BudKocka.cz logo

Jak vypadá program Whole30?

Zdraví Rady Markéta 21. prosince 2016
dieta strva

Program Whole30 je novinka, kterou si oblíbili lidé po celém světě. Pomáhá ozdravit organismus - pozitivně působí na imunitní systém, zažívací trakt, mysl a mnoho dalšího. Tento program, který trvá pouze 30 dní, slouží jako restart pro organismus. Na čem je založen a jaká jsou jeho pravidla?

Měsíční hubnoucí program Whole30 je podrobně popsán v knize nazvané Jídlo na prvním místě a Whole30, které napsali manželé Melissa a Dallas Hartwig. Vychází z principů paleo stravy, jejíž vyznavači se domnívají, že lidské tělo je primárně uzpůsobeno stravování, jak asi vypadalo v době kamenné (nejdelší období lidských dějin), kdy se člověk živil lovem a sběrem a naopak zemědělské a průmyslově zpracovávané produkty pro něj mohou být škodlivé.

I pouhý měsíc díky vhodné stravě stačí na restart organismu.

Melissa Hartwig

Během tohoto programu se tedy všem těmto potravinám vyhýbáte. Pozitivem je pak restart metabolismu, detoxikace organismu a to, že se o tom, co jíte, naučíte více přemýšlet.

Čemu se během Whole30 vyhnout?

Cukr – Nekonzumujte žádný přidaný cukr, přírodní ani umělý. To tedy znamená i med, javorový sirup, stévii, agáve a další.
Obiloviny – Zakázány jsou pšenice, žito, ječmen, oves, kukuřice, rýže, proso, bulgur, amarant, pohanka, quinoa apod. Nesmí být v potravinách přidány ani v podobě otrub, klíčků nebo škrobu.
Luštěniny – To zahrnuje většinu druhů fazolí a hrachu, čočku, cizrnu, sóju a všechny její formy a arašídy, včetně arašídového másla.
Mléčné výrobky – Všechny mléčné výrobky zakázány, smí se pouze přepuštěné máslo (ghí).
Brambory – Dále byste se měla vyhnout i bramborám.

whole30 strava

Výjimky ze zakázaných potravin

Přepuštěné (vyčištěné) máslo ghí (ghee) – Je to jediný zdroj mléka a mléčný výrobek, který je během Whole30 povolen. V ájurvédě (patří totiž k základům indické kuchyně) je považováno za elixír života, má prý omlazující a regenerační účinky, snižuje hladinu cholesterolu a napomáhá detoxikaci. Můžete si jej vyrobit doma.
Ovocné šťávy – Můžete je použít jako sladidlo, např. z pomeranče nebo jablek.
Některé luštěniny – V pořádku jsou zelené fazole, císařský a cukrový hrášek (odrůda, u které se konzumují i lusky, je bohatým zdrojem vlákniny a oblíbený zejména v čínské kuchyni).

Co během programu Whole30 smíte jíst?

Jezte opravdové jídlo – maso, mořské plody, vejce, spoustu zeleniny, nějaké ovoce a hodně dobrých tuků z olejů, ořechů a semen. Doporučuje se dostatek oliv a olivového oleje, kokosu a kokosového tuku a avokáda. Smíte i většinu druhů octa jako bílý, balsamico, jablečný, rýžový a z červeného vína. Výjimku tvoří octy s přídavkem cukru či sladu, které obvykle obsahují lepek. Potraviny by měly být čerstvé a kvalitní, s co nejméně nebo nejlépe žádnými přísadami.

Výhody programu Whole30

Podle zakladatelů a příznivců má jídelníček podle Whole30 řadu pozitivních fyzických i psychických účinků. Mezi fyzické patří např. posílení tělesné konstituce, ztráta přebytečného tuku, zdravější energetické hladiny v krvi, mezi psychické pak vyšší kvalita spánku, zlepšení pozornosti a především to, že se naučíte přemýšlet o tom, co jíte, změníte nezdravé zvyky a přestanete mít chuť na cukry a jiné sacharidy.

Účastníci programu Whole30 dále tvrdí, že se pro ně stal prevencí, zlepšením nebo dokonce lékem na řadu zdravotních obtíží jako vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu, cukrovky 1. a 2. typu, astma, alergie, kožní problémy, migrény, deprese, potíže s početím, pálení žáhy, bolesti kloubů, dysfunkce štítné žlázy, Crohnova choroba, celiakie, ulcerózní kolitida a další.

Nevýhody tohoto stravování

Jedná se o velmi striktní a jednostranně založený program. Může vám chybět řada důležitých vitamínů a minerálů ze zakázaných potravin, například vápník a vitamíny D z mléčných výrobků nebo vláknina z obilovin a luštěnin, ale i bílkoviny a sacharidy. Pokud začnete jíst tučné maso, abyste se cítila sytá, může se zvýšit hladina cholesterolu a nasycených tuků v krvi.

Je to také složité vymyslet jídelníček pro lidi, kteří nejsou zvyklí připravovat všechny pokrmy tak, aby v nich bylo co nejméně přísad. A rizikem je také jo-jo efekt po ukončení programu.

Navíc jeho výhody nejsou vědecky potvrzeny a chybí doporučení poradit se před začátkem se svým lékařem nebo dietologem.

Už jste o Whole30 slyšela? Zaujal vás tento program, máte s ním zkušenosti?



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte