Co nejíst při problémech se žlučníkem?
Zdraví Rady Markéta 12. dubna 2016Žlučníkové kameny, záchvaty (koliky) a záněty jsou problémem, který může skončit i chirurgickým zákrokem a všechny se projevují podobnými nepříjemnými příznaky jako prudká bolest v nadbřišku a břiše, která může vystřelovat až do podžebří a pravé lopatky, nevolnost a zvracení, průjem, nadýmání, říhání, pocit plnosti, nechutenství a dalšími, které vyžadují speciální jídelníček.
O potravinách, které jsou vhodné jako prevence, ale i při žlučníkové dietě jsme si už napsali, ale určitě byste měli rovněž vědět, jakým jídlům se naopak vyhnout.
Vyhněte se nezdravým tukům
Tučná jídla jsou jednou z příčin, které stojí za potížemi se žlučníkem a bolestivými symptomy. Mohou také způsobit tzv. steratoreu neboli mastnou stolici (je měkká až průjmová, na povrchu lesklá, lepivá, světlá až nažloutlá a páchnoucí), která je příznakem špatného trávení tuků.
Vyznáte se v označení tuků?
Pozor, potraviny označené, že jsou se sníženým nebo nízkým obsahem tuku a nízkotučné nejsou totéž. Výrobek s nízkým obsahem tuku jej obsahuje 3 g nebo méně na 100 g. Výrobek se sníženým obsahem tuku nemusí být nutně to samé jako s nízkým. Znamená to, že takový produkt obsahuje o 25 % méně tuku než plnotučná varianta. Podobné je to s tzv. light výrobky, ty mají asi o třetinu méně kalorií či o 50 % méně tuku než plnotučné varianty.
Tip: Zkontrolujte také obsah cukru, který může být u potravin s nízkým obsahem tuku vysoký. Zboží s vysokým obsahem cukru znamená, že je ho více než 10 g na 100 g.
Mléčné plnotučné potraviny a čím je nahradit
Máslo, sádlo, přepuštěné máslo (ghí), oleje a pomazánky nahraďte nízkotučnými (light) pomazánkami, kvalitními oleji ve spreji na vaření nebo používejte velmi malé množství daného tuku.
Plnotučné mléko, jogurty a smetanu nahrazujte odstředěným, polotučným nebo nízkotučným kondenzovaným mlékem, polotučným créme fraîche (francouzský zakysaný mléčný výrobek, dá se sehnat v hypermarketech, ale vyrobit i doma), nízkotučnými jogurty nebo jogurty bez tuku.
Alternativou plnotučných sýrů jako čedar, brie a další jsou tvaroh, nízkotučné měkké sýry, mozzarella nebo ricotta. U žlučníkové diety se nedoporučují tavené sýry.
Sladké a slané plnotučné pochutiny a jejich alternativy
Koláče, sušenky, sladké pečivo, cukroví, chipsy a oříšky nahraďte čajovým pečivem, nízkotučným popcornem, ovocem a zeleninou, sušeným ovocem, pusinkami nebo rýžovými chleby.
Pudink (i v koláčích, zmrzlině a krémech) nahrazujte želé nebo džemem bez cukru, nízkotučným pudinkem, rýžovým nákypem vyrobeným z nízkotučného mléka, sorbetem, konzervovaným či kompotovým ovocem, nízkotučnými jogurty atd.
Čím nahradit omáčky a dresinky?
Před majonézami a smetanovými omáčkami dejte přednost light majonézám, bylinkové octové zálivce, hořčici, citronové šťávě, salátovým dresinkům bez tuku, omáčkám na rajčatovém základě, salse a balsamicu.
Alternativy k plnotučnému masu
Zpracované maso jako klobásy, salámy, nakládané a mleté maso, slanina, šunka, hamburgery, paštiky, ryby konzervované v oleji a červené maso nahraďte při žlučníkové dietě libovým (krůtí, kuřecí, jehněčí, telecí), mořskými rybami (treska) a konzervovanými ve slaném nálevu či vodě.
Další praktické rady, jak omezit tuky
Zde je několik tipů, které můžete použít při vaření a přípravě pokrmů:
- Pokud je to možné, vyhněte se zpracovaným potravinám a vařte jen z čerstvých. Tím budete mít kontrolu nad tím, kolik tuků se do jídla dostane.
- Čtěte si etikety plnotučných výrobků. Potraviny s vysokým obsahem tuku jej mají 17,5 a více na 100 g. Vyhněte se potravinám, které obsahují hodně tuku a hledejte raději takové, které obsahují 3 g a méně tuku na 100 g.
- Jezte hodně luštěnin a zeleniny. Například do boloňských špaget stačí mnohem méně masa, když přidáte fazole a houby.
- Při vaření používejte kvalitní oleje ve spreji, přebytečný olej vysajte papírovou utěrkou. Ideální dávka je jedna čajová lžička na osobu.
- Pokud vaříte maso, které se na pánvi lepí, může pomoci kapka vody lépe než přidávání dalšího oleje.
- Odstraňte všechen viditelný tuk z masa a kůži. Dejte přednost libovému.
- Vyrobte si doma vlastní dresinky z nízkotučného jogurtu, citronové nebo limetkové šťávy a bylinek.
- Při vaření a dušení odstraňte tuk z povrchu (mastná okna).
- Před smažením dejte přednost pečení, dušení, vaření nebo grilování.
Pozor na cholesterol
Vysoký obsah cholesterolu v krvi je jednou z hlavních příčin žlučníkových kamenů. Cholesterol totiž v tomto orgánu vytváří krystalky, které se mohou přeměnit v obtížné kameny. Proto se při problémech se žlučníkem vyhněte vejcím (ta mohou podle studií způsobit u pacientů i záchvat) a rafinovaným obilovinám a cukrům (vyskytují se i v bílé mouce). Nahraďte je jinými alternativami jako hnědá rýže, celozrnné pečivo, přírodní oleje lisované za studena apod.
Káva a další nevhodné nápoje
Podle některých výzkumů, přiměřená konzumace kofeinu snižuje riziko vzniku žlučníkových kamenů, ale pokud již tímto onemocněním trpíte, nezapomeňte, že kofein může způsobit ve žlučníku stahy a tím záchvat. Vyhněte se také černému čaji, alkoholu a sladkým nápojům. Ovocné šťávy (kromě čerstvě vymačkaných z organicky vypěstovaných grapefruitů a jablek) nahraďte zeleninovými, hlavně z řepy a okurky.
Jaké další potraviny nejsou vhodné?
V případě problémů se žlučníkem se dále vyhněte lepku čili glutenu (pšenice – včetně špaldy a kamutu, ječmen, žito) a dalším alergenům (potraviny, na které jste alergičtí, mohou způsobit záchvat), vepřovému a drůbežímu, chilli a dalšímu ostrému koření, umělým sladidlům, nasyceným tukům, hydrogenovaným olejům, smaženým jídlům, fazolím a ořechům, z ovoce pak pomerančům a grapefruitům, ze zeleniny cibuli, okurkám, květáku, pórku, tuřínům, zelí. Některým lidem škodí i oves.
Žlučníková dieta je založena na tom, aby se žlučník dráždil co nejméně, proto je nutné věnovat takovou pozornost stravě, kterou přijímáte.