BudKocka.cz logo

Zkuste raději zhubnout zdravě a bez diet

Rady Hubnutí Markéta 15. září 2016
hubnutí

Shodit 10 kg nebo alespoň 5 kg je pro mnohé z nás vysněná meta. Na internetu najdete hromady stránek, které slibují rychlé a jednoduché zhubnutí pomocí extrémních diet nebo dokonce jen zázračných pilulek, ale nejosvědčenějším způsobem je hlídat si kalorie a cvičit. Zdravým životním stylem se naučíte správným návykům a svou vysněnou váhu si i udržíte. Bude to možná trvat déle, než slibují všelijaké „zaručené” návody, ale nakonec budete mnohem spokojenější.

První krok: Zapisujte si, co jste snědla

Vést si podrobné záznamy je skvělé nejen pro přehled kalorií, ale i z dalších důvodů. Zapisujte si zejména:
Čas, kdy vás přepadají chutě - ujistěte se, že budete mít po ruce zdravou nízkokalorickou svačinku.
Možnosti, jak nahradit tuk - vařte jídlo v páře s vodou, ne na oleji, namažte si pečivo hořčicí místo majonézy nebo másla a do salátů používejte dresink bez tuků s jogurtem.
Velikosti porcí - pokud jsou příliš velké, zmenšete je.
Vysoce kalorické nápoje - sladké a oslazené pití a alkohol nahraďte vodou, nízkotučným mlékem a nápoji bez cukru. Jedna studie na 810 lidech mezi 25 - 79 lety ukázala, že po 18 měsících zhubli více ti, kteří omezili slazené nápoje, než ti, kteří redukovali pouze kalorie v jídle. Důvodem může být, že tělo vám umí dát signál, když jste přejedená, ale neumí to, když jste zkonzumovala příliš kalorií v tekuté podobě.
Vysoce kalorické doplňky k nízkokalorickým potravinám - například nedávat si k salátům tučné sýry a ořechy či máslo na brambory a podobně.

Druhý krok: Počítejte kalorie

Dát si realistický cíl má smysl. Například pokud snížíte příjem kalorií o 500 denně, můžete za týden shodit až půl kila. Nejezte však méně než 1200 kalorií za den, aby se vaše tělo nedostalo do režimu hladovění. Bude pak kalorie ukládat místo toho, aby je spalovalo. Nejlepší možností, jak kalorie spalovat, je snížit jejich příjem a pravidelně cvičit. S počítáním vám pomohou různé on-line kalkulačky, které najdete na internetu.

Třetí krok: Jezte sytá, ale ne příliš kalorická jídla

Potraviny obsahující vodu jako ovoce, zelenina a polévky pomáhají více zasytit, než kdybyste se soustředila jen na nízkotučné pokrmy. Voda v nich obsažená vás zasytí na delší dobu, aniž byste musela zkonzumovat mnoho kalorií.
Důležité je také mít po celý den dostatek bílkovin.
Studie na 810 obézních lidech ukázala, že i když zkoušeli čtyři druhy diet, ať už nízkotučných nebo s vysokým obsahem bílkovin i jejich kombinace, nezáleželo na tom - klíčem k úspěchu bylo vždy snížení kalorií. Jiný výzkum na 79 obézních ženách zas ukázal, že ať už dodržovaly jakoukoli dietu, ty, které do jídelníčku přidaly více ovoce a zeleniny, zhubly o 2,5 kg a více než ostatní.

Čtvrtý krok: Pravidelně cvičte

Lidé, kteří jsou v hubnutí nejúspěšnější a svou cílovou váhu si udrží, bývají ti, kteří jsou fyzicky aktivní. 100 - 200 kalorií můžete denně spálit i svižnou chůzí. Tak stačí zredukovat jen 300 kalorií z jídla a pití. Hýbejte se alespoň 30 minut většinu dní v týdnu.

Jaký je váš tip na hubnutí?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte