BudKocka.cz logo

Rybičky Garra Rufa - pedikúra v akváriu

Krása Úprava Lucie 6. ledna 2016
Rybičky Garra Rufa

Mezi zajímavý trend v oblasti pedikúry patří peeling, který obstarají maličké rybičky Garra Rufa. Co všechno tyto rybky v akvárku svedou, kam si můžete zajít na jejich obšťastňování a nemají také nevýhody?

Rybičky Garra Rufa , kterým se říká lékařské rybičky, doktor ryba (doctor fish) nebo rybí lékař, pomáhají rychle zbavit nohy odumřelé kůže. Dokáží pomoct při mnoha problémech a tvrdí se, že rybí pedikúra je mnohem kvalitnější než klasická pedikúra provedená skalpelem a pemzou. Někdy je ale nutné přijít víckrát.

Co jsou rybičky Garra Rufa?

Jedná se o kaprovité rybičky, které pocházejí z Turecka a blízkého východu. Tamní obyvatelé se všimli jejich účinků a začali je pro ně používat. Nemají zuby a jako zdroj potravy používají lidskou odumřelou kůži, při její konzumaci vypouštějí enzym dithranol. Dokáží přežít ve vodě o teplotě až 36°C.

Při konzumaci kožních šupinek vypouštějí enzym, který má hojivé a desinfekční účinky. Rybičky si schválně vyhledají místa na noze, která jsou odumřelá nebo mají nějaký problém. Jejich peeling je bezbolestný, i když jej někdo popisuje jako lehce šimrající nebo velmi lechtající. Rybky jsou velmi populární po celém světě a dostaly se i k nám.

Co všechno rybičky svedou?

Rybičky Garra Rufa mohou pomoci s různými problémy, mezi které patří následující:

Nevýhody této procedury

Bohužel tato procedura má i nevýhody, protože se tvrdí, že rybky mohou přenést nemoci. Může se jednat o žloutenku typu B, virus HIV, bakterie, plísně atd. Toto je nejhorší ve společné lázni nebo má-li někdo otevřenou ránu.

Na druhou stranu provozovatelé těchto služeb prohlašují, že přenášení bakterií a virů je nemožné, neboť ryby mají v tlamě enzym dithranol, jenž právě bakterie likviduje a lidé s otevřenými zranění a kožními nemocemi tam nevpouštějí.

Nejlepší je podstoupit proceduru vždy v čisté vodě, dále podstoupit kontrolu, zda na nohách není poranění nebo infekční zranění. Vůbec nejbezpečnější by bylo pro každého použít jak novou vodu, tak i nové rybičky. Voda se v některých studiích mění, ale rybičky Garra Rufa ne, protože se jich používá 60 - 100.

Někde to i zakazují

V některých státech USA a v Kanadě jsou ale rybičky zakázány právě kvůli obavám ze šíření infekcí. U nás ale zakázána není.

Kam zajít na rybí pohlazení?

Na rybí pedikúru můžete zajít v téměř každém větším městě. Stačí se jen podívat na nabídky salónů ve svém městě nebo v okolí svého domova. Rybičky najdete například v následujících městech: Praha, Kladno, Mladá Boleslav, Liberec, Jablonec nad Nisou, Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Most, Chomutov, Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Jihlava, Brno, Zlín, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Ostrava, Opava, Olomouc, Přerov, Prostějov, Pardubice, Hradec Králové atd.

Jak se připravit?

Každé studio má svá vlastní pravidla, proto se jich primárně držte. Obecně je ale nutné den předem nepoužívat žádné krémy, gely a jiné přípravky, dále již tři týdny nebrat antibiotika, kortikoidy a nepoužívat ani kortikoidní masti, které by je mohly zabít. Samozřejmostí je před koupelí dokonalá hygiena.

Pozor, koupel s rybkami není moc vhodná pro lidi s oslabenou imunitou, cukrovkou nebo různými nemocemi. Pokud nějakou trpíte, poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
V těhotenství na ni smíte.

Kolik to stojí?

Jedna pedikúra s rybičkami vychází od 200 do 1 000 Kč. Cena se odvíjí od délky a typu procedury. Některá studia nabízejí i manikúru nebo také peeling celého těla. Dále je možné najít na slevomatech různé slevy a akce, takže můžete jít na mnohem levnější koupel s rybami.

Vlastní rybky? Proč ne!

Pokud se vám nelíbí, že by ryby měly okusovat nohy dalších x desítek zákazníků před vámi, můžete si je koupit domů a mít je jen pro sebe. Cena za kus se pohybuje mezi 30 - 70 Kč a chov není vůbec obtížný. Na prodej se můžete podívat tam, kde prodávají akvarijní ryby nebo k chovatelům, které můžete najít na internetu.

Už jste je vyzkoušela?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte