Jak si udržet silnou imunitu pomocí potravin?
Zdraví Rady Soňa 7. srpna 2018Na naši imunitu má vliv mnoho různých faktorů a můžeme ji posílit nejen pravidelným sportováním, otužováním, relaxací, spánkem, vyhýbáním se stresu atd. Velký vliv má na ni naše strava. Teď je ten nejlepší čas začít na ní pracovat.
Co byste měli zařadit do jídelníčku?
Citrusové ovoce
Vitamín C je velice důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Zvyšuje produkci bílých krvinek, které bojují s infekcemi. Nezapomeňte proto na následující citrusové ovoce: grapefruity, pomeranče, mandarinky, citróny či limetky.
Červené papriky
Citrusové ovoce není jediným zdrojem vitamínu C, výborným zdrojem jsou rovněž červené papriky. Obsahují také beta karoten, který udržuje zdravou kůži, vitamín E, vitamíny skupiny B a řadu minerálních látek.
Brokolice
Brokolice se řadí mezi superpotraviny kvůli obsahu látek, které obsahuje. Najdeme v ní vitamíny A, C a E, vitamíny skupiny B a minerální látky (vápník, draslík, hořčík), dále antioxidanty a vlákninu. Při přípravě vařte šetrně nebo si ji dejte syrovou.
Česnek
Česnek je považován za přírodní antibiotikum a rovněž má vliv na posílení imunity. Dejte si každý den jeden stroužek a vyhnete se mnoha onemocněním. Kromě zlepšení imunity snižuje krevní tlak, zlepšuje koncentraci či snižuje výskyt infekcí.
Špenát
Špenát neobsahuje jen vitamín C, ale také mnoho antioxidantů a cenných látek. Zlepšuje imunitu, bojuje proti infekcím a slouží jako prevence některých onemocnění. Aby si zachoval své cenné látky, měl by se vařit co nejkratší dobu.
Zázvor
Zázvor je další zázračnou rostlinou, která má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Snižuje zánětlivost v těle, což se hodí při zánětech, které vznikají v zimním období. Působí proti chronické bolesti a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Jogurt
Obyčejný bílý jogurt je pro zdraví prospěšný. Zapomeňte na různé ochucené či light druhy, vsaďte na kvalitní bílý jogurt, který obsahuje cca 3 % tuku. Obsahuje cenný vitamín D, vápník a probiotické bakterie působící na střevní mikroflóru.
Mandle
Mandle byste měli mít v jídelníčku po celý rok. Jsou bohaté na vitamín E, vitamíny skupiny B, vápník, železo, hořčík či zinek. Pozitivně působí na náš imunitní systém, protože dodávají tělu potřebné látky včetně zdravých tuků.
Kurkuma
Kurkuma je žluté koření, které je významné svými účinky na zdraví. Zlepšuje imunitu, má protizánětlivý účinek, slouží jako prevence rakoviny, osteoporózy a neurodegenerativních onemocnění.
Znáte Venira Imunity Drink? Obsahuje 13 složek, které pomáhají na posílení obranyschopnosti.
Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje flavonoidy, což jsou velice důležité antioxidanty, které mají na imunitu velice důležitý vliv. Působí antibakteriálně, regulují hladinu cholesterolu v krvi, chrání před zubním kazem a pozitivně působí na hubnutí. Dále má i další účinky.
Drůbež
Možná to zní jako pověra, ale pokud na vás něco leze nebo jste nemocní, dejte si kuřecí polévku. Mělo by se jednat o klasický vývar, do kterého místo bujónu dáte zeleninu a koření.
Ryby a mořské plody
Nevyhýbejte se tučným rybám, které jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. Obsahují nenasycené omega-3 mastné kyseliny, jež pomáhají s imunitním systémem, působí proti vzniku nemocí či chrání tělo před nepříznivými vlivy. Kromě tučných ryb (losos, makrela, sardinky, šproty) se nevyhýbejte ani plodům moře.
Semínka a ořechy
Semínka a ořechy jsou bohaté na řadu vitamínů, minerálů a zdravých tuků. Nejlepší je dát si každý den trošku vlastnoručně umíchané směsi, ve které by neměl chybět lněná, dýňová, sezamová a slunečnicová semínka, vlašské a lískové ořechy.
Co byste měli vyřadit z jídelníčku?
Tak jako některé potraviny dodávají našemu tělu potřebné živiny, tak některé na imunitu a zdraví škodí. Bylo by proto vhodné co nejvíce omezit sladkosti, pochutiny, smažené, tučné a sladké pokrmy. Rovněž nejsou vhodné limonády nebo alkohol.