BudKocka.cz logo

Jak správně pečovat o boty v zimě? Mrkněte na rady

Boty Zima Markéta 26. listopadu 2018
kožené zimní boty

Ze všech čtyř ročních období, zima nejvíce škodí kůži, oblečení a hlavně obuvi. Skvrny od soli, promočení, praskliny, to vše je riziko dlouhodobého sněžení, větrného, chladného a deštivého počasí. O kožené boty se samozřejmě musíme starat celý rok, ale zima může bez správné péče rychle zničit i vysoce kvalitní obuv. Přitom stačí jen dodržovat pár jednoduchých postupů.

Jak se starat o kožené boty v zimě?

Impregnujte a impregnujte

Impregnace je obzvlášť v zimě nezbytná. Používání krémů na boty jim dodává ochranný povlak, který hydratuje kůži a chrání ji proti mokru. Stačí nebýt líná, koupit si a aplikovat krém a zasáhnout proti zimě dřív, než ona zaútočí na nás.
Vyleštěte boty ještě dříve, než v nich poprvé v zimě vyrazíte, ochráníte tak nejen kůži, ale celou svou investici.

Kartáčujte obuv při prvních skvrnách

Je důležité zbavit se první špíny, která se na hladkých usních našich bot objeví. Proto je třeba mít doma kartáč s jemnými štětinami a pro danou barvou kůže. Když okamžitě odstraníme částice špíny, nemohou poškodit lesk. Zní to samozřejmě, ale je to nezbytný krok, pokud jde o zimní péči o obuv. Skladujte kartáče v botníku, abyste je měla vždy po ruce, když potřebujete boty vyčistit.

Sušte obuv na vzduchu

Nikdy nedávejte boty do blízkosti topení, aby se rychleji usušily – velmi to poškodí kůži! Vlhké kožené boty sušte pouze na vzduchu. Je to pomalejší, ale důležité.
Pokud jste na cestách, vycpěte mokré boty novinami, pomůže to, aby kůže udržela svůj tvar a boty přes noc vyschnou.

Jak se zbavit skvrn od soli

Dalším zimním problémem jsou skvrny, které se chytají na obuv z posypu proti náledí a sněhu. Ihned je odstraňte vlhkým hadříkem a teprve poté dejte boty usušit. Pokud bílé mapky zůstanou viditelné i po oschnutí, přetřete je ještě flanelovým hadříkem a ošetřete krémem.
Často se doporučuje skvrny od soli vyčistit směsí octa a vody, není to však nutné. Naopak, po nanesení octu může na usni zůstat další skvrna.

A co zápach?

I v zimě se můžeme kvůli teplým vlněným ponožkám potit a stejně tak mohou být nepříjemně cítit mokré boty. Lze použít speciální spreje, antiperspiranty (masti a krémy zvané peodoranty), granule nebo vložky, ale stačí i mastkový pudr.
Nebo na noc vložte do bot speciální filtry, které je do rána provoní i vysuší. Vydrží asi tři měsíce, ale stojí jen kolem sta korun.

Mrkněte na další rady, jak odstranit zápach z bot.

Jak se v zimě starat o semišové boty?

Mohou se semišové boty vlastně nosit v zimě? Nedoporučuje se s nimi chodit v dešti, ale při vhodné ochraně a péči si je můžete vzít, i když sněží. V obchodě pro ně najdete ochranné a výživné spreje, které aplikujte před prvním nošením. Skvrny od soli odstraníte stejně jako u kůže vlhkým hadříkem. Pro jiné znečištění použijte gumu na semiš a suchý kartáč, kterým obnovíte hustý vlas na povrchu semiše, aby se nepoškodil.

Měla byste se však vždy vyhýbat mokru, nemá smysl testovat materiál a jeho odolnost chozením v rozbředlém sněhu a loužích.

Jak se staráte o zimní obuv vy?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte