BudKocka.cz logo

Je vegetariánství cesta ke zdraví?

Zdraví Rady Lucie 9. července 2013
vegetariánský pokrm

Vegetariánství je způsob stravování, při kterém se záměrně nejí maso, ryby a výrobky z nich. Vegetariáni odmítají jíst maso z mnoha různých důvodů, přičemž mezi nejčastější patří snaha ochránit zvířata a být zdravější. Pokud i vy váháte, zda být nebo nebýt vegetariánkou, tak je důležité zvážit nevýhody a výhody a můžete postupně vynechávat maso.

Vždy je lepší postupná změna než přestat jíst maso ze dne na den, protože se snadněji vrátíte zpět k minulému způsobu stravování. Vegetariána ale čeká mnohem horší problém než nejíst maso, ale musí se obrnit proti různým řečem o tom, že si škodí a ubližuje, protože nejí tolik potřebné maso, ryby a uzeniny.

Časté důvody přechodu k vegetariánství

Jak jsme již před chvíli nakousla některé příčiny, kvůli kterým se člověk rozhodne vzdát masa, může jich být rovnou několik:
zdravotní - vegetariánství může ochránit před různými nemocemi, existuje několik studií o tom, že vegetariáni trpí méně kardiovaskulárními nemocemi, rakovinou, atd,
kulturní - na základě kulturních či rodinných zvyklostí se přejímá tento návyk,
etické - snaží se zamezit týrání zvířat a jejich necitlivému zabíjení, proto se rozhodl vzdát se masité stravy,
náboženské - některá náboženství či směry upřednostňují pouze vegetariánství, proto se přijímají nejen názory, ale i způsob stravování,
ekologické - na výrobu rostlinných produktů se zatíží méně životní prostředí než na výrobu stejného množství masných produktů nebo chovu zvířat,
anatomické - člověk má podobné znaky jako býložravec, proto by měl být býložravec a ne všežravec,
z přesvědčení - ať už z jakéhokoliv důvodu je daný jedinec přesvědčen, že vegetariánství je správná cesta,
trend - vegetariánství je strašně in, tak se k tomu i daný jedinec chová.

Jak to vypadá se stravováním vegetariána?

Jídelníček vegetariána rozhodně není založen na neustálé konzumaci bezmasých jídel typu buchtičky s krémem, žemlovka nebo smažák. Takový způsob stravování není zdravý a vegetariáni jsou odpůrcem takového nezdravého stravování, neboť se jedná o nevyváženou stravu, která se brzy projeví na zdravotním stavu. Důležité je stravovat se vyváženě, aby tělo mělo dostatek vitamínů, minerálních látek a enzymů, čehož se dosáhne pouze vyváženou a zdravou stravou.

Vyzkoušejte protein pro vegetariány a vegany.

Vegetariáni nejedí maso (červené i bílé), výrobky z masa, uzeniny, želatinu, ryby... Ale mohou jíst vejce, mléko a mléčné výrobky a med.
Maso určitě není nezbytné ve stravování a každý se musí rozhodnout, zda opravu chce být vegetariánem.
Vegetariánství má mnoho výhod, ale i nevýhod.

vegetariánská strava

Výhody vegetariánství

Podívejte se, jaké výhody vám přinese strava bez masa.

Nevýhody vegetariánství

Ovšem všechno není tak růžové a proto najdeme i několik nevýhod, pokud nebudete brát vegetariánství vážně.

Být či nebýt?

Pokud přemýšlíte o tom, že se stanete vegetariánem, tak je velmi důležité zvážit všechny nevýhody a výhody. Také se musíte připravit na to, že okolí vás odsoudí a bude vám pořád nutit maso. Dále je nutné se opravdu věnovat tomu, co jíte a jak vypadá váš jídelníček. v případě, že vám bude něco chybět, je nutné jíst vitamíny z lékárny.

Jste vegetariánka nebo jen o tom uvažujete?Názory k článku


Pobavilo mě že bych se měl obrnit proti řečem, že nejím "... tolik potřebné uzeniny" :-). Jinak celkem seriózně napsáno.
Kamil, 27. prosince 2015

Napište, co si o tom myslíte