BudKocka.cz logo

Zjistěte, co pomáhá na nespavost

Zdraví Rady Spánek Markéta 14. listopadu 2015
nespavost

Nespavost je nejen nepříjemný problém, ale může být i nebezpečný. Lidé, kteří jím trpí, mívají častěji deprese, bývají náchylní k vážným onemocněním včetně srdečních, je u nich vyšší riziko nehody na pracovišti, doma či při řízení, častěji chybí v práci a jsou méně výkonní.

Nespavost nebo insomnie bývají charakteristické problémy usnout, častým nočním buzením, probuzením se příliš brzy a neschopností zase usnout, noční bdělostí (záměnou dne a noci) a probouzením se neodpočatý. Než si necháte předepsat léky, které mohou být návykové a ovlivňují pozornost, zkuste přírodní prostředky.

Co pomáhá na nespavost?

Dostatek hořčíku a vápníku

Tyto minerály podporují dobrý spánek a společně jsou ještě účinnější. Hořčík je dokonce přezdíván jako symbol klidu a míru v těle a napomáhá vstřebávání vápníku. Můžete jej nalézt v banánech, mandlích, ořeších, tmavé listové zelenině, obilovinách, celozrnných výrobcích i čokoládě. Doporučená denní dávka je 300 mg.

Vápník se nachází v mléce a mléčných výrobcích, ale nové studie tento zdroj nedoporučují - je těžko vstřebatelný a naopak při trávení kravského mléka jsou spotřebovávány vlastní tělesné zdroje. Lepší volbou jsou rostlinná mléka, listová zelenina, semena (hlavně mák), ořechy, ovesné vločky a minerální vody. Doporučená denní dávka pro dospělé ženy (25-50 let) je 1000 mg.

Locika jedovatá

Pokud kvůli nespavosti trpíte i úzkostmi a bolestmi svalů či kloubů, měla byste do svého jídelníčku zařadit lociku jedovatou s účinky podobnými opiu. Kromě toho, že se používá jako uspávadlo, působí také jako anestetikum, sedativum a dokáže potlačit tzv. syndrom neklidných nohou. Přepíná mozek do vlny alfa, snové frekvence.
Použití: 50 g bylinky namočte přes noc do půl litru vody, sceďte sítem nebo použijte odšťavňovač. Následně postupně pijte.

Vyzkoušejte Dreamly - přírodní doplněk stravy.

Chmel

Milovníci zlatého moku jistě znají jeho uklidňující účinky. Chmelový extrakt se používá jako mírné sedativum proti úzkosti a nespavosti. Jako doplněk stravy si vezměte 30-120 mg před spaním. Často se vyrábí společně s meduňkou nebo kozlíkem lékařským.

L-theanin

Jedná se o aminokyselinu obsaženou pouze v zeleném čaji. Během dne příjemně uvolňuje bez pocitu ospalosti, ale v noci díky tomu, že zvyšuje aktivitu alfa vln, přispívá dobré kvalitě spánku. Pozitivně také působí na mysl a zlepšuje paměť. Ještě účinnější je jako doplněk stravy - doporučuje se 50-200 mg před spaním.

Melatonin

Tzv. spánkový hormon produkuje během spánku žláza zvaná šišinka mozková (epifýza). Reguluje tělesné procesy při střídání dne a noci a naše vnitřní biologické hodiny. Po 50 letech věku jeho produkce prudce klesá a je tak příčinou nespavosti u starších lidí. Tvorbu melatoninu mohou snižovat i běžné léky, například typu ibuprofen, a třeba acylpyrin až o 75 %.
Melatonin najdete i v potravinách - významným zdrojem jsou ovesné vločky, dále rýže, zázvor, ječmen, rajčata a banány.

Kozlík lékařský

Je jedním z nejběžnějších léků na nespavost, resp. insomnii. Četné studie prokázaly, že podporuje hluboký spánek, rychlost usínání a celkovou kvalitu spánku. Je nejúčinnější při dlouhodobém podávání. Můžete jej konzumovat v podobě kapek (známé valeriánské kapky), čaje, tinktur nebo tablet.

Co dále můžete udělat?

Spěte v klidném, tmavém a tichém místě.
Svůj význam má i postel, matrace a polštáře, které používáte.
Pokud vám to pracovní směny umožňují, choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu.
Nedávejte si šlofíka přes den.
Omezte přísun kofeinu na 2 šálky kávy denně a vyhýbejte se i alkoholu - sice se po něm rychleji usíná, ale spánek bude nekvalitní.
Před spaním si dejte horkou koupel nebo něco sladkého - sladkost cca půl hodiny před spaním působí jako sedativum a vzbudíte se ráno svěžejší, než kdybyste si vzala prášek.
Tradičně se doporučuje i sklenice horkého mléka.
Zkuste aromaterapii - zvlášť uklidňující je například levandulový nebo růžový éterický olejíček.

Máte své další tipy, které vám pomohly?

Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte