BudKocka.cz logo

Cukrovka a její typy, příznaky a projevy

Zdraví Nemoci Markéta 28. března 2017
cukrovka

Rozlišujeme několik druhů onemocnění od společného slovního základu - diabetes mellitus, což je porucha metabolismu glukózy, diabetes insipidus - skupina nemocí, které narušují hospodaření těla s vodou, úplavici - akutní infekční průjmové onemocnění a polyurii, onemocnění charakteristické nadměrným močením (více než 2-3 l za den). Tento článek je věnován prvnímu zmíněnému, nemoci v češtině běžně nazývané cukrovka.

Dva typy diabetu

Rozeznáváme cukrovku 1. a 2. typu. Obě mají podobné symptomy, ale odlišné příčiny vzniku. U 1. typu ničí imunitní systém těla buňky slinivky břišní produkující hormon inzulin. Jedná se tak o autoimunitní onemocnění. U 2. typu je důvodem snížená citlivost tělesných tkání na inzulin.

Dále existuje ještě těhotenská cukrovka. Během těhotenství kvůli hormonům kolísá hladina glykemie (koncentrace glukózy v krvi) a u některých žen není slinivka schopná reagovat na zvýšené požadavky inzulinu, který udržuje hladiny cukru v rovnováze.

inzulinové pero

Co je to inzulin?

Tento pojem bývá s diabetem spojován nejčastěji. Inzulin je hormon, jehož funkcí je ukládat v těle přebytečnou glukózu. Zkonzumované potraviny tělo přeměňuje na sacharidy a glukózu. Glukóza pak proudí krví a slouží jako palivo pro každou buňku organismu.

Lidé s vyšší citlivostí na inzulin mohou přijímat hodně sacharidů, aniž by se jim inzulin v těle zvýšil - to jsou takoví, kteří mohou sníst, co chtějí a stále jsou hubení. Lidé s nižší citlivostí (jako právě diabetici 2. typu) potřebují vyšší dávky inzulinu, aby jejich tělo mohlo zpracovávat cukry.

Jako lék se inzulin aplikuje podkožně perem nebo pumpou, občas také inhaluje.

Jaké jsou příznaky diabetu?

Včasné rozpoznání a léčba může snížit riziko rozvoje komplikací cukrovky, ale někteří lidé s diabetem 2. typu mohou mít příznaky tak mírné, že je nerozpoznají.

Následující symptomy jsou typické a patří mezi ně časté močení, silný pocit žízně nebo hladu (i po najedení), extrémní únava, rozmazané vidění, pomalé léčení škrábanců, oděrek a pořezání, ztráta hmotnosti (i když člověk jí hodně - u 1. typu) a brnění, bolest či necitlivost končetin (u 2. typu).

žena si píchá inzulin

Cukrovka 1. typu vzniká většinou v dětství (občas i v dospělosti), cukrovka 2. typu vzniká až v dospělosti (hlavně u obézních lidí) a občas v dětství (rovněž u obézních).

Jaké jsou komplikace diabetu?

Cukrovka zvyšuje riziko vzniku vážných zdravotních problémů, ale dobrou zprávou je, že se správnou léčbou a změnou životního stylu se mnoho pacientů může těmto problémům bránit nebo oddálit jejich nástup.

Časté jsou problémy s kůží (bakteriální a plísňové infekce a svědění), zrakem (zelený a šedý zákal a retinopatie - nezánětlivé onemocnění oční sítnice), dolními končetinami (tzv. diabetická noha - poškození tkání nohou většinou provázené infekcí), ledvinami (nefropatie - chronické onemocnění způsobené hyperglykemií při cukrovce), vysokým krevním tlakem, srdcem (kardiovaskulární choroby), dále neuropatie (nezánětlivé poškození periferních nervů vlivem dlouhodobé hyperglykemie), ketoacidóza (překyselení a minerální rozvrat způsobený produkcí ketolátek, které tělo vytváří, když nemůže zpracovat glukózu), gastroparéza (porucha vyprazdňování žaludku), mrtvice nebo deprese.

Jak se diabetes léčí?

Dnešní léčba umožňuje diabetikům žít co nejpohodlnější život bez omezení. Není to jen píchání inzulinu, ale také další medikamenty, pravidelné měření hladiny glykemie v krvi tzv. glukometrem, racionální strava a fyzická aktivita. U obézních pacientů se provádí tzv. bariatrická chirurgie (operativní řešení obezity). V současnosti se klinicky testuje využití kmenových buněk z pupečníkové krve a bezriziková transplantace slinivky.

Jaká je prevence diabetu?

Postačí správný životní styl - zdravý jídelníček (obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů, dále se doporučuje jíst pravidelně 3-5 porcí denně, omezit konzumaci tuků, bílé mouky a výrobků z ní a potravin s vysokým glykemickým indexem, naopak hodně ovoce a zeleniny), nekouřit a nepřehánět to s alkoholem a samozřejmě pravidelné pohybové aktivity. U cukrovky prvního typu však hraje roli i dědičnost, u druhého typu jsou dědičné nezdravé návyky a nedostatek pohybu.



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte