BudKocka.cz logo

Henna - nový trend v barvení vlasů

Krása Vlasy Rady Markéta 3. ledna 2014
krásné vlasy barva

Nechcete si už barvit vlasy chemickými barvami? Trápí vás špatná kvalita vlasů, lupy, padání, lámání nebo třepení? Věříte přírodním produktům? Pak je pro vás henna ideální volbou. Z čeho je vlastně vyrobená, jak ji používat a jaké má účinky se dozvíte v tomto článku.

Co je to henna?

Toto přírodní barvivo se získává z rozemletých listů rostlin lawsonia inermis (henna bílá) a cassia (kasie). Po usušení a rozdrcení se z lístků henny získává prášek hnědočervené barvy, zatímco prášek z kasie obsahuje vitamíny a napomáhá regeneraci. Samozřejmě existují henny různých barev, nejen hnědočervené, které do nich přidávají výrobci, např. do černé se přidává indigo a do zlaté heřmánek.
Už ve starověkém Egyptě se henna používala k barvení vlasů a péči o ně. V orientálních kulturách se tradičně používá ke zdobení ženského těla.

Barvení vlasů hennou

Hennu nepoužíváme jako zesvětlovač, naopak vlasy ztmavuje. Proto ženy s černými nebo velmi tmavými vlasy musí kromě henny použít také indigo, aby dosáhly barevného efektu.
Barvivo se většinou prodává ve dvou balíčcích. Prášek rozmícháme v horké vodě, dle potřeby můžeme doplnit různé druhy olejů (kokosový, olivový, jojobový, lněný, ořechový, éterické olejíčky), citron, žloutek s medem, zázvor, různé koření, kopřivy, vývar z dubových kůrek či ořechových slupek, černý nebo ovocný čaj, kávu či víno jako doplněk vody.

Znáte medvídkové vitamíny na vlasy?

Výsledná směs se doporučuje zamíchat do konzistence bramborové kaše a nechat ji několik hodin až noc odstát v teple nebo alespoň pokojové teplotě (pro uvolnění a lepší chycení pigmentu).
Před nanesením henny vlasy umyjeme (nejlépe šamponem bez silikonů). Do vlasů a pokožky hlavy ji vmasírujeme v rukavicích a poté zabalíme vlasy do igelitu, potravinářské fólie nebo ručníku. Doba působení je individuální, minimálně však hodinu. Někdo nechává hennu působit i přes noc. Může však tmavnout ještě několik dní. Nakonec ji řádně vymyjeme a vlasy ošetříme kondicionérem.

Nabarvěte si vlasy šetrnou barvou na vlasy Color & Soin.

Henna a regenerace vlasů

Pokud nechcete vlasy barvit, ale vyzkoušet účinky henny na kvalitu vlasů, můžete použít bezbarvou (vyrábí se z kasie). Jak už bylo zmíněno výše, henna pomáhá proti lupům, mastným i suchým vlasům, lámání, padání a celkově vlasy zpevňuje a posiluje. Má také léčebné účinky, pokud trpíte kožní alergií, ekzémy a mykózami.

Jaký druh henny vybrat a kolik stojí

Klasické henny prodávané v obchodních řetězcích (např. DM, Rossmann, 33 g za cca 60 Kč) – Hodně lidí s nimi začíná, ale nejsou tak kvalitní jako některé pravé henny.

Lamda (100 g za cca 130 Kč) – Poctivá egyptská henna, silně chytá.
Khadi (100 g za cca 160 Kč) – Čistě přírodní (certifikovaná) indická kosmetika s pevně držícími černými a tmavými odstíny. Chytá rychle a intenzivně.
Lush (325 g za 360 Kč) – Perská voňavá henna s mnoha regeneračními látkami.
Hennecolor (100 g za necelých 130 Kč) – Velmi oblíbená, slušná střední třída, francouzská značka.
Logona (100 g za cca 260 Kč) – Trochu dražší, kvalitní německá značka s výbornými regeneračními účinky.
Radico (100 g za 300 Kč) - Zcela přírodní barva v bio verzi vlasy neničí a krásně o ně pečuje, nabízí řadu barevných odstínů
Většinu značek nakoupíte přes internet, popř. v obchůdcích se zdravou výživou, bio přípravky, bylinkářstvích a vybraných kadeřnictvích.

Už jste vyzkoušela hennu? Byla jste spokojená?Názory k článku


Zkoušela jsem hennu z DM a stála 80 Kč. Mají pěkný velký výběr barev a barva v pohodě chytně. Takže určitě doporučuju.
Dračice, 19. ledna 2014

Hennu z dm jsem zkoušela také, ale nyní jsem nadšená z Khadí! Jsou to fantastické odstíny a navíc nabízí i další zajímavou přírodní kosmetiku.
Jitu, 6. února 2014

Napište, co si o tom myslíte