BudKocka.cz logo

Jak se správně starat o kožené boty?

Boty Rady Markéta 15. ledna 2018
boty

Pravidelná péče o kožené boty není důležitá jen proto, aby boty vypadaly dobře, ale slouží i k ochraně a prodloužení životnosti obuvi. Nezáleží, jestli byly hodně drahé nebo levnější, údržba má vždy smysl. U designových kousků nebo dražších bot, uvažujte o pravidelné péči jako o ochraně své investice. Ale také v případě levnější obuvi se díky dobré péči vyhnete nutnosti kupovat stále nové a nové boty.

Proč je péče o kožené boty důležitá a co zahrnuje?

Bez řádného ošetřování a péče se kůže může vysušit a nakonec praskat nebo se rozpadat a boty už budou nepoužitelné. Někteří lidé si myslí, že stačí použít krém až když obuv vypadá ošuntěle, ale skutečné údržba kůže a snaha o to, aby boty vypadaly pořád dobře, zahrnuje i čištění, změkčování, krémování a ochranu proti venkovním podmínkám.

Čištění kožené obuvi

Čisticí prostředky pro odstranění špíny z povrchu i v případných prasklinách se prodávají v podobě gelů, pěny, sprejů, krémů nebo roztoku. Obvykle jsou vybaveny aplikátorem nebo lze použít jemný kartáč. Po očištění nechte boty pár minut oschnout a pak je vyleštěte hebkým bavlněným hadříkem.

Impregnace kožených bot

Pomáhá změkčovat a hydratovat kůži a chrání ji proti vysoušení, praskání a pronikání vlhkosti do bot. V létě nebo jiných suchých podmínkách vyžaduje obuv změkčování častěji.
Nechte si v obuvnictví poradit, jaká impregnace je pro váš druh bot nejvhodnější. Lepší je přírodní, který kůže absorbuje, než syntetický, který se udrží jen na povrchu.

Vetřete malé množství změkčovače do boty, dokud jím není úplně pokrytá. Po několika minutách setřete zbývající změkčovač, který se nevstřebal.
Takto postupujte i u zcela nových bot, které jste ještě neměli na sobě. Budou mít tak perfektní ochranu hned od začátku a ušetří to čas při budoucí údržbě.

Jak vybrat vhodný krém?

Některé krémy na boty mohou být toxické, v tom případě při jejich aplikaci používejte rukavice, skladujte je v dobře větrané místnosti a uchovávejte mimo dosah dětí nebo zvířat.
Obvyklé leštící přípravky mají podobu krému, pasty nebo jsou v tekuté formě. Poslední jmenovaný druh se rychle osuší, ale obvykle není trvanlivý a dostupný v různých barvách. Pasta vydrží dlouho, ale nadělá nepořádek a obtížněji se s ní pracuje. Nejvhodnější je klasický krém, který se navíc prodává v mnoha barvách.
Tradiční krém Kiwi s obsahem vosku je stejně dobrý jako jakákoli jiná značka. Hodí se pro černé, kaštanové a hnědé boty i další odstíny nebo je bezbarvý.

Alternativy krému na boty

Můžete vzít boty přímo k ševci, který vám je vyčistí a naleští nebo vyzkoušet domácí recepty. Do bot z hladké kůže lze vetřít trochu vnitřku z banánové slupky a poté je přeleštit hebkým hadříkem. Stejně tak funguje i olivový olej nebo olej z vlašských ořechů. Poprvé ale tyto metody vyzkoušejte na menší části.

boty péče

Jak aplikovat krém?

Nejprve jej naneste na malou, méně viditelnou část boty, abyste se ujistili, že má správnou barvu. Poté jej vetřete měkkým hadříkem a nechte řádně vysušit. Až budou boty suché, hadříkem je také vyleštěte nebo použijte speciální kartáč.

Další tipy, jak pečovat o kožené boty

Chraňte obuv před povětrnostními vlivy, přípravky vybírejte podle toho, co je zrovna potřeba. Proti vodě nebo sněhu jsou vhodné např. vazelína a jiné prostředky z včelího vosku spíše než ošetřující spreje, protože na povrchu vytvoří ochrannou nepromokavou vrstvu. Další vrstvy vosku však mohou změnit vzhled obuvi, zatímco spreje jsou prakticky neviditelné.
Skvrny od soli očistěte vlhkým hadříkem a dejte boty uschnout, pokud nezmizí, použijte ještě měkký flanelový hadřík.
Barvu bot se nesnažte měnit krémem a raději se poraďte v obuvnictví.
Před ošetřením odstraňte tkaničky. Můžete je vyčistit zvlášť a pokud jsou už ve špatném stavu tak vyměnit.

Jak se o své kožené boty staráte vy? Máte nějaké vlastní tipy, které se vám osvědčily?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte