BudKocka.cz logo

Opalujte se s opatrností, ať se nespálíte

Zdraví Rady Trendy Martina 9. srpna 2012
opalování

Každá z nás se chce v létě pyšnit krásnou snědou pokožkou. Ať už v soláriu nebo na sluníčku, při opalování je třeba myslet také na své zdraví. Řiďte se našimi radami a tipy, jak se vyhnout nepříjemným vyrážkám a skvrnám, spáleninám nebo dokonce rakovině kůže.

Nepodceňujte kvalitní solární kosmetiku

Nevěřte mýtům, že při použití opalovacího krému bude vaše opálení méně intenzivní. Je to právě naopak. Opalovacím krémem se chráníte před spálením a škodlivým UV, a zároveň dochází k zintenzivnění vaší barvy. Při návštěvě v solárních studiích vám pravděpodobně nabízejí speciální kosmetiku před i po opalování v soláriu. Věřte, nedělají to zbůhdarma. Prodlužte vašemu opálení trvanlivost a předejděte rakovině kůže.

Při pobytu u moře volte opalovací krémy s velice silným ochranným faktorem podle svého fototypu. Mazejte se opakovaně, nejlépe v 40minutových intervalech, abyste tak vždy měla na sobě dostatečnou vrstvu i po koupání v moři či bazénu. Krémy označené jako water-proof, tedy voděodolné, je potřeba nanášet v intervalech 80 minut. Dostatečný UV faktor také předejde vzniku pigmentových skvrn.

Slunce nebo solárium?

Pokud se chcete před dovolenou na opalování připravit a chodíte proto do solária, okamžitě přestaňte. Nejenže vás na slunce nepřipraví, ale zároveň vám patřičně uškodí. Tento trend si vymysleli provozovatelé solárií, aby tak zvýšili svou návštěvnost. Kůže se ale ve skutečnosti na opalování nijak připravit nedá, navíc se každé zhnědnutí sčítá a kůže pak stárne rychleji, rohovatí a tvoří se vrásky. Nejhorší je tyto dva typy opalování kombinovat.

Zvažte svou návštěvu v solárních studiích

Výzkumy lékařů a odborných vědců potvrzují dřívější domněnky – riziko vzniku zhoubných nádorů je u lidí navštěvujících solária o 75 % vyšší. Přitom se jedná o rakovinu, kdy se tumor vyvíjí tak rychle, že již po několika měsících pacientům není pomoci. Ale pozor! V solárním studiu mohou najít útočiště například lidé s lupenkou nebo se sluneční alergií, kteří pomocí trubic vpraví do těla trochu vitamínu D. Ale i oni by neměli solária navštěvovat příliš často z důvodu jejich škodlivosti.



Názory k článku
Napište, co si o tom myslíte