BudKocka.cz logo

Překyselení organismu a jak s ním bojovat

Zdraví Rady Nemoci Šárka 27. listopadu 2012
zdravá strava

Mnoho tělesných problémů je způsobeno nerovnováhou mezi kyselinami a zásadami ve vašem těle, tzn. překyselením organismu (acidóza). Cítíte se například slabě, unaveně a bez energie? A to bez jakékoliv příčiny? Vaše tělo může být překyselené. Jak to zaručeně poznat a zbavit se toho? Zde máte několik rad a tipů, jak na to.

Příčiny překyselení organismu

Pro začátek byste si měli uvědomit, co všechno může překyselení způsobit a čemu byste se tedy měli vyvarovat nebo to alespoň částečně omezit. Hlavní příčinou je nadbytek jídla a nevyvážený jídelníček, ve kterém převažují kyselinotvorné potraviny, jako je například maso, uzeniny, bílá mouka, sladkosti, káva a alkohol.

Dále může způsobit nerovnováhu v těle problém, kterým trpí většina dnešní populace – nedostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu.
Na druhou stranu ale i nadbytek sportu může překyselení vyvolat. Intenzivní tělesná námaha totiž vede k zatížení organismu kyselinami (třeba kyselinou mléčnou, která se vytváří ve svalech, pokud nemá tělo dostatečný přísun kyslíku, a vyvolává tak velmi nepříjemné a bolestivé křeče), které způsobují nadměrnému odčerpávání zásaditých minerálních látek (tělo jich pak má nedostatek), aby nedošlo k poklesu výkonnosti a ztrátě sil.
Platí tedy všeobecné pravidlo – všeho s mírou.

Příznaky překyselení organismu

Překyselení organismu může způsobit mnoho nepříjemných problémů, jako je například demineralizace – kvůli nedostatku zásaditých minerálních látek, si tělo odebírá tyto látky z vlastních zásob, které se nacházejí například v podkladu vlasů, nehtech, cévách, zubech a kostech. To může vyvolat častější vypadávání vlasů nebo lámání nehtů.

Pokud váš jídelníček obsahuje víc kyselinotvorných potravin (viz. Příčiny překyselení) než zásadotvorných, může se stát, že vaše tělo zanese kyselými solemi a bude čím dál tím vyčerpanější a vyčerpanější.

Únava ale není jediný problém, který vás může trápit. Nedostatek minerálních látek má za následek zvýšený počet migrén, deprese, podrážděné chování, nespavost, cukrovku, zhoršení premenstruačního syndromu, celulitidu a mnoho jiných.

Léčba je snadná

Zapomeňte ne kyselé potraviny, začněte se zdravě stravovat. Jezte více syrové stravy (zeleniny, ovoce), pijte čerstvé zeleninové šťávy, bylinkové čaje a jezte více celozrnných výrobků. Naopak se vyhněte alkoholu, kávě, kouření, cukr a bílé mouce.

Správný poměr mezi kyselou a zásadotvornou stravou by měl být 1:4. Dodržujte také pitný režim a zdravý životní styl. Také se nestresujte. Zajděte si občas na procházku, zaplavat si do bazénu, začněte běhat nebo si se svými přáteli zahrajte basketbal nebo jiné míčové hry.

Zjistěte si pH moči

Pokud si nejste jistí, jestli opravdu trpíte překyselením žaludku, měli byste si udělat velmi jednoduchý test moči, který vám ukáže, zda je vaše tělo v rovnováze nebo ne. Stačí změřit hodnotu pH ve vaší ranní moči. Pokud je hodnota pH větší jak 7 (na obalu lahvičky s pH papírky je barevná škála, podle které můžete zjistit hodnotu), je vaše moč zásaditá a je vše v pořádku. Optimální je hodnota mezi 6,5 – 6,7. Pokud je hodnota pH menší jak 6, je vaše moč kyselá a měli byste začít uvažovat o používání přípravků, kterým se říká probiotika a prebiotika a vyřadit ze stravy nevhodné potraviny. Pomohou vám získat ztracenou rovnováhu v těle a odstraní i některé zažívací problémy. Jestliže je ale hodnota pH nižší než 4, je to pro vás signál pro vyhledání lékařské pomoci. Takto nízká hodnota totiž může ohrozit funkci ledvin a jiných důležitých orgánů, bez kterých vaše tělo nemůže fungovat.

Máte hodnotu pH 7 a máte pocit nekonečné únavy?

V tomto případě byste si měli nechat otestovat vaši krev. Nejpravděpodobnější totiž je, že máte v krvi nedostatek železa. V extrémních případech může nedostatek vyvolat až nepříjemný spánkový syndrom. Běžně vám ale lékař napíše vitamíny se zvýšeným obsahem železa a za pár týdnů bude po problému.

Shrnutí

K odkyselení organismu může dojít pouze za přítomnosti látek zásaditého charakteru. Čím více, tím lépe. Jestliže je jejich příjem ve stravě dostatečný, je vše v pořádku. Jestliže přijímáte zásaditých látek málo a kyselých naopak hodně, je organismus nucen použít záložní zdroje zásaditých látek k redukci těch kyselých. Tím dochází k ochromení činnosti orgánů a následně pak k nemocem, které se dlouhodobým překyselením žaludku stávají chronickými. Proto je nezbytné zajistit dostatečný přísun minerálních látek do našeho těla.

Máte taky vlastní zkušenosti s tímto problémem nebo o něm slyšíte poprvé?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte