BudKocka.cz logo

Jarní detoxikace organismu

Zdraví Rady Jaro Lucie 6. března 2013
zelenina

Organismus je po dlouhé zimě zaneřáděný toxiny a právě na jaře je ta nejlepší příležitost na to, abyste se jich zbavili. Možná si říkáte že vás se to určitě netýká, ale vězte, že týká. Toxické látky jsou totiž všude okolo nás - v ovzduší, jídle, lécích,... K tomu přispívá i nezdravý způsob života, přejídání se, stres a nedostatek pohybu. Dopřejte si jarní detoxikaci organismu, ať se může tělo od těchto nebezpečných toxinů alespoň trochu očistit.

Neexistuje přesný postup detoxikace organismu. Každý odborník i laik doporučuje něco jiného. Někteří doporučují několikadenní hladovku, jiní pití zeleninových šťáv a jiní vyloučení bílých jedů... Důležité je změnit na určitou dobu dosavadní návyky. Samozřejmostí je také to, že byste neměli kouřit, pít alkohol a kávu.

Možná si říkáte, že se vás zanesený organismus netýká, protože přece nemáte žádný problém. Ale co říkáte na zhoršující se stav vaší pleti, nehtů a vlasů, neustálé nemoci, únavu nebo zažívací potíže? I to s tím souvisí.

O detoxikaci se můžete poradit s poradci na alternativní medicínu nebo si vyhledat další informace na internetu. Oblíbená detoxikační kúra je i od Antónie Mačingové [1].
Nezapomeňte, že jarní očista organismu neslouží k hubnutí, ale jako detoxikace.

Vyloučení určitých potravin

Přestaňte alespoň na dva týdny jíst potraviny, které organismus zatěžují. Vyhněte se bílé mouce, mléku a mléčným výrobků, nadměrnému solení, cukru, tukům a červenému masu. Lepší varianta je vyhnout se i lepkovým potravinám. Samozřejmostí jsou menší porce, bylinkové čaje a také detoxikační čaje. Na druhou stranu jezte hodně zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků, které připravíte šetrným způsobem. Uvidíte, že se po takové detoxikaci budete cítit lépe.

Už jste slyšeli o detoxikačních náplastech? Jsou založeny na poznatcích tradiční čínské medicíny.

Hladovka

Účinnou detoxikační dietou je i hladovka, která se hodí nejen jako jarní detoxikace, ale i kdykoliv během roku. Hladovka by měla trvat několik dní, kdy nic nejíte, ale pouze pijete vodu a bylinné čaje. Jednodenní hladovku zvládne téměř každý, ale při více dnech může mít člověk problémy, protože není na půst zvyklý. Tyto problémy se mohou projevit mdlobou, závratí nebo poklesem tlaku. Tento způsob očisty tak není vhodný pro každého.

Pití zeleninových šťáv

Pokud je na vás hladovka moc drastická, vyzkoušejte jen pití zeleninových šťáv. Zeleninovou šťávu si připravte doma a nekupujte ty z obchodů, které jsou pasterizované a tím pádem obsahují méně vitamínů. Šťávu připravte z červené řepy, celeru, petržele, mrkve,... Dále můžete připojit bylinky a pravidelné pití bylinných a detoxikačních čajů.

[1] https://sjidelnicek.cz/zhubnete-jednou-provzdy/Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte