BudKocka.cz logo

Nepříjemné vši - příznaky a účinná léčba

Zdraví Vlasy Rady Eliška 8. června 2015
vlasy

Občas se stane, i když většinou je to ve škole nebo ve školce, že se objeví ve vlasech vši a hnidy. Jedná se o celkem nepříjemnou záležitost, které se ale můžete snadno zbavit. Existují i různé babské rady a přípravky, které vám pomohou k tomu, ať je zahubíte.

Většinou si všichni myslí, že vši jsou problémem pouze dětí, ale není tomu tak, protože se mohou vyskytnout v jakémkoli věku. Často se stává, že se rodiče nakazí od dětí. Je tudíž nutné se co jich co nejrychleji zbavit a zajistit, aby žádná veš nepřežila. Vůbec nejhorší situací je, když se vši opět donesou ze školy nebo školky, kde na léčbu někdo kašle a znovu se nakazí ti, kteří se jich již zbavili.

To, že někdo má vši, rozhodně není ostuda. Měl je totiž téměř každý a někteří i několikrát. Vši se objevují bez ohledu na to, zda dodržujete přísnou hygienu nebo ne. Většinou se roznesou mezi dětmi ve větším kolektivu. Jakmile ale zjistíte, že máte vy nebo dítě vši, je nutné je rychle řešit, ať se jich zbavíte.

Jak se tyto potvůrky šíří?

Vši se velice snadno šíří. Může to být čepicí, hřebeny, kšiltovkou, parukou, polštářem, gumičkami atd. Od nakažení trvá několik dní, než se začnou vesele rozmnožovat.

Jak jednoduše poznat vši?

Nejlepší možností je pořádně prohlédnout vlasy. Pokud tam natrefíte na hnidy (malá hnědá vajíčka), nymfy nebo rovnou na vši, tak hned víte, kdo se tam vyskytuje. Hnidy se dají snadno zaměnit za lupy, když ale hnidu rozmáčknete mezi nehty, lupne.

Mezi další příznaky patří neklidnost, nepozornost, ospalost, drbání na hlavě, svědění kůže na hlavě nebo krvavé pupínky na hlavě.

Pokud se vši vyskytnou ve škole nebo školce, většinou jsou rodiče upozorněni na tuto skutečnost a měli by dětem pravidelně prohledávat hlavu, místo za ušima a krk. V případě, že byste tam našli něco podezřelého, tak okamžitě konejte, ať se jich co nejrychleji zbavíte.

Přípravky na vši

Na vši je možné použít mnoho různých přípravků; existují repelenty, spreje, vody, šampony nebo séra. Asi nejpoužívanějším přípravkem je jednoduše šampon na vši. Všechny přípravky seženete v obchodech nebo lékárně (někdy je nutné si je objednat).

Léčbu vší není radno podcenit, proto byste je měli vyhubit pořádně, ať se nevracejí. Vždy se zeptejte v lékárně na přípravek s nejsilnějším účinkem, ne všechny jsou totiž účinné. Také se prodává speciální hřeben, který se nazývá všivátor nebo všiváček sloužící k vyčesávání vší a hnid.

Často se doporučuje například Incognito, Diffusil H Forte B85, Hedrin Once Spray Gel, PEDICUL Hermal atd.

Jak je vyčesat?

Na vyčesávání se používá hřeben všivátor a všiváček, kterým je možné tyto parazity vyčesat. Česání by mělo trvat nejméně pět minut vždy od kořínků vlasů až po celou jejich délku. Toto vyčesávání by se nemělo podceňovat, mělo by se provádět co tři dny a to nejlépe nad umyvadlem. Tuto proceduru provádějte i dva týdny po vymizení vší. Hřeben seženete v e-shopu nebo lékárně. Vyčesávat hnidy můžete po aplikaci spreje nebo šampónu.

Jak na ně použít šampon?

Vždy si pořádně přečtěte návod a podle něj postupujte. Šampón je nutné nechat působit déle stejně jako spreje nebo séra. Nezapomeňte na další odvšivení po pár dnech a případně ještě na třetí. Vždy po kúře vlasy pořádně vyčesejte (nejlépe hustým hřebenem - všiváčkem), ať se odstraní mrtvé (případně přeživší hnidy).

Ty, které neodstraní, odstraňte nehty. V následujících dnech vždy pečlivě kontrolujte vlasy, zda tam nenajdete hnidy. Pokud na vlasech najdete hnidy tmavé do jednoho centimetru od pokožky a lupnou při zmáčknutí, jsou stále živé. Pokud jsou světlé dále od pokožky a nelupnou, jsou mrtvé.

Pokud se vši během procedury neodstranily, tak buď jste postupovali špatně, jsou na daný přípravek odolné nebo je přípravek slabý. Jestliže se vám nedaří zbavit se vší, zajděte za dětským/praktickým lékařem nebo za lékárníkem pro rady.

žehlička na vlasy

Dobrým a účinným řešením je aplikovat na vlasy šampon nebo sprej po dostatečně dlouhou dobu podle návodu a po umytí vlasy pramen pro pramen vyžehlit, aby se hnidy spálily.

Můžete vyzkoušet i babské rady

Existuje mnoho babských rad, které mají pomoct s tímto nepříjemným problémem. Ale ne vždy se jedná o pomoc a může se stát, že si díky nim uškodíte. Použijte je v případě, když vám nepomohou přípravky z lékárny.

Obarvení vlasů - když nepomáhají přípravky, často barvení vlasů pomůže. Stačí jen přebarvit ve stejném odstínu (i u menších dětí) klidně smývacím šamponem. Tato metoda je velmi chválena.

Přežehlení vlasů žehličkou - žehlička na vlasy nemusí jen vlasy narovnávat, ale také hubit nepřátele. Jedná se o velmi účinný způsob, jak s nimi zatočit.

Ostříhání dohola - tato varianta je účinná, ale ne všichni by chtěli kvůli vším přijít o vlasy. Na vlasech do jednoho centimetru se vším moc nelíbí a mohou přejít na jiného hostitele v rodině.

Přípravek na vši pro psy - ačkoliv to vypadá neskutečně, tak i šampón pro zvířecí miláčky by mohl pomoct. Říká se, že funguje, je levnější a neškodí.

Slivovice - kvalitní slivovici nakapejte na hlavu a pořádně promněte, následně si hlavu zabalte do ručníku či sáčku a nechte působit klidně i přes noc.

Tea tree oil - pár kapek nakapejte na pokožku hlavu, pořádně promněte a pár kapek ještě i do vlasů. Zabalte na několik hodin vlasy do ručníku.

Ocet - klasický ocet si naneste do vlasů a na pokožku, pořádně vmasírujte, zabalte do sáčku a nechte působit několik hodin.

Olej s francovkou - smíchejte 3 díly obyčejného oleje s jedním dílem francovky (Alpa), aplikujte do vlasů a na kůži. Pořádně promněte, zabalte do sáčku a nechte několik hodin působit. Následně omyjte normálním šamponem.

Jak se starat o věci okolo?

Ložní prádlo je potřeba vyprat na 90 stupňů stejně tak i roláky, pyžamo a oblečení, které se v tu dobu nosilo (alespoň na 60 stupňů). Taktéž je dobré vyměnit hřebeny, sponky a ozdoby do vlasů nebo je alespoň pořádně umýt. Měly by se i vyklepat a vysát matrace, případné plyšové hračky dejte na dva dny do mrazničky. Důležité je vyčistit vše, ať se zabrání znovuobjevení vší, protože přenos je velmi jednoduchý.

Co slouží jako prevence?

Účinná prevence neexistuje, někdy se radí preventivně použít šampon nebo tea tree.
Vlasy je dobré umýt, pořádně opláchnout a pak vmasírovat do pokožky a vlasů pár kapek čajovníku (tea tree oil), který vši nemají rády. Může se použít i šampon s čajovníkem, ale ten zpravidla nebývá tak silný.

Pokud by vám nic nepomáhalo, vyzkoušejte je vyžehlit žehličkou na vlasy, přebarvit je nebo jako krajní řešení ostříhat na ježka. Nezapomeňte na to, že je nutné vyprat oblečení, povlečení a prostě vše, kde by mohly být hnidy (i když mají prý po 24 hodinách zemřít). Často je také problém v tom, že podcení návod na přípravku nebo se koupí příliš slabý přípravek.

Jaké máte zkušenosti s léčbou vší? Co vám pomohlo? Napište své rady do diskuze.



Názory k článku


VŠI!!!! Má noční můra...neustále se u nás objevují, jen co je zlikvidujem, vše vyperem, vyžehlíme, matrace vysajeme, jsou ZPĚT!!
Poraďte prosím, jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Moc děkuji za jakékoliv další rady, než ty které jsem našla v článku.
Lenka, 18. listopadu 2015

Jsem už z těch všivých vši totálně na nervy!!!!3 roky se toho u dcery nemůžeme zbavit,vyzkoušela js.barvení,alpu s olejem,tea try olej,švédské kapky vše jako několika hodinové zábaly a pořád se ty svinďury drží
Zuzka, 23. ledna 2016

Pořád se drží, protože neodstraníte důkladně všechny hnidy! Z hnid se vylíhne asi po týdnu larva a z ní je za chvíli veš, která během pár dní nasadí několik desítek nových hnid. Šampony na vši nepůsobí na hnidy - ty přežijí. Šampon působí pouze na larvy a vši. Hodně důležité je mechanické odstranění hnid - vybírání rukou a vyčesávání všiváčkem. A kontrolovat - jakmile se z nějaké přeživší hnidy vyloupne larva, okamžitě zlikvidovat, než se stane dospělou a nasadí další úrodu. Je to piplavá práce :-( Kontrolujte denně, umývejte co tři dny a to po dobu nejméně 3 týdnů. Všechny věci vyperte, případně je odložte na teplé a suché místo po dobu 24 hodin - vši a hnidy dehydratují, protože nemohou sát z hlavy krev a umřou. Hnidy umřou už po pár hodinách mimo vlas. První týden než si budete aspoň trochu jistí, že už dcera vši nemá, ji nevoďte do kolektivu. Za prvé tím ušetříte ostatní děti od téhle nepříjemnosti a za druhé zabráníte tomu, aby se pak ty potvory k vám vrátily přes hlavu jiného, vámi nakaženého dítěte.
Lída, 31. ledna 2016

Momentálně se snažím už 2měsíce zbavit se vší. Vyzkoušela jsem už Paranit, olej s alpou, te tree oil, slivovici, vždy vše vyperu, hnidy mechanicky odstraňuji! Kluk je na krátko a včera jsem opět chytla nervy, aplikovali jsme Liqido 2v1 se sérem. Chodil tu 2hodiny s igelitem na hlavě a co?? Po umytí jsem hlavu prohlédla a 2velké vši si to špacíruji + několik hnid které luply. Takže Liqido totálně nedoporučuji!! Asi zkusím šampon pro psy,
Jarka, 25. března 2016

....orthosan, sampon pro psy je ucinny, ale nerespektujte navod na pouziti. Sampon musi byt na hlave pod igelitem alespon pul hodiny. Myti opakovat kazde tri dny po dobu min. 3 tydnu resp. tak dlouho dokud se v hlave objevuji hnidy. Nekdy jsou opravdu malinke tak, ze i hodne dobre oci maji problem je videt. Pevne nervy. My taky bojujeme....
Kika, 23. května 2016

Já mám asi vši 4 měsíce a nevím jak se jich mám zbavit pořídíte mi proím.:-( Už to chitla i moje maminka a brácha to ještě nechitil. Poraďte mi prosím
Karolína, 3. června 2016

Zkuste žehličku na vlasy to vipálí hnidy nebo
Ocet ten pomáhá na obojí amějte to tam
asi 2 hodiny a jestli vás ti bude pálit tak
1 hodinu. My jsme se toho zabavili
takhle.;-)
Karolína, 7. června 2016

Dobrý den já doporučuji šampon na psi ten u nás vždy zabral a jako prevenci používám sprej na na psi Arpalit neo ten se aplikuje na suché vlasy tak aby pokryl celou hlavu až na kůži potom rozčesat je pravda že po té by se neměla hlava 48 hodin umývat takže většinou aplikuji v pátek ale poté jsme dva měsíce imuní takže opakuji vždy po dvou měsících a je pravda že od té doby jsme vši neměli a předtím je malá donesla i několikrát do roka.
Markéta, 18. června 2016

U nás se teď taky objevily,vystrikala jsem hlavu sprejem na psy,přes noc vše zlikvidoval.
Iva, 1. července 2016

u nás bojujeme tedy teprve týden, ale zdá se mi to nekonečné, kluci už jsou ostříhaní, tak že u nich to prohledávání a vyčesávání jde v pohodě, ale malá 2 rohy má moc jemné vlásky a ty hnidy se jí tam drží jako blázen, vyčesat je je nemožné, vytahávání je děsné protože neposedí ani u pohádky, mě bohužel hlavu nemá kdo prohlédnout ale při vyčesávání není vidět nic.Prosím info zda co týden prát vše v bytě-přikrývky, polštáře, hračky---nebo stačí u peřin a polštářů jen povlečení, matrace jsem vysála a koberce také

Marca, 8. srpna 2016

Mě se osvědčily přípravky na psy. Jak přímo na vlasy, tak sprejem postříkat matrace, peřiny a koberce, sice to u nás chvíli smrdí jak ve psím útulku, ale funguje to... Teď se mi ale dcera vrátila z tábora a vši máme zpět, tak zas hurá do boje :(
Štěpka, 9. srpna 2016

Taky bojujeme :-( donesla je dcera, měli je ve škole a teď už je má syn a asi i já :-( jen tatínek odolává...Liquido je přípravek na nic i po jeho aplikaci se vši producírovaly, jako by se nic nedělo. Ten Difusil H je dobrej! po jeho aplikaci jsou vši i většina hníd opravdu mrtvé. 2x děnně ale vlásky dětem procházím a vybírám ty hnídy a občas i mrňavou vešku-nejspíš čerstvě vylíhlou. Ale i tak už z toho mám nervy a to bojujeme teprve 14dní! pokud to nezabere, tak jdu do těch preparátů na psy :-)))
Eva, 11. srpna 2016

Když budete dětem kontrolovat hlavu každý den,zabráníte šíření vší!Tak jak je přirozené si ráno a večer čistit zuby,tak se rodič musí každý večer podívat dětem do vlasů.Vlasy po umytí splachovat octovou vodou a pokud se najde veš,tak použít francovku.Ta vši usmrtí.Pokud,ale budete nechávat děti se koupat sami a neprohlédnete jim hlavu,tak přiděláváte problém sobě i jiným.Naše generace/bez koupelen,teplé vody a koupání se jeden krát za týden neměla ve školních letech žádné problémy s tímto parazitem.A když,tak se to za v času odstranilo.Je to nezodpovědnost rodičů.V jeslích i školkách jsme každé ráno dětem prohlíželi hlavu.Když dítě mělo vši,okamžitě šlo domů,aby to nepřeneslo na další děti.Je to ostuda rodičů.
babička, 21. srpna 2016

My taky bojujeme snad uz 3měsice, dcera husté dlouhé vlasy po zadek, včera jsem vybrala 150hnid a 5živych.dnes holčičce povidam pojd podivam se ti do vlasu a co myslite živé ja už jsem tak zoufala tak jsem dala psí šampon po hodině se podivám a rajtujou si tam další, tak jsem holčičce postříkala hlavu parfémem a po 15 min. jdu dělat kotrolu a jupí uz jsem tahala mrtvý.Tak doufam že to pomůže a že se jich konečně zbavíme.
Ilona, 27. října 2016

Paní Jarko jestli máte vsi zkuste effectiv nebo si vlasy nejprve procesejte vsivackem a potom vyzehlete žehličkou při vyšší teplotě zehlete vlasy asi 20 minut a potom zase vycesejte to opkaujte 7dni a když se vší zbavíte opakujte vše pečlivě ještě 12-21dni pro jistotu
Eliška, 17. prosince 2016

dobrý den, možná se zeptám blbě. Ale může veš lézt třeba jen po zdi? Jinak jsem nikde jinde nic neviděla. Ale po těle(břicho, boky) se mi objevují pupínky jako od komára, hlavu si výrazně neškrabu, spíš to souvisí s lupy. Mám dvě malé děti a u nich jsem nic nezpozorovala.prosím o názor. nevím, co to je.(štěnice, blechy to nejsou).díky. T.
tereza, 17. prosince 2016

Dobry den,me nezabral ani pripravek na psy ani paranit ani ocet,jen elektricky kartac. A zehlicka na vlasy.
Romana, 30. července 2017

Přípravek na psy je na prd .. ten nepomohl ani nám .. taky jsme žehlili vlasy a do toho aplikovali elimax vodičku .. zkoušeli jsme plno babských rad, jak ty mrchy zlikvidovat, ale nakonec jsem musela koupit přípravek na to určený
Eliška, 9. srpna 2017

tak to já jsem zase zkoušela všelijaké babské rady a bez efektu .. pak jsem koupila na doporučení lékárnice paranit a ani po 14 dnech nedošlo k žádnému rozdílu, takže jsem pročítala recenze a rozhodla jsem se vyzkoušet elimax a až ten nás vší konečně zbavil
Draha, 21. srpna 2017

Myslím, že vši jsou noční můrou všech rodičů. Člověk je zlikviduje jedině tím, že použije přípravky a vypere všechno co se dá a s čím dítě přišlo do kontaktu.
Jana, 24. září 2017

My jsme bojovali tak, že jsme den co den používali přípravky na olejové bázi. Na ty si vši nemůžou vytvořit rezistenci, takže jsme si všichni v rodině po dobu 3 týdnů myli hlavu nějakým z přípravků (Diffusil, Predátor, Paranit...), na noc jsme si dělali přírodní zábaly (tzn. např. olej s Alpou, olej s octem, slivovici s olejem...) pěkně pod potravinovou folii a jít v tom spát. Ráno jsme vyčesávali, opět umyli přípravkem, večer zase zábal. A takhle jsme to dělali 3 týdny. Protože veš má celý cyklus na tři týdny. Týden je hnida, týden larva a pak už dospělá veš. Prvních asi 14 dnů jsme neustále i přes všechny zábaly, přípravky a vyčesávání stále vyčesávali vajíčka, někdy i larvu, a pak to ustalo. Do toho jsem každý den převlékala postel, po každém mytí hlavy hned dala vyvařit ručníky, dezinfekcí jsem stříkala čepice a bundy (nebylo reálné prát to každý den), dezinfekcí jsem vzala i koberce a sedačky + jsem je pravidelně luxovala. Plyšáky jsem všechny vyprala. Byl to teda náročný boj, ale dali jsme to.
Edita, 13. října 2017

My s nimi tři měsíce.Používáme Tea tree oil,měli jsme pedikul a te používáme paranit.Dceři vyčesávám vlasy dvakrát denně,všechno jsem vyprala,vyčistila vydesinfikovala a pořád nic
Marcela, 31. května 2018

Taky bojujeme jak se dá. Pred pul rokem po 3 letech to odněkud pritahla holka delam cokoliv hlavu vycesavam myju zabaly a po 2 mesicich stejne opet vsi.
Míša, 25. července 2018

Napište, co si o tom myslíte