BudKocka.cz logo

Vbočený palec: Jaké jsou příznaky a léčba?

Zdraví Nemoci Lucie 29. září 2017
nohy

Krásně upravené nehty na nohou, dokonalá pedikúra a nehezky vypadající vbočený palec. I toto často můžeme vidět nejen v létě všude různě. Postrachem nejen žen, ale i mužů je vbočený palec.

Co to je?

Vbočený palec (Hallux valgus) je stav, při kterém se palec dostává k nebo pod první prst kvůli snížení funkce vazů, svalů, šlach a kloubních pouzder. Někdy se nesprávně používá výraz vybočený palec. Vbočený palec se projevuje bolestí, zčervenáním a dalšími projevy.

Příčiny vzniku vbočeného palce

Mezi hlavní příčinu patří nevhodná obuv, což jsou boty na podpatcích, které jsou zakončeny úzkou špičkou. Dále roli hraje dědičnost, je vysoká možnost, pokud někoho z rodičů vbočený palec trápí, bude se s tímto problémem potýkat také jejich dítě, rovněž věk, nerovnoměrné zatížení chodidla a nepřirozená pozice kyčelních kloubů.

Jaké jsou příznaky?

vbočený palec

Jak se určí, zda se jedná o vbočený palec?

Nejvhodnější je jít za ortopedem, který udělá rentgen, díky kterému se diagnostikuje vbočený palec a zjistí se, jak je velká jeho deformita. Následně lékař navrhne léčbu, která může zahrnovat operaci, cvičení nebo používání korekce.

Léčba vbočeného palce

Korekce

Nejčastěji se používá korektor, srovnávač nebo tejpování, pomáhají držet palec na svém místě. Používá se hlavně v počátečním stádiu. Korektory koupíte levně v této prodejně se zdravotnickými potřebami.

Gelový chránič na vbočený palec s korektorem

Získejte levně gelový chránič s korektorem v tomto obchodě

Cvičení

Pravidelné cvičení a cílené cviky na nohy mohou moct hlavně v počátečním stádiu. Vhodné je chodit na rehabilitaci, kde vás správným cvikům naučí. Oblíbená je Dornova metoda, kdy se palcem pomocí speciálních cviků (viklání, ždímání, usazování) denně dlouhodobě cvičí.

Operace

U těžkých deformit, kdy palec je schován pod prst nebo prsty nebo se k němu hodně blíží, se používá operace, při které se mohou používat různé šroubky nebo kovové dlahy. Po operaci je nutné nosit až dva měsíce sádrovou fixaci a k propuštění z nemocnice může dojít i po dvou týdnech. Někdy je nutné aplikovat i další metody, protože se zase vbočený palec může vrátit.

Prevence vzniku

Jako prevence slouží vhodná obuv. Špička by měla být dostatečně prostorná, podpatek by měl být vysoký maximálně 4 centimetry a důležitou součástí by měla být i ortopedická vložka.

Máte s vbočeným palcem zkušenosti? Napište své názory do diskuze.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte