BudKocka.cz logo

Jak ušetřit - rady a tipy - stop dluhům

Články Rady Nakupování Finance Lucie 12. března 2013
Jak ušetřit peníze

Šetření je poslední dobou velmi žhavé téma. Určitě i vy se snažíte ušetřit co nejvíce peněz. Ne ve všech oblastech je to snadné, ale na druhou stranu nic není nemožné a to ani v této oblasti. Naučte se šetřit ale rozumným způsobem. Ušetřit můžete na jídle, na módě, v domácnosti i na energii. Dnes se podíváme na to, jak můžete obecně ušetřit.

Bankovní poplatky vyřešíte změnou banky

Zkontrolujte si váš bankovní výpis a podívejte se, za co přesně bance platíte (poplatek za vedení účtu, poplatek za příchozí a odchozí platby, za výběr z bankomatu...). Uvažujte o změně banky. Víte, že když vyměníte banku za nějakou, kde se neplatíte žádné poplatky nebo téměř žádné poplatky můžete ušetřit až několik tisíc každý rok? Mnoho z vás jistě namítne, že bude muset nahlásit nové účty v práci nebo změnit trvalé příkazy, ale opravdu vám těch pár hodin za pár tisíc nestojí? Banky bez poplatků jsou například Fio, mBank a další.

Spočítejte si, kolik stojí kouření a alkohol

Každý den vykouříte krabičku, jdete do baru či hospody a divíte se, kam ty peníze mizí? Co tak omezit kouření, když už nemůžete přestat? Stejně tak to platí i u alkoholu. Nebo alespoň si kupte daný alkohol v obchodě místo v baru. Ušetříte stovky týdně.

Ušetřete na jídle

Nakupujete vždy podle akcí v obchodech a poté hodně jídla vyhodíte, protože jste ho nestihli sníst? Myslíte si, že tímto způsobem ušetříte? Ani omylem. Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete. Vytvářejte si seznamy nákupů dopředu, zapište si je a podle toho nakupujte v obchodech. Pokud máte doma použitelnou vodu, nekupujte si drahé minerálky. Také omezte zbytečnosti typu sladké limonády, pamlsky, pochutiny nebo polotovary. Doma si ze základních surovin uvaříte mnohem levněji (existuje mnoho receptů na levná jídla). A pokud budete vařit na více dní, tak nejen ušetříte při vaření, ale ušetříte i energii.

Zrevidujte smlouvy

Máte uzavřených plno smluv a ani vlastně nevíte, na co se vlastně vztahují. Pořádně si je přečtěte a zeptejte se sami sebe, zda je opravdu potřebujete. Mohou to být již neplatné smlouvy nebo naopak zbytečně předražené. Smlouvy, které nepotřebujte, zrušte.

Kulturní život a zábava

Pokud šetříte, tak byste měli omezit trošku i kulturní život a zábavní akce. Nedopřávejte si kino, divadlo nebo diskotéku každý týden, ale omezte to třeba na jednou nebo dvakrát měsíčně. Pokud se chvíli bez podobných akcí obejdete, hned ušetříte několik stovek měsíčně.

Omezte jídlo "venku"

Nestíháte jíst, tak si zajdete na jídlo do McDonald's, utratíte tam stovku a za chvilku máte zase hlad? Co tak, že si jídlo doma připravíte, více vás zasytí a vy tak ušetříte. Stejně tak se to týká svačin v práci, ani si to neuvědomíte a za svačinu dáte stovku, zatímco když si ji připravíte doma, vyjde vás na čtvrtinu. Také omezením restaurací můžete ušetřit dostatek financí měsíčně.

Ušetřete v domácnosti

V domácnosti můžete ušetřit celkem dost peněz.
Chytře využívejte elektřinu, nenechávejte puštěnou TV, rádio nebo světlo, pokud jste v jiné místnosti delší dobu, perte jen s dostatkem prádla, nemějte puštěnou troubu déle, než je nutné a zhasínejte.
Šetřete i s vodou - sprchujte se krátce, nemyjte nádobí v tekoucí vodě, používejte úsporné baterie a nenechávejte téct vodu naplno.
Netopte, když jdete ven a v noci (pokud u vás není velká zima).

Omezte používání mobilu

Opravdu musíte psát tolik SMS a volat, když v dnešní době můžete vše vyřídit přes internet a vy si platíte drahý mobilní tarif? Nechte si snížit tarif a všechno, co můžete, řešte přes internet. Nebo se také koukněte na nabídku konkurence. Také je možnost říct vaše současnému operátorovi přes infolinku, že chcete přejít ke konkurenci a pravděpodobně vám nabídne výhodnější podmínky...

Znáte ještě další tipy, jak můžete ušetřit?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte