BudKocka.cz logo

Hepatitida typu C - příznaky, projevy a léčba

Zdraví Nemoci Markéta 9. srpna 2022
žena smutná

Hepatitida typu C je infekční zánětlivé onemocnění, které vyvolá viru hepatitidy C (HCV). Přenáší se krví, pohlavním stykem nebo z matky na plod. Podívejte se, jaké jsou projevy, příznaky, léčba, přenos a prevence.

Žloutenka typu C je infekce jater přenášená virem HCV. Pro lidský imunitní systém je obtížné se jej zbavit a tak se nemoc často stává chronickou. Dlouhodobě pak poškozuje játra a může způsobit jejich selhání. V České republice je její výskyt relativně nízký, odhadem jí trpí asi 0,2 % obyvatel. Počet nakažených však stoupá a často jsou to lidé z rizikových skupin, kteří nejsou vyšetřeni. Proti žloutence typu C zatím neexistuje očkování.

Jak se poškození jater při hepatitidě typu C projevuje?

Virus HCV spouští v játrech zánět, který postupem času (většinou za několik desítek let) může způsobit zjizvení tkáně. Rozsáhlé zjizvení se nazývá cirhóza. Játra pak nemohou plnit své funkce a může dojít k selhání, což způsobuje vážné komplikace a dokonce i smrt. S cirhózou jater se rovněž zvyšuje riziko vzniku jejich rakoviny.

Jak se virus šíří a je nakažlivý?

HCV se nejčastěji přenáší infikovanou krví. Nejběžnější způsob přenosu je z používání jehel sdílených mezi uživateli tvrdých drog. Před rokem 1992 se někteří lidé nakazili prostřednictvím krevní transfúze. Infekce se rovněž může přenést na plod od matky. Přibližně 4 z každých 100 dětí narozených nakažené matce se virem také nakazí.

Malý počet případů je pak z nákazy při pohlavním styku (možnost přenosu se odhaduje na 1 - 4 %).
Virus se také může přenášet společným sdíleným zubním kartáčkem či holicím strojkem.
Nešíří se pravděpodobně potřesením rukou, líbáním a objímáním.

Jak se proti infekci chránit?

Pro pracovníky ve zdravotnictví byly vyvinuty speciální jehly, při jejichž používání nehrozí riziko náhodného poranění. Ty jsou na špičce opatřeny krytem, který zdravotníky chrání před poraněním nebo přenosnými infekcemi.

Dosud neexistuje způsob, jak zabránit přenosu žloutenky z matky na dítě.
Lidé, kteří střídají sexuální partnery, by měli používat prezervativ.

Jaké jsou příznaky hepatitidy typu C?

Až 75 % lidí, kteří se zrovna nakazili, nemají žádné symptomy. Zbývajících 25 % si může stěžovat na únavu, ztrátu chuti k jídlu, bolesti svalů nebo horečku. Zežloutnutí očí či kůže je v rané fázi infekce vzácné. Krevní testy mohou odhalit zvýšené hladiny jaterních enzymů, což je často první znak poškození jater. Pacienti jsou často unavení a stěžují si na nespecifické příznaky.

Jak se vyvíjí cirhóza, symptomy se mohou zesilovat a zahrnovat slabost, ztrátu chuti k jídlu, úbytek na váze, zvětšení prsou u mužů, vyrážku na dlaních, problémy s krevní srážlivostí, vymizení menstruačního cyklu u žen, nadýmání, zácpu a snížení libida.

Jaké jsou příznaky pokročilé cirhózy?

Cirhóza jater může být život ohrožující. Objevuje se tlak v levém podžebří, vyrážka na břiše a hrudníku (tzv. pavoučkové nervy), zežloutnutí kůže a nakonec krvácení z jícnu, encefalopatie (zmatenost až kóma), břišní vodnatelnost, zvětšená slezina, vysoký tlak v žilním systému jater, jaterní kóma.

Jaké jsou příznaky hepatitidy typu C, které nesouvisejí s problémy s játry?

Infekce může způsobit, že tělo vytváří neobvyklé protilátky zvané kryoglobuliny. Ty způsobují zánět cév poškozující kůži, klouby a ledviny. Pacienti s kryoglobulinemií mohou trpět bolestmi kloubů, artritidou, fialovou vyrážkou na dolních končetinách a otoky. Může se u nich vyvinout tzv. Raynaudův fenomén projevující se zblednutím a bolestmi částí těla, hlavně prstů na nohou a rukou.

Dále se u lidí s chronickou žloutenkou objevují kožní potíže a z důvodů, které dosud nejsou jasné, se u nich 3x častěji než v ostatní populaci vyskytuje cukrovka. Se žloutenkou typu C také souvisí nízký počet krevních destiček a rakovina lymfatického systému.

Jaká je prognóza lidí s chronickou hepatitidou typu C?

Ze 100 pacientů nakažených virem HCV se odhaduje, že 75 - 85 bude mít chronickou infekci, u 60 - 70 se bude vyvíjet onemocnění jater, u 5 - 20 cirhóza a 1 - 5 zemře na komplikace spojené s cirhózou a rakovinou.

Nejrizikovějším faktorem pro další závažné choroby je konzumace alkoholu a nákaza dalšími žloutenkovými viry. Proto by se lidé s chronickou hepatitidou typu C měli vyhýbat alkoholu a nechat se očkovat proti dalším typům žloutenky (A a B).

Někteří lékaři doporučují, aby pacienti s chronickou infekcí byli každého půl roku vyšetřeni screeningem, abdominálním ultrazvukovým vyšetřením a vyšetřením krve pro alfa-fetoprotein (markery rakoviny jater).

Jak se virová hepatitida typu C léčí?

V současnosti se používá kombinace dvou léků - interferonu a ribavirinu. Nefunguje však vždy a má nežádoucí vedlejší účinky, proto se momentálně vyvíjejí další léky. V ČR jsou dále zaregistrovány medikamenty Incivo a Victrelis, které úspěch léčby významně zvyšují, předepisují se však jen pacientům, u kterých nepomáhá interferon a ribavirin.

Léčba cirhózy vyžaduje v první řadě vůbec nekonzumovat alkohol, dodržovat dietu a zdravou životosprávu. Důležité je také užívání léků, které posilují a regenerují jaterní buňky. Jen tak lze postup nemoci zastavit, ale játra zůstávají celoživotně poškozena. Poslední možností je jejich transplantace.

Máte s ní zkušenosti? Napište je do diskuze.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte