BudKocka.cz logo

Pampeliškový med - tradiční recept

Recepty Monika 4. května 2015
pampeliškový med

S jarem se louky, traviny a zahrady zabarvují do žluté barvy, za což mohou pampelišky. Ve Francii je obvyklé přidávat jejich listy do salátů a u nás se zase z nich vyrábí pampeliškový med. Recept na tento zdravý elixír je snadný, tak si jej připravte, dokud pampelišky kvetou.

Med nebo sirup?

I když každý ví, že z pampelišek se dá připravit výborný med, tak se ve skutečnosti se nejedná o med. Jako med smí být označován pouze včelí produkt, což tento pampeliškový není. Lepším označením by byl nejspíš sirup, ale všichni ho mají zafixován jako pampeliškový med.

Co potřebujete na přípravu medu z pampelišek?

Ingredience:
300 květů pampelišek
1 l vody
2 citrony (chemicky neošetřené)
1 kg cukru (možno i třtinový)

Postup:
1. Natrhejte 300 květů pampelišek nejlépe dopoledne. Nemělo by to být někde u silnice, ale vhodnější je louka nebo zahrada, kde je čistější prostředí.
2. Květy lehce propláchněte vodou, abyste je zbavili hmyzu, který by mohl být v květech ukrytý. Umístěte květy na cedník, aby odkapala přebytečná voda. Můžete je jen pečlivě přebrat, ať se nezbavíte cenného pylu, ale na druhou stranu je možné přehlédnout malé broučky.
3. Květy umístěte do hrnce, zalijte vodou, přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Poté odstavte a nechte louhovat směs až do druhého dne.
4. Druhý den tuto vylouhovanou směs přeceďte přes plátno do jiného hrnce.
5. Citrony pořádně umyjte a nakrájejte na kolečka a vhoďte do zcezené tekutiny.
6. Dále přidejte cukr a za občasného míchání vařte 30 minut až 3 hodiny. Čím déle budete vařit, tím hustější budete mít med. Stačí ale pouze krátké vaření, účinky na zdraví budou vyšší.
7. Hotový med nalijte do čistých a suchých sklenic, ty zavíčkujte, obraťte a položte.
8. Horký pampeliškový med ve sklenicích nechejte při pokojové teplotě vychladnout.

Výroba medu je velice snadná a tento recept je tradiční od babičky, na kterém nejde nic pokazit.

Léčivé účinky

Tato bylinka má léčivé účinky, med je vhodný, pokud vás trápí nachlazení, chřipka, angína atd. Hodí se přidávat lžičku medu do teplého čaje (ne horkého), sníst jen tak na lžičce nebo chutná i na chlebu s máslem.

Při alergii na pyl ani pampeliškový med není vhodný.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte