Nadýmání a plynatost: Čeho se vyvarovat?
Zdraví Rady Monika 25. září 2016Nadýmání a plynatost je celkem choulostivý problém, který trápí mnoho lidí. Nafouknuté břicho není nic příjemného a k tomu se může objevit i plynatost v situacích, kdy se to zrovna nehodí. Chcete zjistit, jak můžete předejít nadýmání? Omezte stravu, která jej způsobuje nebo si ji dejte, když nikam nepůjdete.
Za nadýmání je odpovědná nejen strava, ale i polykání vzduchu, kouření, stres, alergie nebo nedostatek přátelských bakterií ve střevech. V některých případech za něj může i dráždivý tračník, choroby žaludku nebo celiakie či intolerance laktózy.
Zjistěte, které potraviny mohou způsobovat nadýmání a plynatost, ať se před nimi můžete mít na pozoru. Není vhodné následující potraviny úplně omezovat, protože strava má být pestrá, jen se nehodí je jíst v určitých situacích.
Které potraviny nadýmají nejvíce?
Brukvovitá zelenina
Mezi brukvovitou zeleninu se řadí brokolice, květák, zelí či kapusta a tato zelenina je obecně velmi nadýmavá. To se děje kvůli rafinóze, která se po snědení musí ve střevech strávit. Při občasné konzumaci je může být uvedená zelenina velmi nadýmavá, ale jakmile začnete ji jíst pravidelně, nadýmavost se bude postupně zmenšovat.
Luštěniny
Luštěniny (fazole, čočka, hrách, sójové boby) patří k nadýmavým potravinám, protože se nedokáží pořádně strávit. Při trávení se jimi krmí střevní bakterie, které produkují plyny. Jejich stravitelnost můžete zvýšit tím, že luštěniny nejméně na šest hodin namočíte do vody, poté vodu slijete a přidáte novou vodu. Pomůže také při vaření přidat majoránku, anýz, fenykl, řasy (wakame, kombu) atd. Dále je důležité luštěniny pořádně rozkousat nebo také rozmixovat na kaši.
Mléčné výrobky
Rovněž mléčné výrobky a zrající sýry vyvolávají pocit nafouknutého břicha a plynatosti. To se objevuje hlavně u těch, kteří mají intoleranci laktózy. Intolerance laktózy (nesnášenlivost laktózy) není alergie, ale neschopnost těla trávit mléčný cukr (laktózu) kvůli tomu, že mu chybí enzym laktáza nebo má tohoto enzymu málo. Doplňte si tento enzym prostřednictvím pilulek. Kromě plynatosti a nafouknutého břicha se objevují i křeče v břiše nebo průjem. Řešením je jíst jen kysané mléčné výrobky, někdy nevadí některé sýry a tučnější jogurty.
Jablka
Někomu mohou jablka způsobit nadýmání, protože obsahují hodně vlákniny a ovocný cukr. V tomto případě je nutné jíst jablka v menším množství nebo bez omezení upravená jablka (upečená, zavařená). Někdy může pomoct oloupat je. Také jablka vadí těm, kteří jsou alergičtí například na břízu.
Švestky a hrušky
Také švestky a hrušky mohou způsobit nadýmání, jelikož obsahují vlákninu a cukr. Řešením je jíst pomalu a v menším množství. Jakmile je upečete nebo zavaříte, tento problém se zmizí.
Cibule
Citlivým osobám způsobí nadýmání i čerstvá cibule v pokrmech. Pomáhá ji spařit horkou vodou, stane se tak stravitelnější.
Sacharidy
Některé sacharidy (pečivo, chléb, těstoviny, pizza, slané pečivo) snadno zadržují vodu a tím se nafoukne břicho. Později se může objevit i plynatost. Pozor, některým se mohou objevit problémy při konzumaci těchto potravin, protože mají celiakii, která jim ještě nebyla diagnostikována.
Perlivé nápoje
Pití perlivých nápojů a to i neslazených může podráždit žaludek, způsobit nadýmání nebo bolesti břicha. Přestaňte perlivé nápoje pít a po pár hodinách se zbavíte jak nadýmání, tak i nafouklého břicha.
Smažené a tučné potraviny
Většinou k nadýmání dochází, protože se jedná o těžká jídla pro naše tělo a je složité je strávit. Často se to projevuje při občasné konzumaci těchto jídel. Opět pomůže mít menší porci.
Co má ještě vliv?
Dále na nadýmání a plynatost může mít vliv dýchání pusou, mluvení při jídle, žvýkání, kouření, stres, alkohol atd. Dále se vyhněte různým kombinování různých jídel, tělo je nestihne zpracovat a tím se objeví problém.
Pokud máte opravdu velké problémy s nadýmáním a plynatostí, případně vás trápí nadýmání po každém jídle, vyhledejte lékaře. Může se jednat i o nějaký zdravotní problém.
Monika, 20. dubna 2017