BudKocka.cz logo

Pole dance – velmi zajímavé cvičení

Zdraví Cvičení Volný čas Markéta 7. dubna 2014
pole dance

Tanec u tyče? Kdepak, už si nepředstavujte jen to, co vás asi napadne první. Tzv. pole dance je moderní cvičení spojující v sobě prvky baletu, valčíku, salsy, gymnastiky nebo akrobacie. Lekce dnes nabízí mnoho fitness center a tanečních studií i v menších městech a tato disciplína se stává čím dál oblíbenější, protože je zábavná, fyzicky intenzivní a cítíte se díky ní fit a svůdná zároveň.
Pole dance si však můžete zkoušet i ve volných chvílích doma, stačí si pořídit speciální tyč, kterou seženete přes internet.

Druhy pole dance

Klasický pole dance – Zahrnuje základy tance u tyče, chůzi, otočky, záklony a předklony, sedy a lehy na tyči, akrobatické prvky a prvky striptýzového tance (nejde o nic vulgárního, naopak, pole dance je krásně estetický).
Pole dance fitness – Zde se tyč používá jako nástroj k posilování a zpevňování. Tento typ pole dance umožňuje rychlejší přechod k náročnějším akrobatickým prvkům, nejprve se však věnuje pozornost prvkům statickým.
Pole dance light – Odlehčené cvičení s jednoduššími tanečními prvky a kreacemi, které nevyžadují tolik síly v rukou. Je vhodné pro úplné začátečnice, starší a silnější ženy.
Chinese pole – Jak název napovídá, tato akrobatická technika vznikla v čínských cirkusech. Používá se při ní speciální přilnavá obuv a je určena pokročilým.
Duo pole routine – Znamená to, že dvě ženy cvičí na jedné tyči, nad sebou nebo vedle sebe. Vytváří přitom již zajímavé prvky choreografie.
Flirt dance – Stejně jako tanec u tyče zvyšuje sebevědomí a upevňuje nejen vaše zdraví, ale i pocit, že jste svůdná. Můžete začít lekcemi flirt dance než přejdete k tyči.

Jak vybrat tyč na pole dance?

Pro začátečnice se doporučují nejlépe tyče s úchopem o rozměrech 45 mm. Nejčastějším povrchem jsou chromová ocel, titan a mosaz. Všechny tři se vyznačují skvělou přilnavostí, která je u tyče nejdůležitější.

Tyč na pole dance může být buď statická, nebo otáčecí (spinová), nejlépe je pořídit si takovou, kterou lze nastavit na obojí. Začít se učit pole dance na statické tyči je sice o něco složitější, ale přechod k otáčecí je pak snadnější než naopak.
Raději investujte do opravdu kvalitní tyče ve specializovaných e-shopech, kde vám jistě rádi poradí se vším, co se týče správného výběru. Příliš levné tyče mohou mít úplně jiné spoje, materiál, stabilitu a přilnavost, a tím být také nebezpečnější.

Jak se dále připravit?

Budete potřebovat vhodné oblečení s odhalenými končetinami (krátké legíny, sukně, šortky, top nebo tričko). Holá kůže k tyči přilne lépe. Proto se doporučuje být i naboso, ale můžete cvičit také v ponožkách, baletních piškotech nebo, až budete zkušenější, ve vysokých podpatcích.
Před cvičením nepoužívejte žádné krémy nebo tělová mléka, klouzalo by to! Stejně tak před každým cvičením řádně otřete tyč, abyste ji zbavila veškeré zachycené mastnoty.

Proč je pole dance tak oblíbený?

Pole dance jako cvičení je velmi přínosné pro celkovou tělesnou sílu a kondici.
Typická lekce pole dance začíná protahováním a silovým tréninkem, dále zahrnuje taneční pohyby, dřepy, sedy–lehy, kliky a postupně se přidává otáčky, šplhání a inverty, které jsou jádrem cvičení. To zpevňuje všechny části těla, posiluje horní partie, pomáhá zeštíhlit pas a vytvarovat stehna, zlepšuje držení těla, koordinaci a flexibilitu. A navíc skvěle podporuje sebevědomí!

Pokud byste se chtěla vydat na hodinu, můžete vyrazit na hodiny, které se konají např. v těchto městech: Praha, Plzeň, Karlovy Vary, České Budějovice, Jihlava, Olomouc, Brno, Zlín, Ostrava, Karviná či Opava.

Cvičíte pole dance doma nebo s lektorem? Láká vás tento styl?Názory k článku


kolik asi ta tyč stojí ?
niallerka, 22. září 2014

Já dělám pole dance už skoro 2 roky. To je mi 14 let. A absolutně nesnáším když má někdo blbé narážky že to je striptýz atd.. :(
Kristýna :), 20. května 2016

Napište, co si o tom myslíte