BudKocka.cz logo

Jak odstranit zápach z bot? Jak se ho zbavit?

Boty Rady Soňa 17. července 2019
boty

Nohy se potí nejen při sportu, ale také v létě nebo kdykoliv jindy. Potící nohy poté ovlivní boty. Nepříjemně zapáchající boty mohou vzbudit pěkné faux pas, což určitě nechceme, ačkoliv stát se to může. Víte, co byste měla dělat, ať se mu vyhnete a jak ho odstranit?

✅ Za zápach z bot mohou bakterie

Zápach na botách nevzniká jen tak, ale mohou za to bakterie, které se tam množí při reakci potu s kůží. Neprodyšná obuv, umělé ponožky, teplo, vlhko a pot je v tom podporují. Bakterie mohou způsobit plísně nebo ekzémy, proto je důležité eliminovat množení bakterií. To můžete prostřednictvím správné prevence jako prodyšné boty, bavlněné ponožky, hygiena nebo léčba plísní.

scholl sprej

Scholl - sprej do bot s antibakteriálním účinkem. Získáte ho zde.

✅ Prevence je velice důležitá

Kupujte kvalitní obuv

Obuv z kvalitních materiálů je nutností, vždy preferujte kožené. Když se oteplí, zvolte obuv otevřenou, ať noha může dýchat. Boty během dne klidně několikrát vyměňte a rovněž se věnujte péči o ně. Boty musí proschnout, pravidelně je stříkejte sprejem na boty nebo vyzkoušejte různé babské rady.

V létě noste boty s otevřenou špičkou nebo patou, vhodné jsou i sandály nebo otevřené baleríny. V žádném případě v létě nenoste boty, ve kterých je noha celá uzavřená (samozřejmě, že do hor se uzavřené boty hodí i v létě).

Vybírejte správné ponožky

Zásadní pro nohu jsou ponožky, které by měly být vyrobeny z vhodného materiálu. Nejlepší jsou bavlněné ponožky, jež sají pot. Ponožky z umělých materiálů jsou většinou nesavé, víc se v nich noha potí, proto v nich noha páchne. Existují i antibakteriální ponožky, které mají speciální vrstvu nebo vlákna ze stříbra, bambusu aj., což brání pocení nohou (alespoň částečně).

Horší situace nastává u punčocháčů (silonky), ve kterých se nohy častěji potí. Existuje rovněž úprava proti pocení se speciálními vlákny. Tyto punčocháče jsou docela drahé, ale oproti nepříjemnému pocení se rozhodně vyplatí.

V případě, že trpíte na pocení nohou, měla byste si každý den vyměnit ponožky. Někdy klidně i několikrát denně.

Nezapomínejte na hygienu

Správná hygiena nohou je velice důležitá, ale řada lidí ji podceňuje. Umývejte si každý den nohy teplou vodou s mýdlem včetně míst mezi prsty a poté nohy důkladně usušte. Následně můžete na nohy nanést pudr nebo zásyp proti pocení nohou. Na usušení nohou používejte pouze svůj ručník, který nebudete používat na ostatní partie těla a perte ho na 60 °C.

Může to být i mykóza

Mykóza neboli plíseň je velice častým problémem a trápí mnoho lidí, aniž by o tom věděli. Mykóza na nohou se projevuje nejen svěděním, pálením, ale i světlým povlakem. Zajděte ke kožnímu lékaři, který ji snadno odhalí a doporučí vhodnou léčbu. Právě plísně jsou častou příčinou, proč zapáchají nohy. Dalším problémem je i plíseň nehtů.

Na plíseň můžete vyzkoušet rovněž krémy či různé přípravky z lékárny, roztok s octem nebo ověřené babské rady. K tomu je nutná i dezinfekce obuvi, ať se vám opět plísně nevrátí. Odstranit plísně zabere pár týdnů až měsíců, vaše snaha bude poté odměněna zdravou pokožkou a snížením zápachu.

canasten krém

Canasten - krém na kvasinky a plísně. Získáte ho zde.

✅ Jak se zbavit zápachu bot?

Sprej proti zápachu

Asi většina sáhne po spreji proti zápachu obuvi. Spreje proti zápachu z bot koupíte v lékárně nebo drogerii. Vždy by měly mít antibakteriální účinky, jelikož ty ničí bakterie, které žijí v botách a způsobují zápach. Jen deodorační nejsou dostatečné, nezatočí s bakteriemi, jen budou vonět.

Sanytol sprej

Sanytol - dezinfekce do obuvi. Získáte ji zde.

✅ Vyzkoušejte známé babské rady

Babské rady fungují v mnoha oblastech, tak proč je nevyzkoušet nyní? Vyzkoušejte některou z uvedených, nebudou vás stát téměř nic a pomohou odstranit zápach z obuvi. Pozor, některé mohou poškodit obuv. Mrkněte rovněž na další babské rady.

Soda proti zápachu

Soda pomáhá proti zápachu v mnoha oblastech a to rovněž u obuvi. Nasypejte sodu do bot, nešetřete jí a trošku botou protřepejte, ať se dostane do co nejvíce míst. Nechte působit nejlépe přes noc a poté ji z bot vysypejte. Mělo by to pomoct odstranit zápach z bot.

Mrkněte, na co můžete použít jedlou sodu.

Boty vložte do mrazáku

Tato babská rada se vám může příčit, ale vůbec nemusí, protože do něj nevložíte boty přímo. Boty nejprve vložte do sáčku (třeba sáčku do koše) a potom ho pořádně uzavřete. Následně zabalené boty vložte do mrazáku, kde je necháte nejméně 48 hodin. Mráz likviduje bakterie a boty díky němu již nebudou tolik smrdět.

Vodka do obuvi

Asi ještě víc vám bude proti srsti dávat vodku do obuvi, ale vodka zabije bakterie. Nalijte do rozprašovače vodku a pořádně postříkejte obuv uvnitř. Pokud nemáte rozprašovač, nalijte si vodku na hadřík a tou vnitřek (včetně záhybů) pořádně vytřete.

Sůl s olejem tea tree

Nejprve stélku pokapejte tea tree olejem a poté zasypejte kuchyňskou solí až po okraj boty. Nechte sůl a olej působit přes noc a další den vysypejte sůl. Tea tree olej má antibakteriální účinky, sůl zase odstraní zápach.

Víte, jaké má účinky olej Tea Tree?

Kočičí stelivo do bot

Kočičí stelivo nepohlcuje jen zápach od koček, ale může fungovat také na zápach bot. Nasypejte stelivo do bot, nechte působit přes noc a poté pořádně vyklepejte. Další variantou je nasypání steliva do ponožek a ty vložit do bot.

Čerstvý libeček

Natrhejte libeček a lístky rovnoměrně naskládejte po celé stélce. Nešetřete jím a nechte působit nejméně 48 hodin. Libeček musí být čerstvý, sušený na to nefunguje.

Co pomáhá vám? S čím máte dobré zkušenosti vy? Napište své názory do diskuze.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte