BudKocka.cz logo

Trápí vás studené nohy? Vyřešte je!

Zdraví Nemoci Monika 30. ledna 2016
studené nohy

Ženy často trpí na studené nohy, což je problém, který je označován jako syndrom studených nohou. Projevuje se hlavně, když se ochladí, dotyčná se nachází v místnosti s klimatizací, také za to může stres nebo i nemoc. Jak se studené nohy projevují, jaká je prevence a léčba?

Příčiny studených nohou

Mezi hlavní příčinu tohoto problému patří, že se cévy stáhnou a neproudí jimi adekvátní množství okysličené krve. Prsty jsou hůře prokrvovány. Tato reakce vzniká kvůli náhlému ochlazení (studené počasí, průvan, klimatizace). Syndrom studených nohou se objevuje nejen samostatně, ale i společně s dalším onemocněním.

Mezi nejohroženější skupinu patří ženy, které jsou kuřačky, užívají hormonální antikoncepci nebo léky na tlak, mají hormonální nerovnováhu či je trápí různé nemoci (neurologická onemocnění, anorexie, štítná žláza atd.).

Jak se studené nohy projevují?

Studené nohy neboli Raynaudův syndrom se projevuje na dotek studenou až ledovou kůží, ledovými prsty s bílým či namodralým nádechem, nohy mohou bolet či brnět (zejména v lýtkách). Tento syndrom se objevuje u žen bez ohledu na věk a také se může objevit v těhotenství.

Nejlepší je prevence

Podívejte se na několik tipů, díky nimž můžete vyzrát na studené končetiny, protože prevence je zásadní. Přímo léčba na tento problém neexistuje, ale pokud budete dodržovat následující rady, zajisté vám to pomůže. Léčit se dá léky, které podporují lepší prokrvenost cév.

Hýbejte se

Pravidelný pohyb pomůže prokrvit končetiny. Vhodný je běh, chůze, jízda na kole i tanec. Pomáhá také posilování nohou nebo procvičování nohou při sezení. I pár minut denně pomůže.

cvičení

Sprchujte se střídavou vodou

Velice účinné je sprchování se střídavě teplou a studenou vodou, která má na prokrvení vynikající vliv. Pokud by vám bylo nepříjemné sprchovat studenou vodou celé tělo, aplikujte toto pravidlo pouze na nohy. Také to pomůže.

Pořádně se oblékejte

Vždy dbejte na to, abyste se oblékla přiměřeně danému počasí, ať vám není zima. Nezapomínejte na rukavice, svetr a silnější ponožky. Na druhou stranu hleďte na to, ať se neobléknete příliš teple, mohlo by to pak vadit.

Vsaďte na určité potraviny

Na rozproudění krve mají vliv i některé potraviny, mezi než patří zázvor, česnek, chilli koření, skořice, pepř nebo ginkgo biloba. Také jsou vhodné potraviny, které jsou bohaté na hořčík a vitamín E.

Masírujte si nohy

Pořádně si promasírujte nohy a to nejen chodidla, ale také lýtka. Použijte nějakou mast či gel, která nohy prokrví. Dobrá je třeba koňská mast nebo hořčičný olej.

Vsaďte na saunu

Saunování pomáhá rozšiřování cév, proto pomůže i na studené nohy. Jednou za čas si tam zajděte.

Naložte si je do vody

Koupel v teplé vodě s mořskou solí dokáže udělat divy, pokud máte nohy zrovna velmi studené. Připravte si horkou lázeň a chvíli si tam odpočiňte.

Teplé ponožky také pomohou

Jakmile ucítíte, že je vám na nohy zima, oblékněte si teplé ponožky. Nohy by ale měly dýchat, proto jsou nejvhodnější ponožky z přírodních materiálů.

Přestaňte kouřit

Kouření pomáhá k tomu, aby se cévy stahovaly a následně vznikaly tak studené nohy. Přestaňte proto kouřit, jinak se tohoto problému nezbavíte.

Nestresujte se

Stres je častou příčinou tohoto problému, snažte se vyhýbat stresu a stresovým situacím. Naopak naučte se řešit nepříjemné věci s nadhledem a taktéž relaxujte.

Máte rady, jak můžete vyřešit studené nohy?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte