BudKocka.cz logo

Jak se správně opalovat na slunci?

Krása Léto Lucie 23. června 2018
Jak se zdravě opalovat

Kdo by se rád v létě neopaloval? Slunce pěkně svítí a hřeje, což se při opalování hodí. Jak se ale zdravě opalovat, aby vám to neuškodilo? Moc dobře asi víte, že opalování není úplně zdravé, ale když na to půjdete chytře, budete se správně opalovat.

Chránit se při pobytu na slunci je velmi důležité, aby se dříve nebo později neprojevila špatná ochrana kůže, která může vyústit nejen v kožní nádor (melanom), ale i v pigmentované skvrny, dřívější stárnutí pokožky nebo hluboké vrásky.

Pokožku je nutné pořádně chránit. Vhodné je používat ochranné přípravky s dostatečně vysokým UV filtrem (opalovací krémy, mléka, spreje) a dbát na několik zásad.

Jaké dodržovat zásady při opalování?

Říká se, že opalování není zdravé, můžete se ale opalovat správně.

Na co nezapomenout?

Jak nanášet opalovací přípravky?

Před sluněním naneste na tělo opalovací prostředky. Vrstva přípravku by měla být celkem silná a po nanesení, než se vstřebá, by měl být na pokožce vidět. Při nanášení na něm nešetřete. Naneste si ho na tělo, po vstřebání se oblékněte.

Často se krémujte

Pokud si myslíte, že se ráno namažete a ochrana vám vydrží po celý den, pletete se. Účinnost přípravku se postupně snižuje, proto je vhodné namazat se vždy po 2 - 3 hodinách. I když výrobce píše, že přípravek má celodenní ochranu, vůbec to tak být nemusí.

Po koupání se opět namažte

Ačkoliv je krém voděodolný, když vyjdete z vody, zase se namažte. Při osušení ručníkem setřete kromě vody i krém, což může být následně při slunění pro kůži nebezpečné.

Vyzkoušejte šetrné mrkvové přípravky na opalování.

Krémujte pořádně

Pokud pečlivě nakrémujete všechny části těla, tak patří mezi menšinu. Často se zapomíná na krémování celého těla. Nezapomeňte na oblast plavek, nárty, dekolt, ruce, uši, rty a nos.

Při opalování nahoře bez nakrémujte prsa pořádně ze všech stran včetně dekoltu. Používejte vyšší ochranný faktor, neboť kůže je v této oblasti tenká.

Opalujte se jen chvilku

Opalujte se pouze několik minut, poté změňte činnost (schovejte se do stínu, projděte) a poté zase běžte na deku nebo lehátko. Hodinové nebo dokonce několikahodinové slunění je pro tělo velice nebezpečné.

Dávejte pozor na děti

Děti potřebují mnohem větší péči. Do dvou let by se neměly vůbec opalovat a později je nutné je před slunečními paprsky taktéž chránit. Je potřeba mnohem vyšší ochranný faktor než u dospělých. Neměly by trávit na slunci delší dobu, měly by mít dostatek tekutin, neměly by být přes poledne na slunci a neměly by se spálit.

Vybírejte pořádně přípravky na slunění

Absolutně nevhodné jsou přípravky z minulé sezóny, i když je ještě podle data smíte použít. Ale minulou sezónu určitě byly delší dobu na slunci, poté nemusely být pořádně uzavřené nebo mohly být ve vlhku, čímž se jejich efekt snižuje. Raději si kupte nové a kvalitní přípravky, na kterých nebudete šetřit, jelikož jde o vaše zdraví.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte