BudKocka.cz logo

Vyzkoušejte nejoblíbenější druhy masáží

Zdraví Masáže Markéta 3. února 2017
masáž

Kdo by si občas rád nedopřál masáž? Se současným boomem wellness, které najdete v řadě lázní i hotelů, to není problém! Spojte letní dovolenou s touto úžasnou relaxací. Jaké druhy masáží patří k těm nejvyhledávanějším a proč?

Švédská masáž

Pokud ještě nemáte zkušenosti s masážními terapiemi, tato je ideálním prvním krokem. Vyvinul ji kolem roku 1830 Per Henrik Lig a na Západě je považována za základní formu. Maséři při ní používají dlouhé jemné tahy, hnětení a krouživé pohyby na povrchových vrstvách svalu za pomoci krémů nebo olejů. Je skvělá pro relaxaci a oživení, dále uvolňuje svalové napětí, zvyšuje cirkulaci krve a lymfy a rozpouští srůsty na zjizvené tkáni.

Aromaterapeutická masáž

Je výborným spojením dvou starověkých alternativních léčebných metod - aromaterapie a masáže. Používá se při ní jeden nebo více vonných rostlinných (esenciálních) olejíčků podle konkrétních potřeb. Můžete si vybrat olej, který působí relaxačně, působí proti stresu, povzbuzuje, zvyšuje vyrovnanost apod. Jedním z nejčastěji používaných éterických olejů při této masáži je levandulový.

Aromaterapeutická masáž ulevuje od napětí, bolestí či zánětů, zlepšuje náladu, zmírňuje křeče, podporuje trávení, uvolňuje ucpané dutiny a má mnoho dalších skvělých zdravotních účinků.

Masáž lávovými kameny

U tohoto typu masáže se na určité body těla umístí vyhřívané hladké kameny, aby zahřály a uvolnily ztuhlé svaly a zlepšily rovnováhu energetických center v těle. Masér je může také držet a jemně jimi tlačit.
Masáž lávovými kameny je ideální pro lidi, kteří trpí svalovým napětím, ale dávají přednost lehčí masáži nebo ty, kteří mají problémy s nespavostí, protože patří k nejvíce relaxačním a uklidňujícím masážním terapiím.

Hloubková masáž (hloubková tkáňová terapie)

Tento druh masáže, u nás nabízený jen luxusnějšími hotely nebo maséry se zahraniční praxí, se zaměřuje na hlubší svalové a pojivové tkáně, je tedy vhodná spíše pro lidi trpící chronicky staženými svaly (ztuhlá šíje, bolesti ramenou, zad), při rehabilitaci, problémy s držením těla či opakovaném namáhání.
Během procedury masér tlačí silněji a hlouběji, používá i klouby, lokty a předloktí a hmaty kombinuje s pasivním protahováním a pohybováním svalstva.

Shiatsu

Jedná se o tradiční japonskou masáž, název znamená “tlak prstů”. Masér pomocí tlaku, dotyku nebo protahování uvádí do pohybu energii v akupunkturních drahách, čímž se obnovuje energetická rovnováha těla. Zajímavostí je, že shiatsu se obvykle provádí na podložce na podlaze. Je vhodná pro každého, včetně dětí, těhotných žen a starších lidí.

Thajská masáž

Stejně jako shiatsu vyrovnává energii v těle pomocí mírného tlaku na konkrétní body a provádí se na podložce na zemi. V Thajsku se tato tradiční forma léčení používá už 2500 let. U této masáže pouze neležíte jako u jiných, ale střídáte různé polohy. Pokud jste někdy viděla obrázky, mohou vám připadat krkolomné, ale není třeba se obávat - procedura bude šitá na míru vašim potřebám a pružnosti. Thajská masáž povzbuzuje více než jiné druhy masáží, snižuje stres a zlepšuje pružnost pohybu.

Reflexní masáž chodidel

Tento typ masáže je založen na přesvědčení, že jednotlivé oblasti chodidel (je v nich ostatně 70 000 nervových zakončení) mají vztah k různým ostatním částem těla, včetně vnitřních orgánů. Reflexní terapie se prováděla už před 5000 lety v Číně, na Západě ji na začátku 20. stol. zpopularizoval americký ušní, nosní a krční lékař William Fitzgerald.
Masáž chodidel je ideální pro ty, kteří v práci hodně stojí nebo mají unavené, bolavé či studené nohy. Dělá se vleže nebo ve speciálním křesle. Kromě nohou se reflexní terapie provádí i na rukou, uších a zádech.

Těhotenská (prenatální) masáž

U nastávajících maminek jsou speciální masáže stále oblíbenější. Samozřejmostí je vyhledat certifikovaného maséra, který zná správný způsob polohy a upravené techniky při masáži těhotných žen. Slouží ke zmírnění těhotenských obtíží jako otoky a bolesti, ale i stresu, úzkostí či depresí. Pokud se provádí pravidelně je také možné, že budete mít lehčí a kratší porod.
Existují i poporodní masáže, které pomáhají čerstvým maminkám normalizovat své tělo a emoce a vytvořit jim pouto s čerstvě narozeným miminkem.

Vyzkoušela jste někdy tyto druhy masáží? S jakými dalšími máte zkušenosti?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte