BudKocka.cz logo

Jak se zbavit otravné škytavky?

Zdraví Rady Markéta 3. listopadu 2014
škytavka

Škytavka vlastně znamená náhlé, většinou spontánní stahy bránice, které jsou vyvolané podrážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. Nejčastější příčinou je vypití sycených nápojů nebo naopak dehydratace, rychlé snědení jídla či kombinace studených a teplých potravin, pálení žáhy i nedostatek vitamínů.

Dlouhodobá škytavka vzniká jen výjimečně a léčí se lehkými sedativy, na běžné škytání, které občas přepadne každého, můžete vyzkoušet tyto jednoduché rady. Pokud však trvá 24 hodin a více, kontaktujte lékaře.

Babské rady proti škytavce

Vyzkoušejte různé chutě

Doporučuje se sladké, kyselé, slané i pálivé. Možná po pár pokusech zjistíte, co pro vás funguje nejlépe.
Co se týče sladkého, klasikou je lžička cukru, jehož zrnitost lehce podráždí jícen a sladká chuť přetíží nervová zakončení v ústech.
Popřípadě můžete sladké zkombinovat s kyselým - pokapejte kostku cukru octem, vložte pod jazyk a nechte rozpustit. Pokud máte odvahu, můžete si dát ocet samotný (na lžičce) anebo si vymačkat pár kapek citronu přímo do úst.
Někdo zas doporučuje pálivé omáčky nebo jinou ostrou potravinu - tělo se tak bude soustředit na zmírnění pálení místo na škytání.
Jako slanou chuť vyzkoušejte velkou lžíci arašídového másla, pokud jej máte po ruce.

Strčte si prsty do uší

Někteří lékaři doporučují strčit si prsty do uší. Větve tzv. bloudivého nervu sahají i do sluchového ústrojí a stimulací nervových zakončení v nich dá bloudivý nerv signál mozku, že se děje něco dalšího a škytavka tak ustoupí. Buďte však ohleduplní a nestrkejte prsty příliš hluboko.

S ušima souvisí i další trik - když vás do ucha někdo lehce štípne. Leknutí spojené s mírnou bolestí by mělo škytavku také zastavit.
Bloudivý nerv lze rovněž uklidnit jemnou masáží krouživými pohyby asi 2 cm nad žaludkem, kde se nachází jeho senzitivní oblast.

Napijte se vody

Polykání nebo kloktání vody zamezí škytavce a klidní podrážděné nervy. Pozor však na sycenou vodu - ta ji naopak může způsobit.
Doporučuje se také pít vodu v předklonu - pijte ji ze sklenice položené na stůl. Dýchejte nosem, pomalu se zvedejte, ale stále popíjejte malými doušky. Polohu těla zkuste změnit i bez pití vody, například pokud vás chytla, když jste stáli, sedněte si, lehněte, nebo alespoň předkloňte.

Vyzkoušejte různé techniky dýchání

Nejčastěji se radí zadržet dech - zhluboka se nadechněte a zkuste vydržet co nejdéle. Opakujte minimálně třikrát. Pokud to nefunguje, zkuste naopak dýchat co nejrychleji.
Možností je i dýchání do sáčku (po dobu cca 3 - 5 minut), aby se zvýšila koncentrace oxidu uhličitého v krvi. Tělo se pak bude zaměřovat na něj místo na škytání. Místo sáčku postačí i prostě dýchání do dlaní.

Aromaterapie na škytavku

Není to samozřejmě aromaterapie v pravém slova smyslu, ale zhluboka nasát nějakou vůni například z parfému, květin, koření, vonného oleje a podobně, uklidní plíce i mysl, zaměstná jiný smysl a vyšle bránici signál, aby se zklidnila.

Vyplázněte jazyk

Pokud jste sami, můžete zkusit i tuto sice trochu legrační, ale jednoduchou radu. Ostatně jazyková cvičení s pravidelným dechem dělají i zpěváci, čímž stimulují hlasivky a potlačují stahy bránice.

A co na škytavku pomáhá nejlépe vám?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte