Kinetóza neboli nevolnost při cestování
Zdraví Nemoci Lucie 30. července 2018Pocit na zvracení, studený pot na čele či bledý obličej patří mezi hlavní příznaky kinetózy, která se objevuje v autobuse a jiných vozidlech. S nevolností v dopravním prostředku se častěji setkají děti, ale tento problém se nevyhýbá ani dospělým. Jak se ho může zbavit a proč vůbec kinetóza vzniká?
Co je kinetóza?
Kinetóza neboli nemoc z pohybu je stav, který vzniká kvůli mozku a jeho vnímání. Rovnovážné ústrojí, které se nachází ve středním uchu, vysílá do mozku informace o pohybu a otřesech a zrakové receptory zase vysílají informace, že se tělo nehýbe. V tom se projeví rozpor a mozek je zmaten. Vzniká kinetóza, což ovšem není nemoc, ale jen jakýsi stav.
Kinetóza se nejčastěji projevuje při čtení knihy nebo časopisu, sledování tabletu, hraní her na mobilu, nevnímání okolí, když máte hlad, chybí vám čerstvý vzduch nebo jste snědli něco těžkého. Ovšem mylně se má za to, že za nevolnost může zkažený nebo přeplněný žaludek, nevolnost by se dostavila, i kdybyste hladověli.
Jaké jsou příznaky kinetózy?
Někdy se mohou objevit jeden, někdy několik příznaků a většinou se objevují postupně. Mezi nejčastější příznaky patří:
- Nevolnost
- Závrať
- Studený pot
- Bledost
- Pocit na zvracení
- Zvracení
- Malátnost
- Ospalost
- Zívání
- Vyčerpanost
- U dětí rozmrzelost
Kde se může projevit?
Nevolnosti se mohou vyskytnout na mnoha místech. Jedná se převážně o následující místa:
- V autobuse nebo autě - zde se objevuje nejčastěji, hlavně vzadu v autobuse nebo na zadním sedadle v autě
- Na lodi nebo trajektu - jako mořská nemoc
- V letadle - kinetóza zde není moc častá
- Ve vlaku - čas se zde většinou tráví čtením
- V simulátoru - vcítíte se do pohybu, ačkoliv jste stále na místě
- Při hraní her - kvůli upřenému pohledu a vcítění se do prostředí
- V autonomních autech
- Ve vesmíru - jako vesmírná nemoc při adaptaci na stav beztíže
Jak kinetóze předejít?
Aby vám nebylo nevolno, myslete na cestu dopředu. Jako vhodná prevence je nejen vhodné jídlo, ale i vybrání vhodnějšího místa v dopravním prostředku či správné dýchání. I když je příčina v naší hlavě, můžete ji ovlivnit.
Sedněte si na správné místo
Ve vlaku a autobuse se vyberte takové místo, kde sedíte po směru jízdy a u okna. V autobuse seďte spíše vpředu, vyvarujte se sezení vzadu nad koly autobusu a úplně vzadu. Ve vagónu si také najděte místo spíše vpředu. V letadle je vhodnější místo u křídla. V lodi opět zvolte přední část lodi, případně střední část lodi. V autě je vhodnější sedět jako spolujezdec a nesedejte si dozadu. Prý by mělo pomoci i řízení v autě.
Jídlo a pití je důležité
Před cestou nepijte alkohol, nejezte mastná a těžká jídla, nepřejídejte a nepijte nadměrné množství tekutin. Někdy mohou vadit i mléčné výrobky snědené chvíli před cestou. Necestujte nalačno.
Zdravé sezení
Sedněte si pohodlně a hlavu opřete o opěrku. Pokud je možné udělat pauzu, udějte si ji a projděte se.
Mějte dostatek vzduchu
Pravidelně dýchejte nosem, pokud máte možnost často větrejte nebo si zapněte klimatizaci. Může pomoct i studený obklad na čelo. Neseďte vedle kuřáka nebo někoho přehnaně naparfemovaného.
Zdřímněte si
Během cesty si můžete zdřímnout nebo alespoň zavřete oči.
Zabavte se
Pokud se vám nedaří spát, zabavte se jinak. Poslouchejte hudbu, zpívejte si, pozorujte okolí nebo si povídejte.
Nečtěte si a nehrajte na mobilu
Zapomeňte na čtení knih a časopisů, mohlo by vám to přitížit. Ta stejná rada platí i na hledění do tabletu, mobilu či na čtečku. To vše kinetózu zhoršuje.
Zkuste zázvor
Kandovaný zázvor, lízátka, čaj nebo bonbóny se zázvorem mohou mít příznivý vliv na cestovní nevolnosti. Čaj si dejte před jízdou či během cesty cumlejte bonbóny.
Vsaďte na léky
Pokud vám nepomáhá nic z toho, zkuste léky proti nevolnosti při cestování, které se prodávají bez předpisu. Jedná se o tablety Kinedryl nebo žvýkačky Travel-Gum. Pomáhají lépe snášet jízdu, mají tlumící účinky a není vhodné po jejich konzumaci řídit. Existují i léky na předpis, které předepíše praktický lékař.
Sáček jako jistota
Nikdy neuškodí mít s sebou mikrotenový sáček (pytlík), kdyby se vám přeci jen chtělo zvracet. Děti se často ostýchají říct, že je jim špatně, proto by mohly mít preventivně sáček v ruce, když si všimnete podezřelých příznaků.
Čím častěji cestujete, tím lépe
Nevolností při cestování se můžete zbavit častějším cestováním. Je však nutné zvyknout si na cesty postupně, nesnažte se hned ze začátku o několikahodinové cesty, ale raději zkuste kratší vzdálenosti a poté je prodlužujte.
Máte s kinetózou zkušenosti? Co vám na ni pomáhá?