BudKocka.cz logo

Lymská borelióza - příznaky, projevy a léčba

Zdraví Nemoci Markéta 17. ledna 2022
žena je v přírodě

Lymská borelióza je infekční onemocnění způsobené několika druhy bakterií Borrelia. Přízvisko je odvozeno od městečka Old Lyme v americkém Connecticutu, kde byly popsány první případy. Přenašečem je klíště. Nemoc může postihnout mnoho oblastí těla včetně srdce, kůže, kloubů a nervové soustavy.

Jaká je historie lymské boreliózy?

V roce 1975 onemocnělo několik dětí v Old Lyme chorobou, která byla nejprve považována za revmatoidní artritidu. Profesor revmatologie Allen Steere přišel na konci 70. let na to, že tuto nemoc přenášejí klíšťata, ale až v roce 1981 popsal bakterie, které jsou na vině, entomolog (vědec zabývající se hmyzem) Willy Burgdofer. V Evropě a USA jsou druhy bakterií odlišné.

Jaké jsou příznaky lymské boreliózy?

Rozlišují se 3 fáze, z nichž každá postihuje jiné oblasti těla:

První fáze - kožní vyrážky a zarudnutí

Po inkubační době od nákazy infikovaným klíštětem (14-23 dní) se na místě přisátí objeví okrouhlý červený flíček zvaný erythema chronicum migrans. Bývá i větší než 5 cm v průměru, ve středu je bledý, nebolestivý, občas šupinatí. Po několika týdnech zmizí, ale může se objevit znovu na jiném místě, ve větším počtu a menší. U některých lidí se neobjeví vůbec.

Mezi další první příznaky boreliózy patří např. zvýšená teplota, únava, nevolnost, bolesti hlavy, zad, kloubů a svalů, ztuhlost, oteklé uzliny.

Druhá fáze - raně roztroušená infekce

Nepovšimnutá nebo neléčená erythema se vytratí cca během měsíce, k druhému stádiu dochází během několika týdnů nebo měsíců po vymizení vyrážky. Mezitím bakterie působí na další části těla jako srdce, klouby a nervový systém.

Třetí fáze - pozdní

V posledním stádiu může dojít i k zánětu srdce a poruchám jeho rytmu, takže hrozí rovněž srdeční selhání, neurologickým potížím - např. paralýze obličejových svalů (Bellova obrna), periferní neuropatii (postižení periferních nervů, tj. nalézajících se mimo centrální nervovou soustavu) či zánětu mozkových blan a k zánětu kloubů (často kolen), což má za následek bolest, ztuhlost a otoky. Artritida spojená s boreliózou může přejít v chronickou.

Jak se lymská borelióza diagnostikuje?

Pokud se objeví charakteristická vyrážka, je diagnostika jednoduchá. V jiných případech se provede fyzické vyšetření a testy vylučující jinou příčinu problémů se srdcem, klouby či nervy. Dále existují testy na protilátky, které ale nejsou použitelné v časném stádiu nemoci. Nejspolehlivějším testem je tzv. Western blot (imunoblot).

Jak se lymská borelióza léčí?

Různé fáze nemoci se léčí různými antibiotiky, nejčastěji doxycyklinem, amoxycilinem, erytromycinem nebo ceftriaxonem. Záleží také na postižené oblasti těla.

Pozdější bolest kloubů, pokud se rozvine, se zmírňuje protizánětlivými léky typu ibuprofen, popř. ambulantním chirurgickým zákrokem atrocentézou (punkce kloubu).

Zřídka artritida přetrvává i po léčbě antibiotiky. Pokud ano, někteří vědci se domnívají, že chronický zánět kloubů může být vyvolán infekcí i po úspěšné eliminaci Borrelie.

V USA existuje od roku 2002 vakcína, která však nepomáhá proti bakteriím přenášejícím boreliózu v Evropě.

Co pro sebe může pacient udělat sám?

Kromě medikace se doporučuje žít zdravým životním stylem - správný jídelníček, sportovat a konzumovat dostatek česneku, vitamínů (B-komplex), zeleného čaje a včelího pylu, které pomáhají regenerovat poškozené tkáně a posilují imunitu.

Jaká je prevence lymské boreliózy?

V období výskytu klíšťat noste do přírody dlouhé rukávy a kalhoty a používejte repelenty. Vyzkoušejte třeba přírodní repelent Incognito proti klíšťatům a dalšímu hmyzu.

Po návratu domů prohlédněte oblečení, kůži, vlasy, své děti i domácí zvířata.
Pokud objevíte přisáté klíště, odstraňte jej jemným, kývavým, pomalým pohybem pomocí pinzety a poté ranku vydezinfikujte.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte