BudKocka.cz logo

Jak se projevuje mentální anorexie?

Zdraví Nemoci Soňa 12. dubna 2018
mentální anorexie

Snad každá žena by chtěla být štíhlá, jako jsou modelky a celebrity, které každodenně vídáme v médiích. Cesta za krásnou postavou nemusí být vůbec těžká, stačí nejíst a zároveň hubnout. To si asi říká hodně mladších i starších žen, jen aby rychle a účinně zhubly.

Častým spouštěčem anorexie je stresová situace, kdy vám někdo naznačí, že jste tlustá, že potřebujete zhubnout dvě kila, nevejdete se do oblečení na sportovní soutěž, rozchod nebo rozvod. Musíte zhubnout, pak bude všechno jednodušší a vy na tom budete lépe.

Ze začátku to zkusíte jen jako výzvu a pro ten pocit. Nic nejíte, maximálně jeden rohlík, malou svačinku nebo jedno či dvě jablka denně a hubnete. Vyzkoušíte jeden, dva dny a funguje to. Pokračujete dál. Během dne sníte jen velmi malé množství, k tomu i hodně cvičíte a váha hned ukazuje menší číslo. Všechno se začíná prohlubovat a už s tím nemůžete skončit.

jablko při anorexii

Jídlo na celý den: jablko

Doma a před jinými lidmi samozřejmě tvrdíte, že jíte, že vám jídlo chutná, že se dáte to a tamto... Pořád básníte o jídle, i když víte, že si nic z toho nedáte. Stačí vám na den jen to jedno jablko. Navíc nemáte pocit, že by bylo na vašem stravování něco špatného, cítíte se tak dobře jako nikdy předtím.

Přesně tak vypadají začátky mentální anorexie, což je velmi nebezpečné onemocnění ohrožující ženy a muže. Zjistěte, jak se projevuje, jaké jsou její příznaky a jak vypadá léčba.

Co je mentální anorexie?

Mentální anorexie (latinsky anorexia nervosa) je duševní onemocnění, které se vyznačuje odmítáním potravy a nereálnými představami o těle. Jedná se o poruchu příjmu potravy, která může být spojena i s poruchou osobnosti.

Mentální anorexie se nejčastěji objevuje v pubertě, častěji se vyskytuje u dívek než u chlapců. Dále se hodně objevuje po dvacítce a třicítce, i když se může vyskytnout kdykoli bez ohledu na věk. Tato nemoc je léčitelná, ale čím později její léčba začne, tím je složitější a v některých případech hrozí i smrt.

Spouštěčem nemusí být jen touha po štíhlé postavě, ale vzniká i kvůli nějaké (mnohdy špatné) situaci, změně nebo události. Někdy za to může stres ve škole, v práci, rodině, úmrtí, rozchod, tlak na výsledky atd. Jedná se o stresovou situaci, která danou osobu významně ovlivňuje.

pohled do zrcadla při anorexii

V zrcadle se anorektik vidí tlustě a nereálně

Jak se anorexie projevuje?

Člověk nemocný anorexií vnímá jinak své tělo, myslí si, že je tlustý, i když jeho BMI značí podváhu. V zrcadle se vidí tlustě. Z tohoto důvodu neustále hledá možnosti, jak by mohl zhubnout, nepřipouští si, že je nemocný a potřebuje pomoct.

Jaké jsou hlavní projevy anorektičky či anorektika?

Jaké má příznaky podvýživa a anorexie?

Při anorexii se snižuje váha, tělu se nedostává dostatek živin a vzniká podvýživa, se kterou souvisí mnoho příznaků, které se postupně objevují. Jedná se například o tyto příznaky:

velice štíhlá postava

Štíhlá postava

Jak poznáte u někoho anorexii?

Poznat na někom, že trpí anorexií, může být velice složité. Nemocný se snaží zakrýt to, že má mentální anorexii, jak jen to jde. Musíte být ostražití a všímat si i menších změn, které na ni mohou upozornit.

Jak se anorexie léčí?

Léčba anorexie je velice důležitá a měla by probíhat s odborníkem. Zpravidla probíhá ambulantně, u těžších případů je nutné pacienta hospitalizovat. K hospitalizaci dochází, pokud je hmotnost velmi nízká, jsou oslabeny orgány a je proto nutné podávat výživu.

Úmrtnost u mentální anorexie je až 10 %. Jedná se hlavně o případy, kdy je tělo vyhublé až na kost a mohou začít selhávat životně důležité orgány. Právě z tohoto důvodu je nutné zahájit léčení co nejrychleji. Smrt nastává hlavně kvůli problémům, se kterými se oslabené a vyhublé tělo nemůže vypořádat.

Léčba je hlavně založena na psychologické pomoci. Je nutné naučit nemocného změnit vztah k jídlu, vlastnímu tělu a celému okolí. Nemocný dochází na terapie, někdy dostává antidepresiva, neuroleptika, vitamíny, minerální látky či léky, které podporují chuť k jídlu. Léčba trvá dlouhou dobu, protože je nutné pacienta skutečně vyléčit, aby při problémech opět k ní nesklouzl, což se často děje.

Přímo léky na anorexii neexistují, je nutné léčit nemocnou psychiku dotyčného a naučit ho znovu rozumně a zdravě jíst a žít.

Máte s anorexií zkušenosti? Napište je do diskuze?



Názory k článku


Napište, co si o tom myslíte