BudKocka.cz logo

Znáte nejčastější dietní chyby u hubnutí?

Hubnutí Hubnutí Dieta Rady Lucie 22. července 2013
žena jí pizzu při dietě

Žena, která se snaží zhubnout všemožnými způsoby, se během tohoto snažení často dopouští mnoha dietních chyb. Některé dietní chyby jsou spíše závažnější, některé jsou jen malinké. Přesto byste se měla všem vyhnout, protože kvůli nim se prodlužuje vaše cesta za štíhlou postavou. Schválně se na ně podívejte a řekněte, co z nich děláte. Takže je velmi důležité je přestat dělat, ať zbytečně organismu neškodíte.

Málo jídla - bájných 5 000 kJ přece pomáhá

Slyšela a četla jste na mnoha místech, že když za den sníte 5 000 kJ, tak spolehlivě zhubnete? Víte, že to je jedna z největších fám, která doprovází hubnutí? Při tomto velmi nízkém příjmu se nebere v potaz fyzická aktivita člověka, bazální metabolismus, který je mnohem větší než zmiňovaných 5 000 kJ a také to, co jíte. Ze začátku s tímto příjmem opravdu budete hubnout, ale po čase se váha zasekne a vy budete pořád na stejném čísle. Jakmile sníte něco navíc, přiberete. Raději začněte více jíst, nebojte kalorií, spíše na ně zapomeňte. Kalorie totiž nejsou vůbec důležité.

Den bez snídaně je základem

Ráno nesnídáte, abyste ušetřila kalorie nebo nemáte čas? Kalorie vůbec neušetříte, protože pak budete mít akorát větší hlad a sníte toho více. A pokud ráno nesnídáte, protože nemáte čas, vstaňte o něco dřív. Určitě se budete cítit mnohem lépe, když sníte na snídani něco dobrého. Vyzkoušejte to.

Večeře má být bez sacharidů

Na večeři si dáváte jen ryby, maso nebo sýr a k tomu trošku zeleniny a konec? Kde máte sacharidy? Pravděpodobně jste někde četla nebo slyšela, že se večer nemají jíst, proto je vynecháváte. Na večeři si určitě dejte i sacharidy (rýže, těstoviny, brambory, pečivo, pohanka,...) v rozumném množství. Po večeři bez sacharidů budete mít po chvíli hlad, tak se jich nebojte a trošku si jich na talíř dejte. Jinak bude tělo hladovět a bude snáze ukládat stravu do tuků.

Večerní hodování přece neuškodí

Večer přijdete z práce nebo školy a dáte si velkou večeři? Velké a těžké jídlo nedokáže organismus zpracovat během pár hodin a vy pak po shlédnutí filmu uléháte do postele. Zbytek se uloží do tuků a vy s takovým způsobem stravování postupně přibíráte. Něco jiného by bylo, kdybyste šla později spát a měla i nějaký pohyb.

Večeře v 17:00 a pak už nic

Dodržujete večeři v bájných 17:00 a pak už nic víc nesníte? Sice vám před desátou kručí v břiše a vy si stále myslíte, že je to pro hubnutí to nejideálnější? Večeře v 17:00 má smysl, pokud chodíte spát ve 20:00, což asi ne. Poslední jídlo by mělo být tak 2 - 3 hodiny před ulehnutím do postele a mělo by se jednat spíše o lehčí jídlo (ne vepřo knedlo zelo).

nezdravé jídlo

Pitný režim není až tak důležitý

Možná se potýkáte s tím, že nepijete vůbec neslazené tekutiny, ale místo toho si dáte colu nebo colu light v domnění, že stejně neobsahuje kalorie, tak je vhodná. Ale cola light je pro tělo celkem zatěžující, obsahuje kyselinu fosforečnou a sladidla. Tělo tak bude špatně hubnout, protože bude muset vylučovat nejprve tyto látky. Raději pijte vodu, čaje bez cukru a neslazené perlivé vody. Pokud pijete kávu, nezapomeňte vypít dva sklenice vody, protože káva odvodňuje.

Nepravidelné stravování nevadí

Na hubnutí je nejhorší nepravidelné stravování, pokud si myslíte, že zhubnete při nepravidelném stravování (snídaně + večeře,...), tak se pletete. Během dne budete akorát tělo týrat a místo hubnutí se vám budou tvořit tukové zásoby.

Tolik propagované nízkotučné výrobky pomohou

Jíte pořád nízkotučné výrobky a myslíte si, že díky tomu nepřiberete? Dívala jste se ale někdy na složení? Najdete tam sladidla, škroby, cukry, ale téměř žádný tuk. I ze škrobů a cukrů přiberete a sladidla nejsou úplně nejzdravější. Ve výsledku vám takový výrobek přinese více škody než užitku. Navíc po nich bývá často hlad. Raději si dejte něco poctivého.

Když nemůžu zhubnout, zhubnou za mě pilulky

Pravidelně si objednáváte pilulky z internetu nebo je kupujete v lékárně s tím, že vám pomohou zhubnout? Není divné, že zatím žádné nepomohly? To bude tím, že žádná pilulka za vás práci sama neudělá. Vy sama musíte cvičit a omezovat se v jídle. A kdyby tyto pilulky fungovaly, není již obézních lidí.

Krátkodobé diety na hubnutí nejsou špatné

Libujete si v různých dietách, po kterých vždy zhubnete? Proč tedy, když po nich zhubnete, za chvíli držíte další? Vypadá to, že vám moc nepomohly, kila se vrátila a vy jste zase tam, kde jste byla. Myslíte si, že takové hubnutí má budoucnost? Sice po dietě zhubnete, ale brzy se vám kila vrátí, protože se začnete normálně stravovat a projeví se jojo efekt. Vězte, že vám tyto krátkodobé a jednostranné diety nepomůžou trvale zhubnout a to se týká i hladovky. Mnohem lepší je trvalá změna životního stylu a pravidelné stravování, při které zhubnete zdravým způsobem.

Vážení se každý den

Vážíte se ráno a večer a analyzujete, kolik jste již zhubla? Nemyslíte si, že je to blbost, která nikam nevede? Stačí se jen více najíst, napít a hned je vaše váha vyšší nebo nižší. Začněte se vážit jen jednou týdně ve stejnou dobu, hned vám bude lépe a k tomu přidejte i měření partií (prsa, pas, břicho, boky, stehna, ruce) krejčovským metrem. Centimetry jsou mnohem lépe vidět než váha.

Tak schválně, kolik z těchto dietních chyb běžně děláte?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte