BudKocka.cz logo

Atkinsova dieta - dieta bez sacharidů?

Hubnutí Dieta Markéta 29. prosince 2013
hubená žena jí jablka

Atkinsova dieta je jednou z nejpopulárnějších na světě. Jak už název napovídá, je založena na eliminaci potravin obsahující sacharidy. Na začátku 70. let minulého století ji poprvé představil americký lékař Robert Atkins. Mnoho lidí ji považuje za ideální a rychle se po ní hubne, ale samozřejmě má i svá rizika. V tomto článku vám poradíme, jak ji správně dodržovat, ale také, na co si dávat pozor.

Kdo byl dr. Atkins?

Robert Atkins byl americký kardiolog. Působil v nemocnici při Columbijské univerzitě a v New Yorku měl také svou soukromou ordinaci. Během lékařské praxe byl často ve stresu a trpěl špatnými stravovacími návyky, takže hodně ztloustl. Pak objevil studii dr. Penningtona z 60. let, který doporučoval během diety vynechat jídla s obsahem sacharidů.

atkinsonova dieta

Atkins v tomto výzkumu pokračoval a vydal sérii knih, kterých se prodaly miliony po celém světě. Stal se celebritou a jeho dietě se říkalo také „Vogue dieta”, protože ji představil i v tomto slavném časopise pro ženy. Řada jiných odborníků však před tímto způsobem hubnutí varovala. Dr. Atkins paradoxně zemřel roku 2003 na infarkt ve věku 72 let.

Na jakém principu tato dieta funguje?

Při vynechání sacharidů se organismus dostane do stavu ketózy, tedy začne z mastných kyselin v játrech vyrábět ketony, které nahrazují cukry a dodávají tělu vlastní „záložní” energii. Je to přirozený proces, který podle vědců umožnil lidem přežít dobu ledovou, důležité je však mít dostatečný příjem kvalitních tuků. Naopak ukládání přemíry sacharidů vede k obezitě a dalším civilizačním nemocem.

Etapy Atkinsovy diety

Atkinsova dieta má čtyři fáze.:
První – indukční, která trvá dva týdny, je nejpřísnější. Během ní smíte přijímat jen 20 g uhlovodanů (sacharidů) denně.
V druhé fázi pokračujete v hubnutí. První týden můžete zvýšit příjem cukrů a škrobů na 25 g denně a v následujících týdnech vždy o 5 g přidat. V tom pokračujte, dokud nepřestanete hubnout. Pak odečtěte 5 g sacharidů z denního příjmu, což vám umožní udržet svou váhu.
V třetí fázi udržujete hmotnost. Můžete zvyšovat příjem sacharidů vždy o 10 g týdně, pokud se váha nezvyšuje.
V poslední etapě diety už smíte jíst různé druhy potravin, strava má být pestrá a vyvážená, ale stále to nepřehánějte s cukry.

Víte, jak vypadá proteinová dieta It's my life?

Povolené a zakázané potraviny

Atkinsova dieta je oblíbená i u mužů, protože povoluje hodně masa (bílého, červeného i uzenin), mléčné výrobky bez omezení tuků, vejce, ryby, zeleninu, v menší míře celozrnné pečivo a minimum hořké čokolády. Naopak vyloučeny (zejména v indukční fázi) jsou brambory, těstoviny, rýže, sladkosti, bílé pečivo, ovoce a nasládlá zelenina (mrkev, hrášek, kukuřice), slazené nápoje a šťávy, alkohol a káva.

Výhody a nevýhody této diety

Jak vidíte, Atkinsova dieta je (hlavně v 1. fázi) docela jednostranná a vylučuje oblíbené přílohy. Proto se nedoporučuje ji držet dlouhodobě, nezapomínat jíst pravidelně v menších porcích a hodně pít. Může po určitou dobu zvyšovat cholesterol a není vhodná pro diabetiky a lidi, kteří mají problémy se srdcem a ledvinami. Také při ní můžete mít větší chuť na sladké a být unavení.

Ve srovnání s nízkotučnými dietami se po ní rychleji hubne (až 7 kg za měsíc) a zlepšují se parametry látkové výměny cukrů a tuků. Rychlé shození kil ale může po ukončení diety vést k jo-jo efektu. Proto se snažte i nadále jíst pestře a vyváženě, sacharidy nevypouštějte úplně a pokračujte v přísunu kvalitních bílkovin a zeleniny.

Máte s touto dietou zkušenosti? Co si o ní myslíte?Názory k článku


Dr. Atkins zemrel po urazu hlavy, neznalci. Nebo je to zamerne placene tvrzeni, protoze tento styl hubnuti skutecne funguje a neni potreba ruznych doplnku stravy?
Bibi, 17. února 2014

Napište, co si o tom myslíte