Jak si lépe pamatovat a méně zapomínat?
Zdraví Rady Monika 19. ledna 2016Zapomínání nemá nikdo rád, ale co byste měla dělat, pokud máte problém si něco zapamatovat? Může se sice jednat o nějakou nemoc, ale to nebývá moc často. Většinou za to může náš životní styl. Víte, jak z toho ven?
Ráno jste něco slyšela a odpoledne už vůbec netušíte, co daný termín znamenal nebo jste si řekla, co máte udělat, ale pak si nemůžete vůbec vzpomenout? Časem to vyřešíte tak, že si pořídíte sešit nebo bloček, ale je to ideální řešení? Psát si tam i cizí termíny a vysvětlivky? Asi ne, protože za chvíli s sebou budete nosit celkem tlustou bichli.
Raději zjistěte, čeho byste se měla vyvarovat a co naopak dělat pro to, ať si toho více zapamatujete.
Nestresujte se
Jako první a nejdůležitější rada, která vám brání v ukládání nových informací, je, abyste se přestala stresovat. Jakmile je mozek ve stresu, má problémy s pamatováním a obecně to neprospívá ani jemu ani tělu. Raději se snažte uklidnit, snažte se omezit stres a vyřešte si problémy, které vás trápí a stresují.
Nepodceňujte dostatek spánku
Dostatek spánku má na paměť zásadní vliv. Jestliže budete spát málo, vaše paměť nebude tak dobrá, jako by to bylo v případě, že byste dostatečně spala. Ideální je spát 6 - 8 hodin. Na ukládání informací pomáhá zopakovat si problematické informace (např. učivo) před spaním.
Během spánku se tělo odreaguje a získá novou sílu na další den, proto ho nepodceňujte. Je totiž relax, který je pro správné fungování velice potřebný.
Mozek potřebuje energii
Kromě spánku potřebuje mozek k lepšímu pamatování i energii, kterou získává z jednoduchých cukrů. Dále jej můžete podpořit i vitamíny skupiny B, které seženete v lékárně. Velice důležitý je vitamín B12. Jezte proto pestře nebo si občas dejte vitamíny.
Přepracování škodí
Ráda pořád pracujete a slovo odpočinek nebo pauza neznáte? Nevšímáte si poslední dobou, že nejste tak výkonná a ve výsledku se vám hůř pracuje? K tomu se pojí i horší paměť, protože si hlava nemůže odpočinout.
Změňte to a začněte více odpočívat. Dávejte si v práci přestávky, mimo pracovní dobu se věnujte i něčemu jinému než jen práci. Hlava si odpočine a paměť už nebude selhávat.
Dodejte mozku omega kyseliny
Mozek potřebuje dostatek živin, které mu dodají plno energie. Jednou z nich jsou i omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Najdete je v tučných rybách (losos, sardinky, makrela atd.), ořeších, semenech a některých olejích.
Procvičujte si paměť
Abyste podpořila pamatování, trénujte si paměť. Luštěte křížovky, učte se básničky, procvičujte jazyk a čtěte. Tímto paměť podpoříte a budete si třeba snadněji pamatovat slovíčka nebo cokoliv, co potřebujete.
Sportujte
Zajímavostí je, že sportování pomáhá lepšímu pamatování a obecně zlepšuje činnost mozku. Choďte běhat, tančit nebo si zajděte do fitka, jakýkoli pohyb vám pomůže. Během cvičení se vyplaví endorfiny a vy se budete cítit lépe.
Máte nějaké rady, které pomohou na lepší paměť?
Ivana, 26. ledna 2016
jiřina1919, 18. února 2016
žížala, 4. března 2016