BudKocka.cz logo

Jak poznáte podle nehtů, že se v těle něco děje?

Zdraví Nehty Soňa 13. března 2018
nehty

Někdy se nám naše tělo snaží říci, že něco není v pořádku. Tohoto znamení si můžeme snadno všimnout na nehtech. Ač se to nezdá, nehty dokáží říct o našem zdraví víc, než se nám zdá.

Co znamenají žluté nehty?

Žloutnutí nehtů často znamená, že je na nich plíseň. Kromě toho jsou ještě tvrdší než dřív nebo se na nich může objevit další vrstva. V takovém případě, nehty nelakujte lakem a zajděte na dermatologii, abyste je mohla léčit.

Plíseň můžete snadno chytit v bazénu, půjčováním si přezůvek od osoby, která má plíseň na nehtu atd.
Dále mohou žluté nehty znamenat problémy se štítnou žlázou, tuberkulózu nebo jen to, že kouříte.

Co značí bílé skvrny na nehtech?

Bílé skvrnky na nehtech vznikají kvůli nějakému zranění a na nehtovém lůžku se projeví toto zranění právě skvrnkami. Někteří tvrdí, že skvrny vznikají kvůli nedostatku vitamínů, ale to je pouze mýtus.

Tyto skvrny nejde nijak odstranit, nehty nechte odrůst, čímž se jich zbavíte. I tak je vhodné o nehty pořádně se starat a jíst dostatek vitamínů, což je důležité pro celý organismus.

Máte promáčknuté nehty?

Všimla jste si, že nehty mají promáčknutý tvar? Tak to by mohlo znamenat, že vás trápí lupénka, ekzém nebo vypadávání vlasů. V takovém případě vyhledejte odborníka, který vám pomůže řešit daný problém.

nehty na rukou

Proč máte tmavé skvrny na nehtech?

Některé tmavé skvrny na nehtech vznikají kvůli tomu, že jste se o něco bouchla či spadla na prsty a jde o modřinu. Pokud se vám nic takového nestalo, může se jednat o melanom nebo problém se srdeční chlopní.

Ovšem častěji se jedná o krevní sraženinu (modřinu), pigmentaci nebo dokonce i plíseň. Tmavá skvrna se může nacházet na nehtu nebo pod nehtem. Pokud si nevíte rady, co přesně vaše hnědé až černé nehty znamenají, vyhledejte lékaře.

Trápí vás modré nehty?

Pokud máte nehty s modrým odstínem, dávejte na sebe opravdu pozor. Namodralé nehty mohou znamenat, že máte nedostatek kyslíku v těle. V tomto případě je vhodné nechat si zkontrolovat plíce. Taktéž to může značit, že máte nemocné srdce nebo cukrovku.

Ve všech případech je potřeba tento problém nepřehlížet a zjistit, o co přesně se jedná. Praktický lékař vás může nasměrovat, kam byste s tím měla jít.

nehty bez laku

Odlupují se vám nehty?

To, že se vám jednou za čas odloupne část nehtu, není problém, ale pokud je to často a obzvláště u stejného nebo stejných nehtů, může za to moct nehtová plíseň nebo problémy se štítnou žlázou.

Pokud je navíc nehet žlutý a tvrdší, běžte za kožním lékařem, ať se může plíseň léčit. Mohla jste ji chytnout v bazénu nebo na pedikúře či manikúře. Může se objevit na nehtech na ruce i na noze.

Máte rýhy na nehtech?

Rýhy nebo také drážky na nehtech se objevují hlavně kvůli stárnutí nehtů. Může na to pomoci správná výživa nehtů, ale od jistého data věk neošálíte. Kromě stárnutí se tak projevují i další nepříjemnosti.

Dále za ně může špatná výživa, stres, chemoterapie nebo spála. Také podle tohoto poznáte náruživého kuřáka. Vždy je vhodné poradit se s lékařem, pokud nevíte, co s nimi dělat.Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte