nafouklým břichem, říháním, zápachem z úst nebo kručením v břiše.

Perlivá voda

Pijete pouze perlivou vodu? Pokud vás trápí nadýmání a nafouklé břicho, tak za něj může moct i perlivá voda. Začněte pít neperlivou vodou, uvidíte, že se vám zmenší břicho a nebude vás trápit ani nadýmání.

Nadbytek vlákniny

I když je zdravé jíst dostatek vlákniny, pokud jí jíte nadbytek, může se projevovat negativně. Kromě nadýmání může být vaše břicho nafouklé. Jediné řešení je jíst vlákniny o trošku méně. Než se trávení spraví, může to trvat i několik týdnů.

müsli tyčinka obshauje vlákninu

Méně solte

Rovněž solení působí negativně na nafouklé břicho. Nejenže se díky soli zadržuje více vody v těle, ale také způsobí pocit nafouklosti. Dodržujte doporučenou dávku soli, která je pouze 5 gramů na den. Určitě se to projeví i na menším břiše.

Rakovina vaječníků

Pokud se břicho zvětšuje, cítíte, že je nafouklé a k tomu navíc vás břicho bolí, trpíte nadýmáním, zácpou a častěji močíte, je možné, že máte rakovinu vaječníků. Jestliže máte tyto příznaky, spěchejte za lékařem, ať se včas objeví a začne léčit.

Omezte sladidla

Ačkoliv se zdá, že sladidla byste měla často konzumovat, protože obsahují 0 kalorií a jsou dietní, opak je pravdou. Po jejich konzumaci následuje větší hlad a k tomu je tělo špatně zpracovává. To se opět může projevit tak, že je břicho nafouklejší než obvykle.

Intolerance laktózy

Nesnášenlivost laktózy neboli mléčného cukru se projevuje hlavně průjmem, zácpou, nadýmáním i nafouknutým břichem. K potvrzení intolerance je nutný krevní test a následně vyloučit výrobky s laktózou a dodržovat bezlaktózovou dietu nebo vzít si pilulky při intoleranci. Laktóza se nachází v mléku a mléčných výrobcích, v některých více a v některých méně.

intolerance laktózy

Probiotika jsou zdravá

Probiotické bakterie, ať už dodávané v potravinách (mléčné výrobky), nebo v doplňcích stravy, mají skvělý efekt na trávení. Tělo snadněji tráví potravu, protože má k dispozici bakterie, které se starají o správnou funkci střev. Vy tak nebudete mít pocit těžkého a plného břicha, to ale platí při jejich pravidelném jedení.

Trápí vás nafouknuté břicho? Co vám na to nejvíc pomáhá?



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte