BudKocka.cz logo

Tipy a triky na perfektní domácí pedikúru

Krása Nehty Markéta 21. září 2017
domácí pedikúra

V salonu se o vás postarají, ale mnoho pro své krásné nožky můžete udělat i sama doma. Víte, jak o nohy pečovat, aby pedikúra byla dokonalá? Podívejte se na tipy a triky, ať si uděláte dokonalou pedikúru.

Barvy by měly jít k sobě dohromady

Konečně jste objevila skvělý odstín laku na nehty a obáváte se, že budete až příliš barevně sladěná, když jej budete mít na nohou i na rukou? Naopak, stejný odstín se doporučuje. Můžete použít i dvě různé barvy, ale ujistěte se, že se k sobě hodí. Například červená a modrá nejsou dobrou volbou.

Ošetření mozolů

Mozoly a kuří oka jsou ztvrdlé části kůže, které mohou prasknout a nepříjemně bolet. Aplikujte na ně mast s obsahem kyseliny salicylové, pokud dáváte přednost přírodním přípravkům, zkuste plátek citronu, kolečko cibule s octem, odvar z dubové kůry, rozříznutý stroužek česneku, vodu smíchanou s jedlou sodou a heřmánkovým čajem a plátek opečené cibule nebo rozdrobený acylpyrin s vodou a citronovou šťávou. O něco “násilnější” metodou je pak mechanické odstranění pilníkem. Poté můžete použít pemzu a peeling.

Pěstujte si upravenou kůžičku kolem nehtů

Nehtová kůžička, zvláště pokud je poškozená, vyžaduje hydrataci mastným krémem, bambuckým máslem, balzámem nebo speciálním změkčovačem či olejíčkem v tyčince. Domácím prostředkem je pak namáčení prstů v misce olivového oleje. Nikdy kůžičku nestříhejte! Pokud je zarudlá nebo podrážděná, poraďte se s lékařem.

Odstraňte pozůstatky předchozí pedikúry

Tmavé odstíny jako rudá nebo fialová udělají na nehtech nehezké zažloutlé skvrny, pokud je na nich necháte více než 2 týdny. Použijte odlakovač s acetonem (v případě bezacetonového pak aplikujte ještě citronovou šťávu), abyste skvrny odstranila. Před lakováním naneste ještě podkladový lak. Ale pokud jsou nehty křehké nebo zvlněné, může se jednat o plísňovou infekci. V tom případě lakování vynechte a jděte rovnou za kožním lékařem.

péče o nehty

Před pedikúrou si neholte nohy

Zdá se vám to jako divná rada? Bakterie mají větší šanci proniknout do těla přes drobná škrábnutí nebo říznutí na čerstvě oholených nohou. Mohou způsobit vředy nebo jiné problémy, které se špatně léčí, takže s holením počkejte až po provedení pedikúry.

Pravidelně si zastřihujte nehty

V období mezi pedikúrami nehty rovně zastřihujte. To pomůže zabránit zarůstání nehtů a udržuje je silné. Před nalakováním je jemně vyčistěte manikúrní tyčinkou.

Dbejte na hygienu

Nářadí v salonu by mělo být tepelně sterilizováno, ošetřeno antibakteriálním roztokem nebo zrovna vybaleno. Pokud nějaké upadne během procedury na zem, požádejte o nový nástroj. Jestli máte pochybnosti, nerozpakujte se přinést si vlastní nářadí. Nechcete ze salonu odejít s infekcí kůže nebo nehtů.
I své nástroje udržujte v čistotě. Po každém použití je důkladně vydrhněte mýdlem a vodou a poté nejméně na 10 minut namočte do dezinfekčního roztoku. Dobře funguje i namočení v octovém roztoku.

Jak pěkně upravit nehty? Vyzkoušejte francouzskou manikúru.

Pozor na rybí pedikúru

Rybí pedikúry nabízené některými salony spočívají v tom, že vám malé rybičky okusují suchou a zatvrdlou kůži na nohou. V některých státech jsou však už zakázány. Mohou se totiž jimi šířit nebezpečné přenosné nemoci, zvláště, pokud má zákaznice oslabenou imunitu nebo salon nedodržuje přísná hygienická opatření!

pedikúra

Nechte nehty občas odpočinout

I vaše nehty potřebují dýchat. Lak působí jako překážka. Takže aspoň týden je každý měsíc nechte tak, jak jsou. Pokud se lak na některém místě odloupne a nejde už opravit, odlakujte nehty úplně. Nehty jsou náchylné k poškození v místech, kde lak chybí. I když lak vydrží déle, nejvíce po 2 týdnech jej odstraňte.

Používejte vhodný odlakovač

Odlakovače s acetonem jsou dobré na tmavé nehty, nebo pokud na nich máte gelový či šelakový povrch, který jde těžko odstranit. Naopak jestli máte citlivé nehty a kůži, zvolte odlakovač bez acetonu. Je jemnější, jeho nevýhodou však je, že odlakování déle trvá.

Vyřešte včas, pokud vás trápí vbočený palec.

Jak zvolit kvalitní salon?

I když potřebujete pedikúru akutně a do vašeho oblíbeného salonu se zrovna nedostanete, nejděte náhodně do prvního, který potkáte. Ujistěte se, že hygiena je na dobré úrovni a pozor také na zápach z laků a odlakovačů. Je normální, ale příliš silný může znamenat, že v salonu nefunguje ventilační systém. Nejlépe by měl být salon elitní a licencovaný.

Pedikúra v těhotenství

I když čekáte děťátko, můžete své nožky hýčkat. Pedikúra v těhotenství je bezpečná - chemikálie z laků vaše nehty neabsorbují. Pokud je vám špatně z odéru laků a odlakovačů, sedněte si k otevřenému oknu nebo dveřím.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte