BudKocka.cz logo

Paleo dieta - strava nejen pravěkých lidí

Zdraví Dieta Hubnutí Terka 24. října 2012
paleo dieta

Vždycky na nás ze všech stran vyskakovaly nejrůznější reklamní triky a články o tom, jak zhubnout. Většinou jsme přesvědčováni, že zhubneme téměř okamžitě a bez jo-jo efektu, málokdy to je ale pravda. V poslední době se často mluví o paleodietě, dorazila k vám už také?

Co je to paleodieta?

Do povědomí širšího okruhu lidí se tato dieta sice dostala až v posledních měsících, její první fanoušci se ale začali objevovat už před 25 lety. Zastánci paleo stravy tvrdí, že je to spíše životní styl než pouze dočasná dieta.

V čem spočívá paleo strava?

Jak už si můžeme odvodit od názvu diety, jedná se o něco, co má cosi společného s dobou dávno minulou, přesněji s paleolitem – dobou kamennou. Člověk, který se drží pravidel tohoto stravování může tedy jíst jen to, co by si byl pračlověk schopen ulovit nebo posbírat.

paleo strava dieta

To znamená žádné sladkosti, sladké limonády ani alkohol a spousta dalších. Nejsou povoleny dokonce ani brambory, obilné pečivo nebo rýže, protože v pravěku člověk ještě neuměl nic pěstovat. Jídelníček se tedy skládá z velké části z ovoce, ořechů, zeleniny a hlavně masa. Nadměrné požívání masa také není úplně zdravé, ale když se člověk bude držet v mezích, nic mu nehrozí. Pít by se měla v podstatě jen voda, je ale povolena i káva nebo čaj, ochucené limonády jako je např. Coca-Cola, ale i minerálky nebo pivo jsou zakázány.

Proč držet paleolitickou dietu?

Zakladatelé této diety se opírají o fakt, že trávicí systém člověka se od doby paleolitu téměř vůbec nezměnil, zato potrava, především v posledních dvou stoletích, nabrala naprosto jiný směr. Lidstvo si tedy nebylo na takovou velkou a rychlou změnu schopno zvyknout, což přináší a způsobuje spoustu nemocí, včetně rakoviny a imunitních onemocnění. Kolik je na tom pravdy a kolik snaha tento styl zpropagovat se asi úplně nedozvíme, zajímavá myšlenka to ale rozhodně je.

Víte, jak vypadá proteinová dieta It's my life?

Co si myslíte o paleo dietě? Vyzkoušíte si alespoň na chvíli jídelníček našich dávných předků?Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte