Kontryhelový čaj s pozorohudnými účinky
Zdraví Recepty Lucie 28. ledna 2016Trápí vás problémy s menstruací, nemůžete otěhotnět nebo máte určité problémy se zdravím? Možná by vám na to mohl pomoct kontryhel. Jedná se o malou nenápadnou bylinu, která má mnoho účinků na zdraví. Zjistě, kdy může pomoct.
Co je kontryhel obecný?
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je léčivá rostlina, která která roste na loukách, v lesích, u potoků, v nížinách i nízkých horách. Rostlina, jež má dlouhý oddenek, je ozdobena velkými laločnatými listy po ránu s kapkami rosy a charakteristickými žlutými květy obklopeny drobnými lístky. Trvalka v létě kvetoucí je vysoká asi 50 centimetrů a krásně ozdobuje porost. Říká se jí také husí nožka, husí packa, rosička, polní muškát, nebeská rosa nebo alchemilka.
Mezi jeho účinné látky patří třísloviny, silice, hořčiny, vitamín C, kyselina salicylová, flavonoidy, fytosteroly a další látky. Díky tomu dokáže zázraky, kterých využívali naši předci.
Pozoruhodný pomocník pro každou ženu
Dělá menstruaci snesitelnou
Pravidelné pití čaje pomáhá zmírňovat bolest a křeče při menstruaci, také redukuje krvácení a upravuje nepravidelný cyklus.
Vhodné je začít pít čaj tak dva až tři dny před očekávanou menstruací a také během ní. Vždy si dejte šálek čerstvě připraveného čaje dvakrát či třikrát denně.
Podporuje otěhotnění a v těhotenství
Taktéž má kontryhelový čaj významný vliv v případě, že máte problém otěhotnět. Pravidelné popíjení čaje totiž podporuje ženskou plodnost a početí. Snižuje množnost potratu a posiluje děložní svaly. K tomu, aby toho nebylo málo, po porodu podporuje zavinutí dělohy do původního stavu a zlepšuje laktaci (kojení).
Čaj pijte nejlépe tři měsíce před plánovým otěhotněním nebo měsíc před porodem. Vždy se dejte dva až tři šálky čerstvého čaje během celého dne.
Zpříjemňuje menopauzu
I v přechodu se na něj můžete obrátit. Tlumí potíže, které jej provázejí. Utlumuje návaly, pocení, hormonální výkyvy a má výborný vliv na ženskou psychiku právě v tomto období.
Měla byste ho pít pravidelně, když se začnou ozývat první příznaky klimakteria. Užívání by mělo být i během ní.
Jaké má další účinky?
Rostlina se může pyšnit tím, že má i plno dalších účinků na zdraví, za což mohou jak listy, tak i květ. Mezi ty nejvýznamnější patří následující.
- Urychluje hojení.
- Je vhodný při špatném trávení.
- Má močopudný efekt.
- Je vhodný při onemocnění ledvin a močového měchýře.
- Posiluje srdce.
- Snižuje horečku.
- Pomáhá proti průjmům.
- Snižuje nadýmání.
- Má kladný efekt na cukrovku.
- Bojuje s žaludečními vředy.
- Má pozitivní vliv při nemocích jater.
- Působí proti křečím.
- Zmenšuje slabost svalů.
- Vhodný po extrakci zubů, aby se zatáhla dáseň.
- Pomáhá po potratu.
- Má protizánětlivé účinky.
- Pomáhá při nespavosti.
- Výplach z kontryhele pomáhá při kvasinkách.
- Výplach pomáhá i na kožní problémy.
Jak připravit kontryhelový čaj?
Příprava čaje je velice jednoduchá a můžete si ho nasbírat a nasušit nebo ho koupit. V lékárně se prodává buď sypaný, nebo porcovaný v pytlících. Cena se pohybuje kolem 40 Kč. Čaj se pije vždy čerstvý a teplý, za den je vhodné vypít 1 - 3 šálky za den.
Ingredience:
1 - 2 lžičky sušeného kontryhelu nebo 1 sáček porcovaného čaje
250 ml vroucí vody
Postup:
Usušená nať nebo čajový sáček se zalije vroucí vodou a nechá se louhovat 10 - 15 minut. Čaj se nevaří. Následně se scedí a teplý vypije.
Návod na čaj naleznete také na obalu výrobku z lékárny, který se můře u některých produktů mírně lišit.
Pro výplach je vhodné použít na čaj 2 - 3 lžičky a stejné množství vody. Pro obklad se používá nasekané čerstvé byliny, které naneseme na problematické místo, obvážeme a necháme působit.
Nemusíte se bát vedlejších účinků
Výhodou je, že tato rostlina nemá žádné nežádoucí účinky, jak je tomu běžně u léků. Stačí se jí nebát a využít její obrovskou sílu.
Kde ho seženete?
Kontryhel můžete buď nasbírat a poté usušit, nebo koupit. Koupíte ji nejen v lékárně, ale také v obchodech se zdravou výživou nebo s bylinkami. Prodává se jak sypaný, tak i porcovaný. Cena je kolem 40 Kč za balení.
Jaké máte zkušenosti s kontryhelovým čajem? Napište je v diskuzi.
Názory k článku
Olga, 30. května 2018
Lucie, 4. srpna 2019
Napište, co si o tom myslíte