BudKocka.cz logo

Jak se správně starat o semišové boty

Boty Markéta 8. října 2018
péče o semišové boty

Semiš je módní a pohodlný materiál, ale při každodenním nošení se lehce poškodí. Pokud chcete získat více ze své investice do semišových bot, měli byste praktikovat několik metod péče, která může ochránit a prodloužit jejich použitelnost. Dá se říct, že potřebují ještě větší péči než boty z kůže. Je sice jednodušší, ale semiš je jemnější a reaguje hůře na různé počasí. Proto, aby naše semišová obuv vypadala stále „šik“, je správné ošetřování nezbytné.

Co k tomu budete potřebovat?

Čistící kartáček

Nejlepší způsob, jak udržet semišové boty čisté, je použít speciální kartáček na semiš Můžete si koupit buď víceúčelový, který je univerzální, nebo mosazný drátěný, kterým lze leštit i hustý vlas na povrchu sestávající z krátkých vláken.

Ochranný sprej

Lze jej použít na jakoukoli část boty vyrobenou ze semiše, ať už je z ní vyrobena většina nebo jako ozdoba na jiném materiálu, jako je třeba plátno. Nezáleží, zda je semiš hlavním materiálem nebo jen designovou ozdobou, metody použití ochranného spreje jsou stejné.

Jak nanést ochranný sprej?

Samozřejmě si pečlivě přečtěte návod, ale u většiny platí stejný postup. Naneste sprej na povrch, dokud semiš nevypadá jako mokrý. Nechte ho přirozeně uschnout alespoň 24 hodin. Neurychlujte sušení žádnými způsoby jako použití žáru, slunečního záření nebo fénu, protože semiš může praskat.

Kdy použít ochranný sprej?

Aplikujte jej už předtím, než nové boty obujete poprvé. To by mělo zajistit ochranu semiše před povětrnostními vlivy a dalšími náhodnými poškození, které mohou nastat. Sprej používejte cca každé dva týdny.

boty semiš

Jak vyleštit povrch semiše?

Po usušení materiálu obnovte semišovou texturu (vlas na povrchu) vyleštěním, a to buď měkkým kartáčem, nebo suchým hadříkem a krouživými pohyby. Poté semiš lehce setřete v jednom směru, abyste dosáhli co nejvíce konzistentního vzhledu jejího povrchu.

Čištění semišových bot

Bez ohledu na to, jak opatrní budete, je nevyhnutelné, že občas se semišové boty zašpiní nebo zvlhnou. Voda je pro semiš problém, protože může způsobit skvrny na jeho propustném povrchu. Také špína je nepříjemná, protože se může dostat do vlasu na povrchu a odbarvit jej.

Semiš je obtížné čistit, protože pigment používaný k jeho barvení je pouze na povrchu. Chemické čisticí prostředky na jiné typy obuvi mohou barvivo ze semiše odstranit. Nejlepší je tedy vzít semišové boty, které jsou příliš potřísněné nebo špinavé do čistírny. Pokud jsou ušpiněné nebo navlhlé jen trochu, můžete vyzkoušet následující metody.

obuv

Čisticí prostředky na vlnu

Čisticí přípravky na vlnu lze použít i na semiš. Navlhčete boty teplou vodou a naneste houbičkou přípravek na vlnu zředěný vodou na povrch semiše. Vetřete jemnými krouživými pohyby. Pak opláchněte studenou čistou vodou a okamžitě vymačkejte či vyždímejte všechnu přebytečnou vodu. Nechte boty přirozeně usušit a poté vyleštěte vlas na povrchu suchým hadříkem nebo jemným kartáčkem.

Čištění gumou na semiš a kartáčkem

Tyto prostředky by se měly používat na suchou obuv. Gumy na semiš jsou bločky podobné mýdlu vyrobené z pryskyřice. Při tření skvrn guma zachycuje nečistoty. Kartáček můžete použít s gumou na obnovu vlasu na povrchu. Po odstranění nečistoty gumou, krouživými pohyby kartáčkem uvedete povrch semiše do původního stavu.

Skladování semišových bot

Vzhledem k tomu, že kvůli počasí nebudete moci nosit tuto obuv vždy, je třeba, aby vydržela v dobrém stavu, až v ní budete chtít vyrazit znovu. Semišové boty skladujte v chladném suchém místě, abyste předešli vzniku plísně. Jako ochranu před prachem je ukládejte v bavlněných pytlících nebo povlacích na polštáře, které umožní semiši dýchat. Nikdy je neskladujte v plastových nebo vinylových taškách, protože podporují tvorbu plísně.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte