BudKocka.cz logo

Jak si správně vybrat barvu na vlasy?

Krása Vlasy Markéta 15. listopadu 2017
vlasy

Ženy si barví vlasy už odnepaměti. Má to spoustu výhod - i malá změna vás dokáže úplně rozzářit a poskytnout zcela nový vzhled a navíc lesklé kadeře dokáží projasnit i vaši náladu - devět z deseti žen vidí souvislost mezi svými vlasy a svým sebevědomím. Ale jaká barva či druh budou pro vás ty pravé?

Vraťte se do dětství

Ať už se barvíte pravidelně, nebo o tom uvažujete poprvé, nezapomeňte - jen to, že si můžete vybrat od platinové blond po uhlově černou, neznamená, že to určitě musíte vyzkoušet. Podívejte se na své fotky, když jste byla malinká. Možná zjistíte, že tehdejší barva vašich vlásků byla pro vás ta nejlichotivější. Pokud v průběhu života vaše vlasy získaly spíše „myší” barvu, zkuste oživit barevné tóny ze svého dětství.

Výběr podle barevné typologie

Pokud chcete vyzkoušet novou barvu, ujistěte se, zda vám bude sedět k pleti a očím. Jarní typ má modré nebo zelené oči a světlou pleť, často s pihami, hodí se k němu nazlátlé až měděné odstíny. Takové se hodí i k podzimnímu typu, který má také často pihy a většinou přirozeně světle hnědou barvu vlasů.

Letní typy mají světlou až jemně narůžovělou pleť a modré, zelené nebo hnědé oči. Těm budou slušet různé odstíny blond až světle hnědé, ale raději ne měděné a dočervena. Zimní typ je charakteristický bledou pletí a tmavými vlasy a očima. Hodí se k nim studené odstíny, hlavně mahagonové až tmavě hnědé, u blond by měl zůstat tmavý podklad.

Nejprve barvu jen vyzkoušejte

Pokud ještě nemáte zkušenosti se zvolenou barvou, doporučuje se ji nejprve nanést v podobě šamponu, dočasné či polopermanentní barvy, které se smyjí po pár umytích. Cca 2 dny před barvením ji zkuste také trochu aplikovat na zápěstí, abyste viděla reakci.

Permanentní barvy

Tento druh barev je v současnosti nejoblíbenější. Domácí sady nabízejí nekonečnou paletu blond, hnědé, zrzavé i leskle černé. Pokud toužíte po platinovém nebo jiném odstínu, který je o víc než 3 odstíny světlejší či tmavší než vaše přirozená barva, nechte se obarvit raději od kadeřnice.
Nezapomínejte, že velké změny jde těžko vracet zpět.

Barva na vlasy Color & Soin je šetrná k vlasům i pokožce.

barvení vlasů

Chcete být zrzka? Zvolte správnou červenou

Červená barva na vlasech je úžasná, ale je velmi složité vybrat tu nejvhodnější. Pozor na namodralé odstíny, které mají tendenci vypadat nepřirozeně. Naopak něžné a přirozené jsou tóny mezi blond a červenou - ideální ke světlé pleti a modrým či zeleným očím, brunetkám s hnědýma očima zas bude slušet odstín rzi.
Při domácím barvení buďte obzvlášť opatrná, červená barva se totiž velmi špatně smývá.

Na tmavší vlasy malými krůčky

Pokud chcete přejít k tmavému odstínu, udělejte to v několika fázích. Jestliže je výsledek příliš světlý, můžete kdykoli přidat, ale naopak to nebude tak jednoduché. V případě, že na tmavé vlasy půjdete příliš rychle, může vám to zbytečně přidat roky.

Nezapomeňte na správnou vlasovou péči. Vyzkoušejte třeba žvýkací balíček HairBurst.

Nestárnoucí blond

V platinovém odstínu vás sice nikdo nepřehlédne, ale přece jen, pro každodenní život jsou vhodnější medové nebo karamelové odstíny. Opravdu přirozený vzhled není světlejší o víc než 2 odstíny přirozené barvy a důležitá je zde také barva obočí - pokud se hodně liší od zvolené barvy, nebude nikdy vypadat přirozeně. Opatrná buďte i při barvení již odbarvených vlásků. Pro brunetky je nejlepší možností blond melír na stávající barvě vlasů.

Co když to nevyjde?

Vaše vlasy jsou po nabarvení příliš světlé, takže jste zkusila přidat ještě teplý odstín světle hnědé, ale ouha - vznikla z toho růžová. Nezkoušejte sama doma napravit nepovedené barvení a raději navštivte kadeřnici, která vám s tím může pomoct.

Jak skrýt šediny?

Není neobvyklé, když se první šedivé vlasy objeví už v 25. - 30. roce života. Na těch pár první dobře poslouží permanentní nebo dobře kryjící polopermanentní barva, popř. světlý (popelavý) melír.

Jak si neničit vlasy?

Z barvení se často dělá větší strašák, než ve skutečnosti je, přesto byste měla dodržovat určitá opatření - neodbarvujte příliš často (u většiny odstínů je ideálních každých 4 - 6 týdnů), hlavně konečky, vlasy pak mohou být suché a křehké. Pokud se barvíte doma, postupujte podle návodu a nenechávejte barvu působit déle, než je v něm uvedeno, ať si je nezničíte. Můžete vyzkoušet i šetrnou přírodní barvu.

Účesy a barvení

Pokud si chcete narovnat nebo natočit vlasy, udělejte to před barvením. Polopermanentní barvy můžete použít ve stejný den, ale raději to zkontrolujte v návodu. Před použitím permanentní barvy počkejte 7-10 dní a alespoň 1x předtím si vlásky umyjte.

Barvení v těhotenství

Vlasy mohou být stále lesklé a zářivé, zatímco se bříško zvětšuje. Barvit si vlasy v těhotenství není škodlivé, ale některé ženy raději počkají, než skončí 1. trimestr. Pokud je vám špatně z výparů, kupte si barvu bez amoniaku či peroxidu.

Péče o barvené vlasy

Ženy s obarvenými vlasy by neměly po umytí šamponem zapomínat na následné ošetření kondicionérem nebo balzámem. Cca 1x týdně si dopřejte kvalitní masku, která je zregeneruje. Také stylingové přípravky byste měla vybírat určené pro barvené vlasy.Názory k článku


Slyšela jsem, že se dají barvit i vlasy prodloužené. Opravdu?
Majda, 26. listopadu 2017

Pokud máte kvalitní materiál,který je z lidských vlasů, tak určitě ano.
Barbara, 27. listopadu 2017

Napište, co si o tom myslíte