BudKocka.cz logo

Jak pečovat o kabelku, aby byla jako nová?

Doplňky Kabelky Markéta 2. února 2016
kabelky

Stejně jako poničené nebo špinavé boty je ošklivá i neudržovaná kabelka, zejména kožená a z umělé kůže. Přitom právě tento doplněk nosíme velmi často, mnohdy každý den, takže je třeba o ni pečovat o to víc, aby se na ní neprojevily stopy okolí a častého používání. Víte, jak se o kabelku řádně starat? Poradíme vám, co byste měla dělat pro to, ať máte kabelku jako novou.

Péče o kůži

Je důležité kůži hydratovat. Existují rozdílné rady pro hladkou a drsnou kůži. Na první typ se doporučují tekuté přípravky obsahující vosk, olej a impregnační činidla emulgovaná ve vodě, zatímco na druhý spíše spreje. Nepoužívejte stejné prostředky jako na boty! Drobné nečistoty lze odstranit i navlhčeným hadříkem.

Péče o semiš

Semiš se čistí velmi špatně, proto je nejvhodnější dát takovou kabelku do čistírny, popř. existují speciální kartáče a pěny. Na semišový materiál nikdy nepoužívejte vodu!

Péče o exotické materiály

Kabelky z neobvyklých materiálů, např. hadí či krokodýlí kůže potřebují zvláštní péči. Drobné nečistoty lze vyčistit bílým lehce navlhčeným hadříkem, ale větší opravy nechte odborníkům.

Péče o látku

Umělý materiál stačí občas přetřít navlhčeným hadříkem s troškou saponátu nebo mýdla, popř. sprejem s obsahem vosku. Pokud možno látkové kabelky sama neperte, jestli se rozhodnete prát je sama, nepoužívejte agresivní prací prášky a hlavně ne aviváž. Lepší je mýdlo. I u těchto kabelek platí nenechávat je promoknout, nesušit vystavené vysokým teplotám a nepřetěžovat je.

kabelky

Péče o doplňky

Namažte zuby zipu přírodním včelím voskem, tak bude zapínání dobře fungovat a nezasekávat se. Se zipy nemanipulujte silou ani trhaně. Kovové řemínky a doplňky lze ošetřit pomocí vatičky nebo jemného hadříku na šperky, kožené krémem na kabelky.

Skladování kabelek

Skladujte je ve vzpřímené poloze a v dostatku místa. Pokud kabelku nenosíte delší dobu, chraňte ji prachovým sáčkem (originální značkové kabelky se prodávají už s ním), jestliže jej nemáte, poslouží i bavlněný povlak na polštář, a pro zachování tvaru vycpěte bavlněnými hadry či papírem (pozor na potištěné papíry, např. z novin nebo časopisů, mohou zabarvit vnitřek).
Malé tašky zabalte do hedvábného papíru a uschovejte do papírových krabic. Kabelky s korálky, flitry, krystaly apod. by měly být skladovány odděleně.

Pořiďte si chytrý organizér do kabelky, ať v něm máte schované důležité věci.

Ochrana před počasím

Vyhýbejte se silikonovým sprejům proti povětrnostním vlivům. Pokud kabelka promokne, nenechávejte ji schnout při vysokých teplotách u radiátoru, kamen či krbu, mohla by popraskat.

Oblíbená je rovněž gumová plastová taška.

Kabelku nepřecpávejte

Noste v ní pouze důležité věci, které opravdu potřebujete. Pro těžší věci zvolte větší kabelu či tašku. Může se stát, že designová kabelka nepůjde opravit, pokud ji přetížíte příliš mnoha zbytečnostmi.

Podívejte se na unikátní kabelky Dara bags.

Pozor na kosmetiku

Kosmetika v kabelce se vám může rozsypat a nenávratně zabarvit vnitřek, proto ji noste dobře zavřenou a zabalenou třeba v sáčku nebo kosmetické taštičce.

Dejte kabelce oddych

Tak jako každý den nenosíte stejné boty a oblečení, potřebuje i kabelka odpočinek. Noste např. 3 kousky týdně a střídejte je. Vydrží tak mnohem déle, ať už stály několik stovek nebo několik tisíc. Kvalitní tašky vydrží velmi dlouho.

Máte nějaké rady, jak se starat o kabelku?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte