Fotka selfie uchvátila celý svět! A co vás?
Životní styl Novinky Eliška 13. července 2014O selfie poslední dobou slyšíme a čteme každou chvíli, ale víte přesně, o co se jedná? Všude se o tom píše, ale možná ne všichni tuší, jaký je význam slova selfie. My se dnes na něj podíváme a také na to, kdy a proč vlastně vznikl.
V novinách pořád vidíme nové a nové tváře, které se vyfotily a rovnou si fotku umístily na Facebook, Twitter a další sociální sítě. Nejedná se jen o známé osobnosti, jako jsou herci a zpěváci, ale také politiky nebo i papeže. Důležitý je fakt, že se jedná o snímky, které se pořídí jen tak před zrcadlem nebo rukou či s pomocí delší tyče bez plánování a aranžování. Na fotkách najdeme často jen samotného autora nebo autora a několik dalších lidí.
Co je selfie? Jaký je význam slova?
Selfie je vlastně autoportrét, který byl pořízen chytrým telefon nebo webkamerou a často je následně umístěn i na sociální sítě. První zmínky o tomto označení byly už v roce 1839, ale masivně se rozšířil až v roce 2012. Toto masivní rozšíření bylo tak veliké, že se vyhouplo do žebříčku 10 nejpoužívanějších výrazů za rok 2012. Následně v roce 2013 boom selfies pokračuje a to tak, že se dostalo i do slovníku Oxford English Dictionary a stalo se výrazem roku 2013.
Překlad slova selfie (selfy): fotografie, která se vyfotí smartphonem nebo webkamerou a následně se nahraje na sociální média. Množné číslo selfies.
Troška historie
První zmínky o selfie byly již v roce 1839, kdy svůj autoportét pořídil Robert Cornelius, což byl americký průkopník fotografie. V roce 1900 byl uveden na trh přenosný fotoaparát Kodak Brownie a při fotografování se používalo zrcadlo a stativ. Často na fotkách byl právě sám fotograf, který zrovna něco nebo sebe upravoval a přitom se vyfotil. Dále se podobným způsobem vyfotila i ruská vévodkyně v roce 1914 a to již ve svých třinácti letech a fotku poslala pak příteli.
V roce 2000 se vlastní foto stalo oblíbené na MySpace, avšak termín selfie se objevil až v roce 2002 v jednom australském fóru, v roce 2005 byl používán i fotografem Jimem Krausem. S příchodem Facebooku se autoportréty focené před zrcadlem mobilem začínají rozmáhat hlavně mezi uživateli mezi 18 - 24 lety.
Oblíbené osobnosti a jejich selfies
Dosud nejoblíbenější selfie byla vyfocená na předávání Oscarů v roce 2014, na fotce byl Jared Leto, Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Meryl Streep, Angelina Jolie, Brad Pitt, Julia Roberts, Kevin Spacey, Lupita Nyong'o a Elen DeGeneres. Ovšem jednalo se o reklamu firmy Samsung, která slíbila, že za každé sdílení daruje na charitu jeden dolar.
Americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorning-Schmidt vyfotili taktéž svou selfie na pohřbu Nelsona Mandely, která však byla spíše ostudná.
Papež František je znám tím, že rád pózuje na selfies se svými fanoušky.
V Česku mezi nejznámější osoby na selfie patří Zdeněk Škromach, Miloš Zeman a T. G. Masaryk (na obraze), kterou svým mobilem vyfotil Škromach - milovník sociálních sítí.
Máte rádi také takovéto fotky?