BudKocka.cz logo

Je vegetariánství cesta ke zdraví?

Zdraví Rady Lucie 9. července 2013
vegetariánský pokrm


Vegetariánství je způsob stravování, při kterém se záměrně nejí maso, ryby a výrobky z nich. Vegetariáni odmítají jíst maso z mnoha různých důvodů, přičemž mezi nejčastější patří snaha ochránit zvířata a být zdravější. Pokud i vy váháte, zda být nebo nebýt vegetariánkou, tak je důležité zvážit nevýhody a výhody a můžete postupně vynechávat maso. Vždy je lepší postupná změna než přestat jíst maso ze dne na den, protože se snadněji vrátíte zpět k minulému způsobu stravování. Vegetariána ale čeká mnohem horší problém než nejíst maso, ale musí se obrnit proti různým řečem o tom, že si škodí a ubližuje, protože nejí tolik potřebné maso, ryby a uzeniny.

Časté důvody přechodu k vegetariánství

Jak jsme již před chvíli nakousla některé příčiny, kvůli kterým se člověk rozhodne vzdát masa, může jich být rovnou několik:
zdravotní - vegetariánství může ochránit před různými nemocemi, existuje několik studií o tom, že vegetariáni trpí méně kardiovaskulárními nemocemi, rakovinou, atd,
kulturní - na základě kulturních či rodinných zvyklostí se přejímá tento návyk,
etické - snaží se zamezit týrání zvířat a jejich necitlivému zabíjení, proto se rozhodl vzdát se masité stravy,
náboženské - některá náboženství či směry upřednostňují pouze vegetariánství, proto se přijímají nejen názory, ale i způsob stravování,
ekologické - na výrobu rostlinných produktů se zatíží méně životní prostředí než na výrobu stejného množství masných produktů nebo chovu zvířat,
anatomické - člověk má podobné znaky jako býložravec, proto by měl být býložravec a ne všežravec,
z přesvědčení - ať už z jakéhokoliv důvodu je daný jedinec přesvědčen, že vegetariánství je správná cesta,
trend - vegetariánství je strašně in, tak se k tomu i daný jedinec chová.Jak to vypadá se stravováním vegetariána?

Jídelníček vegetariána rozhodně není založen na neustálé konzumaci bezmasých jídel typu buchtičky s krémem, žemlovka nebo smažák. Takový způsob stravování není zdravý a vegetariáni jsou odpůrcem takového nezdravého stravování, neboť se jedná o nevyváženou stravu, která se brzy projeví na zdravotním stavu. Důležité je stravovat se vyváženě, aby tělo mělo dostatek vitamínů, minerálních látek a enzymů, čehož se dosáhne pouze vyváženou a zdravou stravou.

Vegetariáni nejedí maso (červené i bílé), výrobky z masa, uzeniny, želatinu, ryby... Ale mohou jíst vejce, mléko a mléčné výrobky a med.
Maso určitě není nezbytné ve stravování a každý se musí rozhodnout, zda opravu chce být vegetariánem.
Vegetariánství má mnoho výhod, ale i nevýhod.

Výhody vegetariánství

Podívejte se, jaké výhody vám přinese strava bez masa.

vegetariánská strava

Nevýhody vegetariánství

Ovšem všechno není tak růžové a proto najdeme i několik nevýhod, pokud nebudete brát vegetariánství vážně.

Být či nebýt?

Pokud přemýšlíte o tom, že se stanete vegetariánem, tak je velmi důležité zvážit všechny nevýhody a výhody. Také se musíte připravit na to, že okolí vás odsoudí a bude vám pořád nutit maso. Dále je nutné se opravdu věnovat tomu, co jíte a jak vypadá váš jídelníček. v případě, že vám bude něco chybět, je nutné jíst vitamíny z lékárny.

Jste vegetariánka nebo jen o tom uvažujete?

Názory k článku


Pobavilo mě že bych se měl obrnit proti řečem, že nejím "... tolik potřebné uzeniny" :-). Jinak celkem seriózně napsáno.
Kamil, 27. prosince 2015

Vegetariánkou jsem se stala ve svých 50 letech, před 2,5 lety. Důvod? Shlédnutí filmu porážka zvířat na jatkách :-( tak sjsem si řekla: musí kvůli mému žaludku trpět nějaký živý tvor? Takže ze dne na den...Zpočátku jsem měla chuť na uzeniny, řešila jsem to koupí uzeného tempehu (ze sóji), na tenko nakrálený a osmažený na másle pomohl. Ale asi po třech měsících se chutě na uzeninu ztratily. Rostlinné bílkoviny jsou patrně nejvíce obsaženy v luštěninách (např.cizrna jich má 40%). Ale významný pocit zlepšení zdraví jsem získala až před rokem, když jsem vyloučila mléčné výrobky. Vejce jím, máme svoje na dvorku, nestrádají... Přeji všem hodně zdraví.
Petra Klára, 16. května 2016

Napište, co si o tom myslíte