Mykóza nehtů na nohou, její příznaky a léčba
Zdraví Nemoci Nehty Soňa 12. června 2024Za chvíli tu budeme mít opět léto a s ním jsou spojené otevřené boty, které mnohdy odhalí to, co je po zbytek roku pečlivě ukryto v uzavřených botách. Často se jedná o plíseň nehtů nebo ztvrdlé a popraskané paty. Pokud se nechcete za své nohy v sandálech stydět, zaměřte se co nejrychleji na řešení daného problému.
Ztvrdlou a popraskanou kůži na patách můžete celkem snadno řešit, o plísni na nehtech se to ale říct nedá. Často se jedná o dlouhotrvající léčbu, která je složitá a obtěžující.
Co je onychomykóza?
Onychomykóza neboli nehtová plíseň či plíseň nehtů je mykotické onemocnění, které postihuje nehtové ploténky. Způsobují ji kvasinky či plísně, které milují vlhko a teplo. Onychomykóza se vyskytuje hlavně na nehtech na nohou, ale může se vyskytnout i na nehtech na rukou.
Chytit ji můžete ve sprchách, plovárnách, saunách, z cizích bot nebo cizího ručníku nakažené osoby. Někdy nehtová plíseň vznikne od neléčené plísně kůže na nohách.
Vyzkoušejte speciální přípravek FunguLux gel, který je určený přímo na tento problém.
Infekce často vniká do nehtu okrajem a pak pokračuje dál ke kořeni nehtu. Může se postupně přenést i na další nehty. Kvasinky se živí vrstvou nehtové ploténky (keratinem), nehet se může třepit až rozpadat.
Nehtová plíseň častěji trápí diabetiky, starší lidi, lidi se sníženou imunitou nebo špatným prokrvením nohou.
Nehty na rukou jsou plísní zasaženy hlavně kvůli umělým nehtům, špatné dezinfekci nástrojů při jejich aplikaci či nesprávné manikúře. Není však příliš častá.
Jak se onychomykóza léčí?
Účinným způsobem, jak léčit onychomykózu, je používat léky, které předepíše dermatolog (kožní lékař). Buď zvolí místní léčbu (lak, mast), nebo celkovou léčbu (tablety), která ale může mít mnohé nežádoucí účinky, proto se předepisuje velmi opatrně. Nebo je možná kombinace obojího. Léčba je ve všech případech dlouhá a musejí se dodržovat přesné doby užívání.
Při místní léčbě se má nemocný nehet zkracovat, zbrušovat a také pečovat o okolí nehtu, ať se dál plíseň neroznáší. Čeká se, dokud celý nehet neodroste, což je 6 - 12 měsíců.
Na léčbu plísně pomáhají i volně dostupná antimykotika, která zakoupíte v lékárně. Jedná se o masti, roztoky či krémy. S léčbou se musí začít co nejdříve, protože na rozvinutou plíseň nehtů pomohou jen léky na předpis a ne tato terapie.
Vyzkoušejte přípravky na mykózy
Jak poznáte plíseň na nehtech?
Jako jeden z prvních příznaků se objevuje svědění mezi prsty, poté následují další příznaky. Nehet už nevypadá, tak jako vypadal dříve nebo jako vypadají ostatní nehty. U každého mohou být projevy a příznaky individuální, nejlépe to může poznat dermatolog a rozbor odebrané části nehtu.
Plesnivý nehet může mít matný vzhled, je tvrdší, ztluštěný, má na sobě žluté či bílé skvrny, dále se projevuje jeho lámání, drolení, pomaleji roste či může bolet.
Jaké existují babské rady?
Tak jako na všechno, tak i na plíseň existují různé babské rady a domácí přírodní léčba. Jedná se například o následující rady:
- Tea tree olej - nanášení pár kapek na nehet
- Ocet nebo octová voda v poměru 1:1
- Česnek - přikládání česneku na nehet, nebo prolisovaný česnek se solí
- Bylinkové koupele - odvar slézu, odvar řepíku lékařského
Péče o nehty doma
- Používejte zvlášť nůžky jen na nehty s plísní, ať se plíseň dál neroznese
- Pravidelně nůžky dezinfikujte octem, které do něj na hodinu ponoříte
- Používejte papírový pilník, který poté vyhodíte nebo odstřihnete
- Pravidelně boty dezinfikujte sprejem nebo octovou vodou či octem
Nehty se už nestrhávají
Mnoho lidí se domnívá, že se nehty postižené plísní strhávají. Toto se však již neděje, protože tento postup se bere za nesmyslný a zastaralý, neboť nový nehet by byl postižen znova plísní. Neodstranila by se příčina, ale jen důsledek.
Jaké jsou příčiny vzniku?
Plísně mají rády vlhko a teplo, mohou proto vzniknout kvůli nošení neprodyšné obuvi, ponožek z umělých materiálů, chození bez obuvi v šatnách, sauně či sprchách, půjčování si cizích pantoflí, půjčování si ručníků, na pedikúře se špatnou dezinfekcí nebo kvůli časté aplikaci umělých nehtů.
Na nehty s plísní nepatří lak
Pokud vás trápí plíseň na nehtech, nehty si nelakujte. Nehet nemůže dýchat a plíseň by se ještě zhoršila. Nepomohou ani umělé nehty (např. gelové). Není vhodné chodit ani klasickou (mokrou) pedikúru, na suchou ano (po domluvě).
Prevence vzniku mykózy na nehtech
I když se mykóza na nehtech vyléčila, dávejte si pozor, neboť se ráda vrací. Následující rady dodržujte i v případě, že vás nyní trápí plíseň na nehtech. Na co je dobré dávat si pozor?
- Po umytí si nohy usušte nebo je nechte dostatečně dlouhou dobu uschnout.
- Používejte vlastní ručník pouze na nohy
- Pravidelně perte ručníky a ponožky nejméně na 60 °C
- Nenoste cizí přezůvky, noste si na návštěvu vlastní
- Nechoďte bosky v saunách, sprchách, šatnách u bazénů
- Nohy nechávejte dýchat
- Noste bavlněné ponožky
- Na dezinfekci obuvi používejte antibakteriální sprej
Protikvasinková dieta
Tato dieta je založena na vyloučení cukru ze stravy, což je strava, kterou milují kvasinky. Nesmí se jíst to, co obsahuje cukr a bílou mouku, ochucené mléčné výrobky, nezdravé potraviny, ovoce atd. Naopak je vhodné jíst hodně zeleniny, celozrnné výrobky, kysané mléčné produkty a to nejméně půl roku.
Může se do bazénu?
Pokud chodíte do bazénu, noste co nejvíce své žabky a doma si naložte nohy na 15 minut do octové vody nebo do roztoku, kde rozpustíte hypermangan.
Podívejte se na další tipy a informace, kde se řeší plíseň nehtů.