Domácí barvení vlasů není žádná věda
Krása Vlasy Postupy Markéta 24. září 2014Mnoho z nás dává z různých důvodů před návštěvou salonu přednost domácímu barvení. Chcete to zkusit poprvé? Nebojte, není to žádná věda - stačí jen dodržet pár kroků, aby výsledek byl perfektní. V tomto článku se podíváme na rady a tipy pro domácí barvení vlasů.
Jak se připravit na barvení?
Den nebo dva před barvením si vlasy umyjte
Umytí podpoří tvorbu přírodního oleje ve vlasech, což umožní lepší chycení barvy a déle vydrží. Pokud je to možné, vyhněte se při mytí vlasů před barvením kondicionéru. Ten totiž odstraňuje přirozený olej. Jestli jsou vaše vlasy hodně suché, týden před barvením je každý den alespoň 5 minut namočte pod horkou sprchou. To je ochrání před vysušením po nabarvení.
Zvolte barvu, která vám bude vyhovovat
Nenechte se zahltit stovkami odstínů, ze kterých si můžete vybrat. V případě, že jde o první barvení, doporučuje se taková, která je o pár odstínů tmavší nebo světlejší než vaše přirozená barva. Nebo poprvé zkuste smývatelný šampon či polopermanentní barvu - pokud vám nebude sedět, nemusíte se s ní trápit dlouho.
Dočasné barvy se obvykle vypláchnou po 6-12 umytí, polopermanentní po 20-26.
Dlouhotrvající barvy většinou vydrží 6-8 týdnů, ale někdy i déle.
Pozor na skvrny od barvy
Určitě nechcete zašpinit nábytek nebo své oblíbené oblečení. Jakýkoli povrch kolem vás, na který by se mohla dostat barva, zakryjte a na podlahu položte noviny. Pokud nějaká kapka uteče, mějte po ruce papírový ubrousek. Na domácí barvení si oblečte něco starého, co už jinak nenosíte - je velmi snadné si při barvení pocákat oblečení.
Přes ramena si přehoďte ručník
Ručník vás uchrání před zašpiněním a po nabarvení a opláchnutí si jím můžete vlásky usušit. Vpředu jej upevněte sponkou nebo špendlíkem.
Nasaďte si rukavice
Rukavice jsou obvykle součástí barvicí sady, ale pokud ne, můžete použít běžné latexové či gumové. Neušpiníte si tak při barvení ruce.
Pozor na pokožku
Linii vlasů, uši a krk si potřete vazelínou, balzámem na rty nebo kondicionérem, pokud je součástí balení. Bude tak snazší opláchnout barvu, která se dostane na kůži. Nebo to také nemusíte řešit a pak si barvu pořádně umýt z pokožky.
Namíchejte barvu
Postupujte podle přiloženého návodu. Barvu míchejte v misce se štětečkem, které jsou obvykle součástí balení - pokud ne, použijte obyčejnou plastovou mísu, u které nevadí, když se zašpiní a štětec seženete v drogerii nebo obchodě s domácími potřebami. Nejvhodnější je 2,5 až 5 cm široký.
Namíchání barvy s aktivátorem
Aktivátor je potřeba jen pro některé druhy barev a bývá součástí balení, jestliže není, koupíte jej v drogerii. Pokud si chcete vlasy obarvit na tmavší odstín, použijte 10% aktivátor, pokud o jeden až dva odstíny světlejší tak 20% a při barvení o více než 5 světlejších odstínů 30%. 40 a 50% aktivátory jsou již určeny pro profesionální použití.
Otestuje barvu předem
Pokud si vlasy doma barvíte poprvé, nebo jste si koupila barvu, kterou jste předtím ještě nepoužívala, je lepší ji otestovat, než ji budete mít na celé hlavě. Test vám ukáže, jestli se vám barva bude líbit a jak dlouho ji nechat působit.
Jak na to?
Naneste trochu barvy na pramínek vlasů, nejlépe za ucho, tak uvidíte, jak barva vypadá v kontrastu s vaší pokožkou. Za o polovinu kratší dobu, než je v návodu (např. pokud je v návodu, že máte barvu nechat působit půl hodiny, smyjte tuto testovací barvu po 15 minutách), barvu setřete vlhkým hadříkem.
Jestli je příliš světlá, naneste ji znovu a nechte působit tak dlouho, jak stojí v návodu, abyste zjistila, jestli vám bude vyhovovat tmavší odstín. V případě, že se vám nelíbí světlejší ani tmavší odstín, kupte si jinou barvu.
Samotné barvení vlasů
Rozdělte si vlásky do pramenů
Hřebenem rozdělte vlasy do 4 částí a připevněte velkými sponami, aby vám prameny neunikly.
Nanášení barvy
Barvu aplikujte na rozdělené části vlasů. Během toho je rozdělte ještě do menších pramenů, tak bude barvení důkladnější. Začněte u kořínků, aby barva byla co nejjednotnější. Pokud začnete u konečků, nebude se shodovat s barvou u kořínků a vytvoří na vlasech pruhy.
Nabarvěte si vlasy barvou na vlasy Color & Soin.
Nastavte si budík
Barvu nechte působit tak dlouho, jak je uvedeno v návodu. Delší doba neznamená, že barva bude silnější, ale zbytečně vám vlásky vysuší. Existuje však výjimka - pokud jste použila polopermanentní barvu vhodnou pro vegany (např. značka Manic Panic nebo Radico), doporučuje se nechat ji působit přes noc, obsahuje totiž pouze přírodní složky, které vaše vlasy nepoškodí a barva bude živější.
Vypláchnutí vlasů po obarvení
Nejprve odstraňte přebytečnou barvu
Pokud jste si při barvení umazala krk nebo čelo, setřete barvu papírovým ubrouskem či vlhkým hadříkem. Neporušte přitom barvu ve vlasech. Dejte si na hlavu igelitovou čepici, aby nebyla všude. Přes igelit můžete ještě hlavu zabalit do ručníku, tím se urychlí proces barvení.
Opláchněte barvu pod sprchou
Po zazvonění budíku opláchněte vlasy pod studenou sprchou, dokud voda nebude čistá. Že odtéká i barva není nic špatného a neznamená to, že se barvení nepovedlo - trochu barvy se smyje při každém umývání vlasů.
Použijte speciální kondicionér
Měl by být součástí balení, popř. kupte speciální kondicionér na barvené vlasy v drogerii. Důkladně jej vetřete do svých vlásků a další den nebo dva je neumývejte. Barva tak do nich lépe pronikne.
Nechte vlasy uschnout přirozeně
Přirozené usušení místo fénování je udrží zářivější.
Pozor na chlorovanou vodu
Pro někoho fáma a pro někoho špatná zkušenost, ale zdržte se návštěvy bazénu nebo koupaliště týden až dva po barvení hlavně na blond nebo melír. Mohly by vám totiž zezelenat vlasy, protože se jako desinfekce v bazénech používá chlór. Děje se to hlavně u takových zařízení, která používají velké množství chlóru. Na to může pomoc opláchnout si zelené vlasy citronovou šťávou, octovou vodou nebo kečupová maska.
Speciální melírovací technika Balayage je velmi oblíbená.
Pozor na sluníčko
Čerstvě nabarvené vlasy chraňte alespoň den před slunečním zářením. UV paprsky nepůsobí na čerstvě nanesenou barvu dobře.
První umytí po obarvení
Umyjte si vlasy po 24-48 hodinách. Použijte speciální šampon a kondicionér pro barvené vlasy. Běžné přípravky, především ty proti lupům, vám můžou udělat v nabarvených vlasech pruhy.
První týden po obarvení nechte speciální kondicionér působit vždy alespoň 5 minut. Vlásky pak budou jemné a lesklé.
Odbarvování odrostů u kořínků
Pravidelné odbarvování kořínků je nezbytnost, poprvé je to třeba za cca 4-6 týdnů po obarvení. Nebarvěte celé vlasy znovu, protože by byly náchylnější k vysušení a poškození.
Jak na to?
Nejprve naneste kondicionér na konečky. Neaplikujte na ně barvu jako při běžném barvení. Kořínky a vrch hlavy obarvěte jako normálně a nechte barvu působit stejně dlouho. 5 minut před opláchnutím barvy, vlasy pročešte hřebenem se zuby, tím se barva rovnoměrně rozprostře od kořínků po konečky.
Vlasy opláchněte jako obvykle studenou vodou, poté ošetřete speciálním kondicionérem a další den až dva neumývejte.
Barvíte si vlasy doma nebo chodíte za kadeřnicí?
ondra, 25. ledna 2016
Ondra, 13. února 2022